Na czym polega pozycjonowanie? Wstęp do wyszukiwarek
Niemal każdy użytkownik sieci surfuje w Internecie, szukając informacji na temat danego produktu bądź usługi. W tym celu wykorzystywane są wyszukiwarki. Jedną z najpopularniejszych jest oczywiście Google, jednak istnieją również poboczne rozwiązania, takie jak BING czy Yahoo.
Wyszukiwanie polega na wprowadzaniu określonych słów kluczowych (inaczej zapytań). W ten sposób trafiamy na docelowe strony internetowe i odnajdujemy to, czego szukaliśmy.
Pozycjonowanie w kilku podstawowych krokach
Pozycjonowanie, inaczej SEO (Search Engine Optimalisation), to działania składające są się z kilku kroków, takich jak:
- Analizowanie słów kluczowych związanych z branżą, której dotyczy nasza witryna.
- Podstawowa optymalizacja naszej strony WWW.
- Tworzenie treści pod wskazane słowa kluczowe.
- Link Building będący zbiorem działań polegających na zdobywaniu różnych linków odsyłających do witryny. Linki służą budowaniu reputacji serwisu, a to z kolei przekłada się na lepsze efekty SEO.
- Bieżąca analiza trendów Google, w tym naszej bezpośredniej konkurencji.
Dobór odpowiednich słów kluczowych
Przed przystąpieniem do działań SEO pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć przygodę, jest staranne wyszukanie oraz przeanalizowanie słów kluczowych (inaczej zapytań) mających bezpośredni związek z branżą naszej witryny. W tym celu możemy skorzystać z bezpłatnych rozwiązań, na przykład:
- Autosugestia wyszukiwarki.
- Sekcja: podobne wyszukiwania.
- Google Keyword Planner.
- Google Trends.
Analizując i dobierając słowa kluczowe, tworzymy z nich zestaw, który później wykorzystywany jest w pozycjonowaniu.
Optymalizacja naszej strony internetowej – przygotowanie pod kątem SEO
Mając zestaw wcześniej wyszukanych słów kluczowych, w następnej kolejności należy odpowiednio przygotować naszą stronę. W skład podstawowej optymalizacji wchodzą takie elementy, jak:
- Adekwatne meta title: używamy najważniejszych słów kluczowych, które określają główny tytuł i zakres danej podstrony.
- Meta description: opis składający się z kilku zdań opisujących docelową podstronę.
- Odpowiednia nawigacja: w tym celu również warto nazwać przyciski naszej nawigacji z wykorzystaniem wcześniej dobranych słów kluczowych.
- Bezpośrednie adresy URL, tak zwane przyjazne adresy. Przykładem może być: domena.pl/hosting/ zamiast domena.pl/hos?i^ting/.
- Treści na naszej witrynie. Kluczowe są opisy podstron, a w przypadku sklepu internetowego kategorii produktowych. Każdy opis powinien zawierać odpowiednie atrybuty nagłówków składających się od H1 do H6. Najczęściej stosowanymi znacznikami są H1, H2 i H3. Warto, aby każdy tytuł zawierał określony nagłówek, a treść akapitu była odpowiednio wypełniona słowami kluczowymi.
Podsumowując, powyższe informacje to absolutne podstawy pozycjonowania. Są to elementy, bez których zaistnienie w sieci będzie utrudnione i nieefektywne.