Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Słowniczek pojęć SEO

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Marketing sieciowy;
Słowniczek pojęć SEO

Aby lepiej zrozumieć zagadnienia SEO, a zwłaszcza artykuły na ten temat na jakie możemy trafić w wielu miejscach, warto mieć przynajmniej orientację związaną z podstawowymi pojęciami w tej branży.

Poniżej przedstawiamy mini słowniczek SEO, który powinien pomóc w nieco lepszym zrozumieniu bardzo dziś popularnego w internecie hasła: "pozycjonowanie".

Przekierowanie 301 - Wykorzystanie tego polecenia (np. w pliku .htaccess) daje pewność, że przekierowanie z pierwotnego adresu zostanie wykonane bez utraty rankingu jaki strona w pierwotnej lokalizacji posiadała. Mówiąc w bardziej prosty sposób, przekierowaniem 301 przekazujemy moc z jednego adresu (stary) na drugi adres (nowy). Np. jeśli migrujesz stronę z określoną pozycja w Google na nową domenę lub po prostu zmieniasz politykę związaną z budową adresów URL Twojej strony, ten typ przekierowania pozwoli Ci przeprowadzić taka operację bez większego uszczerbku.

Atrybut ALT - Opis dołączony do publikowanych na stronie zdjęć. Google nie jest w stanie zdjęć czytać dlatego alternatywa w postaci treści w atrybucie alt, np: <img src="/images/obrazek.jpg" alt"Mój obrazek"> pomaga Google w analizie i klasyfikacji zawartości strony na której się znajduje.

Anchor (Treść linku) - Jedno z podstawowych i często używanych pojęć SEO. Anchor to nic innego jak treść linku, co pozwala Google na lepsze zrozumienie tematyki strony, na którą prowadzi. Przykładowo ten anchor prowadzi na jedną z naszych podstron i może wyglądać tak: Dobry hosting.

Author Rank - Gdy pojawiło się Google+ większość osób sceptycznie podchodziło do tego projektu, ot kolejna odsłona Google Buzz bez szans na konkurowanie z takimi społecznościówkami jak Facebook. Okazało się jednak, że projekt bardzo fajnie wpisał się w środowisko społeczności w sieci oferując wiele interesujących narzędzi. jednym z takich narzędzi jest Author Rank (system autorstwa). Chodzi tu o to, że autor tworząc treści w sieci (całej sieci) może budować reputację, pozycję i zaufanie. Autorzy, którzy mają aktywny system (Google Authorship) mogą dzięki temu uzyskać dodatkowe profity w postaci lepszych wyników w wyszukiwarce.

Page Rank - nadawanie przez wyszykiwarkę Google określonym stronom wartości liczbowej majacej na celu oznaczenie ich jakości.

Współczynnik odrzuceń - to najczęściej procentowo ujmowana grupa internautów, którzy odwiedzając naszą stronę nie są nią zainteresowani na tyle aby przejść do kolejnej podstrony. Otwierając jedną stronę i na tym kończą obcowanie z nasza witryną. Im większy współczynnik odrzuceń tym może to dobitniej sugerować nieciekawe treści jakie strona internautom ma do zaoferowania.

Linki Kanoniczne (Canonical URL) - używane są przede wszystkim po to aby wyeliminować w wyszukiwarce wielokrotne powtarzanie się informacji o tej samej stronie. Innymi słowy, jedna podstrona powinna mieć tylko jeden adres. Np. strona główna, która nie stosuje linków kanonicznych (bez przekierowań 301), będzie miała kilka adresów, np: www.moja-nazwa.pl, moja-nazwa.pl, www.moja-nazwa.pl/index.php, moja-nazwa.pl/index.php itd… Google tego bardzo nie lubi.

Katalogi - to bardzo popularne miejsca, gdzie właściciele stron i pozycjonerzy umieszczają wpisy dotyczące określonych witryn. Katalogi najczęściej umożliwiają kategoryzację wpisów, możliwość ich wyszukiwania, wyróżnienia itd… Dobrze prowadzone katalogi, które nie są śmietniskiem bezwartościowych linków i wpisów są jednym z podstawowych elementów pozycjonowania. To w zasadzie element, od którego obok optymalizacji strony zaczyna się pracę. Niektóre katalogi pozwalają umieszczać obszerne opisy, które mogą zawierać także dodatkowe anchory do ważnych podstron naszego serwisu.

Dublowanie treści (Duplicate Content) - najgorsze co można zrobić, no chyba że celem jest niska pozycja strony, filtr Google lub nawet ban. Dublowanie treści to nic innego jak umieszczanie na swojej stronie zawartości kopiowanej z innych stron. Łatwość dotarcia do informacji w internecie kusi wielu także szybkością wykorzystania przygotowanych przez kogoś innego treści na temat związany z naszą witryną lub naszych tekstów które już gdzieś kiedyś umieściliśmy w sieci. Kilka lat temu takie praktyki jeszcze uchodziły na sucho, ale w tej chwili Google ma alergię na tego typu zawartość. Każdy przygotowany tekst umieszczany na stronie powinien być opracowany indywidualnie. Nawet jeśli masz 2 strony i na obu w pewnym miejscu poruszasz ten sam temat, to dla obu opracuj unikalny artykuł.

