Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Szwedzka policja ruszyła na walkę z serwisami P2P

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Wydarzenia;
Szwedzka policja ruszyła na walkę z serwisami P2P

Wszystko zaczęło się w 2008 roku, kiedy to rząd szwedzki przedstawił pomysły na walkę z przestępstwami internetowymi. Rok poźniej ustawa weszła w życie.

W ciągu ostatnich lat Szwecja powołała specjalny oddział do walki z piractwem internetowym oraz użytkownikami serwisów P2P we własnym kraju jak i poza jego granicami.  Kilka tygodni temu podtrzymane zostały wyroki więzienia dla twórców The Pirate Bay. Zostali oni skazani na około rok więzienia oraz łączną karę finansową na poziomie około 6,8 mln dolarów. Zamykane są następne serwisy w tym min. Swepiracy, gdzie zatrzymano już pracowników i skonfiskowano sprzęt. Inne w tym kolejna wielka szwedzka strona typu p2p – Bittorrent, wkrótce mają być również zamknięte, a ich twórcy skazani.

Sami użytkownicy serwisów p2p również nie mogą czuć się bezpiecznie. Szwedzka policja chce możliwości poznania danych każdego z użytkowników takich serwisów. Chce również żeby każdy kto w Internecie dzieli się plikami, do których nie ma praw został postawiony przed sądem.  W tym roku w Szwecji skazano po raz pierwszy osobę, która złamała ustawę o prawach autorskich poprzez dzielenie się plikami. Pozew zbiorowy wniosły duże wytwórnie filmowe.

Serwisy p2p (peer-to-peer) są niezwykle popularne. Służą do wymiany danych między użytkownikami, gdzie możemy pobierać pliki i automatycznie udostepniać je innym. Ich popularność spowodowana jest tym, że udostępniane są tu dane, często łamiące prawa autorskie, czego na innych publicznych stronach znaleźć nie można.

Walka z piractwem w Internecie zapewne potrwa, niekiedy przypominając walkę z wiatrakami. Sam portal The Pirate Bay był kilkukrotnie zdejmowany by szybko wracać na innym serwerze. Nie pomaga w walce z p2p także świadomość samych użytkowników tego typu serwisów, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że wymieniając dane łamie prawa autorskie, czyli popełnia przestępstwo. Są narzędzia to się z nich korzysta jednak w praktyce wiekszość danych wymienianych w ten sposób narusza czyjeś prawa.

Źródło: News BBC, Torrentfreak.com, Dziennik Internautów

 

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2019