HELPDESK > Baza Wiedzy > Hosting cPanel > Bazy danych > Utrata połączenia z bazą


Utrata połączenia z bazą
Jeśli pojawia się sytuacja w której nagle Twoja strona na chwilę traci połączenie z bazą danych może to oznaczać, że przekracza dopuszczalny godzinowy limit ilości zapytań do bazy danych. Skutkiem jest zablokowanie dostępu do bazy, co ma za zadanie uchronić serwer baz przed przeciążeniami.

Limity stosowane na o12.pl są na tyle wysokie, że pojawienie się tego zjawiska może sugerować problemy ze stroną, np. kiepsko zoptymalizowane zapytania sql, brak mechanizmów cache itd... Najczęściej jednak wysycenie limitów ma związek z atakami typu "brute force". Tego typu ataki, to nic innego jak próby odgadnięcia danych dostępowych do panelu administracyjnego strony WWW. Najbardziej narażone na tego typu ataki są popularne systemy takie jak WordPress, Joomla itd... W skrócie działa to tak, że roboty włamywaczy znając specyfikę danego CMS-a z automatu przesyłają żądania POST do skryptów logowania. W przypadku WordPress-a jest to skrypt wp-login.php. W efekcie generuje to dodatkowe zapytania do bazy danych, dodatkowe wykorzystanie CPU i pamięci operacyjnej, które jest tym wyższe im więcej jest przesyłanych żądań (prób zalogowania się). Tego typu ruchu nie znajdziemy na żadnych statystykach odwiedzin działających na bazie wywołania skryptów JS np. w Google Analytics, dlatego możemy nie mieć w ogóle świadomości o tym, że ruch na stronie w rzeczywistości jest znacznie wyższy niż normalnie. Praktycznie każda strona bez względu na jej charakter prędzej czy później staje się celem ataków. W przypadku popularnych CMS-ów jest to wręcz gwarantowane.

Aby zminimalizować to zjawisko warto zmienić standardowy adres logowania się i/lub wprowadzić dodatkowe mechanizmy ochronne. W przypadku WordPress'a można zainstalować wtyczkę "Rename wp-login.php" która zmieni domyślny adres URL strony logowania. Warto także zainstalować wtyczkę, która posiada cechy firewalla jak Wordfence, gdzie możemy skonfigurować dodatkowe reguły takie jak dopuszczalna ilość nieudanych prób logowania się itd. Jeśli limit zostanie przekroczony dostęp z danego IP zostanie przez wtyczkę zablokowany. Możemy także pokusić się o implementację ciekawego mechanizmu logowania się przy wykorzystaniu kodu kreskowego. Informację na ten temat znaleźć można na Wiedzodajni w artykule "Wordpress i bezpieczne logowanie bez hasła".

Ochronę przed atakami "brute force" warto wdrożyć już na początku, gdy uruchamiamy stronę. Jeśli to popularny CMS możemy szybko zainstalować gotowe wtyczki, a jeśli korzystamy z autorskiego produktu warto takie mechanizmy wdrożyć lub zasugerować je producentowi.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych    Pobierz do druku Pobierz do druku

Ci którzy czytali ten artykuł czytali także:

comments powered by Disqus

Powered by WHMCompleteSolution