Jak donosi ZDNet Adobe poinformowało deweloperów o rezygnacji z dalszego rozwoju flash playera dla urządzeń mobilnych (smartfony, tablety ...).

Obecna wersja playera ma być jeszcze wspierana ale głownie pod kątem łatek związanych z bezpieczeństwem. W praktyce oznacza to, że Adobe nie będzie adaptować flash playera dla nowych przeglądarek i nowych odsłon systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych.

To kolejny ruch zapowiadający coraz bliższy koniec, tej jeszcze niedawno niezwykle popularnej technologii wykorzystywanej na tysiącach stron internetowych. Wielu wróżyło jej świetlaną przyszłość, choć byli też tacy jak niedawno zmarły Steve Jobs, współzałożyciel firmy Apple, którzy dużo wcześniej przewidzieli taki obrót wydarzeń.

Adobe zapowiada, że swoją uwagę skupi teraz na HTML5 mocno inwestując w nowy standard. To jedyny słuszny ruch jaki w nowej sytuacji Adobe może wykonać.

W świetle tych i innych doniesień związanych z technologią Flash warto dwa razy zastanowić się nad tworzeniem strony wykorzystujacej tę technologię. Niedługo tak stworzone strony będą miały poważne problemy na urządzeniach mobilnych (już mają na urządzeniach Apple, które od początku nie wierzyło we Flasha). Warto zdawać sobie sprawę z tego, że popularność takich urządzeń jak smartfony i tablety jest z dnia na dzień coraz większa i nie sposób tego trendu ignorować. Zapewne niewiele więcej czasu upłynie i doczekamy się problemów także na nowych odsłonach przeglądarek internetowych na naszych urządzeniach stacjonarnych i laptopach. Wszystko kiedyś się kończy.9.11.2011

« Wstecz

Powered by WHMCompleteSolution