Baza wiedzy

Jak utworzyć dodatkowe konto FTP? Drukuj

  • 7

Na swoim koncie hostingowym masz możliwość zakładania dodatkowych, tzw. wirtualnych kont FTP. Mogą być one przydatne np. w sytuacji gdy chcesz przydzielić dostęp do zasobów swojej usługi (np. plików strony WWW) określonej osobie, ale tak, aby nie miała ona możliwości wglądu do pozostałych plików ulokowanych na usłudze. Pozwala Ci to uniknąć błędów popełnianych przez osoby trzecie mające dostęp do zawartości Twojego konta, ponieważ w ten sposób ograniczasz obszar, w jakim mogą się poruszać.

Jeśli pojawi się potrzeba uruchomienia takiego konta FTP, zaloguj się do panelu administracyjnego kontem hostingowym i odszukaj ikonkę podpisaną Konta FTP. Kliknij ją.



Na kolejnej podstronie znajdziesz formularz umożliwiający utworzenie konta. Wypełnij wszystkie jego pola, a więc:

  • Logowanie - będzie to login służący do autoryzacji połączenia.
  • Hasło - tym hasłem w połączeniu z loginem będzie posługiwała się osoba, której chcesz zezwolić na dostęp.
  • Katalog - ścieżka do katalogu, który będzie dostępny po zalogowaniu się. Domyślnie system zaproponuje utworzenie katalogu o nazwie wpisanego przez Ciebie loginu, ale oczywiście możesz to zmienić, edytując wartość tego pola i wskazując katalog już istniejący lub wprowadzając własną nazwę katalogu, który zostanie stworzony automatycznie w momencie aktywacji konta.
  • Limit - możesz ograniczyć ilość danych, jakie użytkownik tego konta będzie mógł na nim zgromadzić.

Po wypełnieniu formularza kliknij przycisk Utwórz konto FTP.




Gdy konto zostanie utworzone, możesz w razie konieczności edytować jego parametry, np. zmieniając hasło, zmieniając limit pojemności, czy po prostu usuwając konto, gdy nie będzie już potrzebne.



Udostępniaj dane do konta FTP wyłącznie zaufanym osobom, staraj się zmieniać hasła dostępowe co pewien czas, a gdy dostęp do takiego konta nie jest już potrzebny, usuń je. Im mniej dróg umożliwiających umieszczenie plików na koncie, tym lepiej, zwłaszcza że często nie będziesz mieć kontroli nad tym, jak realnie przekazane przez Ciebie dane są chronione przez osobę, która je otrzymała.


Czy ta odpowiedź była pomocna?

« Powrót