Nagłówki - to tekst umieszczany wewnątrz znaczników HTML takich jak H1, H2, H3, H4. Wyszukiwarki wykorzystują informacje zawarte w nagłówkach do ulepszania i lepszego zrozumienia hierarchii związanej z publikowanymi na stronie treściami.

HTML (HyperText Markup Language) - Standaryzowany zestaw znaczników służący do zarządzania, prezentacji i opisu zawartości strony.

Wyświetlenia (Impressions) - Ile razy strona jest wyświetlana w wyszukiwarce dla określonego słowa kluczowego. Ogólne liczby wyświetleń są dostępne dla webmasterów w narzędziach udostępnianych przez popularne wyszukiwarki.

Backlink - link zwrotny. Link do naszej strony umieszczony na innej stronie w sieci. Jakość i ilość linków ma bezpośredni wpływ na zajmowane pozycje w wyszukiwarce.

Linki wewnętrzne - linki umieszczone na stronie, które prowadzą internautów do innej podstrony w ramach jednej witryny. Linki wewnętrzne pomagają wyszukiwarkom w indeksacji i zrozumieniu struktury oraz hierarchii ważności poszczególnych działów strony.

Zindeksowane strony - ilość stron lub treści, które zostały zapisane przez wyszukiwarkę w jej bazie danych. Strony, które nie mają zindeksowanych stron nie będą wyświetlane w wynikach wyszukiwania.

Słowo kluczowe - słowo lub wyrażenie wykorzystywane przez użytkowników sieci w celu znalezienie odpowiednich treści w wyszukiwarkach.

Nasycenie słów kluczowych - praktyka mająca na celu nasycenie danej strony taką ilością słów kluczowych, która pozwoli na podniesienie jej pozycji w wyszukiwarkach dla tychże słów. Wartość nasycenia słowami kluczowymi wyrażana jest procentowo. Nie wolno przesadzić. Są różne szkoły, ale my uważamy, że bezpiecznym poziomem nasycenia jest poziom 3%-4%.

Link Bait - treść na stronie opracowana w taki sposób aby zachęcić innych właścicieli witryn do linkowania do niej.

Budowa linków - działania mające na celu zwiększenie ilości linków prowadzących w sieci do naszej strony. Wyszukiwarki internetowe mają tendencję do poprawiania pozycji strony w wynikach wyszukiwania jeśli prowadzi do niej znaczna ilość linków dobrej jakości.

Metadane - wewnętrzne słowa zapisywane w kodzie HTML przy użyciu odpowiednich znaczników, które nie są widoczne dla odwiedzających stronę, ale mogą być interpretowane przez roboty wyszukiwarek.

Meta Opis - (Meta Description) - krótki opis strony do 160 znaków, które najlepiej podsumowują jej zawartość. Jest to treść przeznaczona zarówno dla internautów jak i dla wyszukiwarek. Może zawierać w treści słowa kluczowe, co może mieć wpływ na wyniki pozycjonowania.

NoFollow - jest atrybutem linku zaproponowanym przez Google do informowania wyszukiwarki aby nie przechodziła do określonego łącza. Efektem wprowadzenie tego atrybutu dla niektórych jest mniejsza ilość spamu na blogach, inni z kolei mówią, że ogranicza to komunikację pomiędzy linkującymi się witrynami.

Organiczne wyniki wyszukiwania - to niesponsorowany obszar wyników wyszukiwania, gdzie dane są wyświetlane w kolejności zgodnej z trafnością zapytania jakie internauta wprowadził do wyszukiwarki. Najczęściej jest to 10 wyników na pojedynczej stronie.

Tytuł strony - treść wewnątrz znacznika <title>. Ważna ponieważ określa zawartość strony/podstrony oraz taki tytuł jest widoczny jako link do strony w wynikach wyszukiwania.

Robots.txt - plik tekstowy znajdujący się w obrębie głównego katalogu strony zawierający instrukcje dla wyszukiwarek na temat tego jakie obszary mogą być indeksowane a które chcemy aby wyszukiwarka pomijała.

Wyszukiwarka - specjalne oprogramowanie działające w sieci służące do wyszukiwania informacji publikowanych w internecie i szeregowania tych danych wg trafności zapytania. Najpopularniejszymi wyszukiwarkami są Google, Yahoo i Bing.

Strona przyjazna wyszukiwarkom - stopień w jakim strona jest przygotowana pod kątem jej szybkiej, pełnej i skutecznej pod kątem określonych słów kluczowych indeksacji w wyszukiwarce. To także jakość kodu oraz przestrzeganie zasad i wytycznych wyszukiwarek związanych z funkcjonowaniem witryn w internecie.

SEO – Search Engine Optimization – proces mający pozytywny wpływ  i dążący do tego aby strona pojawiała się w organicznych wynikach wyszukiwania możliwie jak najwyżej dla określonych słów kluczowych.

Spider (Web Crawler, Bot, Robot) - specjalne oprogramowanie, które zbiera informacje na temat stron internetowych analizując i przetwarzając ich zawartość.

Mapa Strony - XML Sitemap - plik, który może być przekazywany do wyszukiwarek indeksujących naszą stronę. Zawiera on wykaz ważnych dla witryny adresów, dzięki czemu wyszukiwarki szybciej je indeksują.

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 2 głosach.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2019