Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Varnish Cache

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Hosting, Rynek IT;
Varnish Cache

Varnish to dopalacz aplikacji webowych (cache HTTP reverse proxy) pozwalający przyśpieszyć ich działanie nawet kilkaset razy, jednocześnie zmniejszając obciążenia generowane przez nie na serwerze.

Co serwer webowy robi? Przede wszystkim odbiera żądania i zwraca odpowiedzi HTTP. W idealnym świecie serwer zwracałby dane natychmiast bez wykonywania jakiejkolwiek dodatkowej pracy, ale w rzeczywistości nie jest tak kolorowo. Zanim odpowiedź zostanie zwrócona do przeglądarki www użytkownika, serwer musi się nieźle napracować. Zobaczmy jak typowy serwer www obsługuje żądania, a potem przyjrzymy się co robi Varnish aby mu pomóc.

Każdy serwer jest inny, jednak w typowym środowisku serwer www musi przejść szereg etapów obsługi każdego żądania jakie odbiera. Zaczyna od zrodzenia nowego procesu do obsługi żądania, a następnie może chcieć odczytać skrypty z dysku, uruchomić interpretera danego języka (np PHP) aby skompilować kod skryptów i wykonać go. Z kolei proces wykonywania kodu skryptu może wymagać podjęcia kolejnej pracy jak generowanie zapytań do baz danych, uruchamianie kolejnych skryptów czy pobieranie większych ilości plików z dysku. Pomnóż to przez setki lub tysiące żądań i od razu widać jak serwer musi się napracować, żeby dać nam to czego od niego oczekujemy. Co gorsza wiele z żądań jest powtarzalnych jednak serwer ich nie pamięta dlatego za każdym powtórzonym żądaniem wykonuje dokładnie tą samą pracę od początku. Przy dużej ilości żądań, gdy serwer staje się przeciążony próbując wywiązać się ze swojego zadania najczęściej pojawiają się problemy.

Nieco inaczej cała praca serwera wygląda w sytuacji gdy wykorzystujemy Varnish'a. Żądanie odbierane jest przez Varnish, a nie bezpośrednio przez serwer www. Varnish sprawdza co jest wymagane w danym żądaniu i przekazuje odpowiedni wniosek do serwera webowego. Serwer wykonuje swoją standardową pracę i przekazuje odpowiedź do Varnish'a, a ten dalej do przeglądarki www użytkownika.

No dobrze, ale co to w takiej sytuacji zmienia poza tym, że dodatkowo do pracy jaką serwer ma wykonać dochodzi jeszcze komunikacja z aplikacją Varnish? No właśnie wygląda na to, że takie rozwiązanie nie jest pomocne, ale przyjrzyjmy co dzieje się dalej.

Varnish ma możliwość przechowywania w swojej pamięci podręcznej odpowiedzi jakie otrzymuje od serwera webowego i może z tej pamięci skorzystać w przyszłości. Dzięki temu gdy pojawi się kolejne żądanie, które wcześniej zostało obsłużone przez Varnish'a odpowiedź zaserwuje on ze swojej pamięci nie męcząc serwera kolejnymi pytaniami o to samo. Takie działanie sprawia, że obciążenie serwera WWW jest znacznie redukowane, czas reakcji jest lepszy, a do tego można obsłużyć więcej żądań. Jedną z rzeczy, która sprawia, że Varnish jest tak szybki to fakt, że dane przechowuje w pamięci podręcznej, a nie na dysku. To oraz inne cechy tego rozwiązania sprawiają że działa on jak prawdziwy demon szybkości. Wymaga to oczywiście odpowiedniej konfiguracji i podjęcia działań eliminujących buforowanie zduplikowanych elementów, co może znacznie uszczuplić zasoby pamięci aplikacji. Jednak warto.

Rozpoczęte przez nas testy mają na celu wdrożenie tej technologii w niedalekiej przyszłości na kontach hostingowych naszych Klientów, co powinno przynieść wiele korzyści zwłaszcza dla większych serwisów, stron ecommerce i innych aplikacji wymagających znacznych zasobów obliczeniowych serwera.

Strona projektu: https://www.varnish-cache.org

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 3 głosach.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020