Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Jak powstały Google, spam i inne terminy internetowe

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Ciekawostki;
Jak powstały Google, spam i inne terminy internetowe

Wiele internetowych terminów, które na dobre zagościły w naszym języku ma ciekawe pochodzenie. Czy zastanawialiście się kiedyś nad ich genezą?

Poniżej opisujemy "rodowody" kilku najpopularniejszych nazw i pojęć.

 

Blog

Określenie powstało z połączenia wyrazów "web" i "log", które razem w języku angielskim oznaczają "dziennik sieciowy". W 1999 r. Peter Merholz zastąpił (skrócił) frazę "web log" do słowa blog, które błyskawicznie przyjęło się w wielu językach na świecie.

Wirus (ang. virus)

Wirus komputerowy to złośliwe oprogramowanie stworzone w celu zakłócania pracy komputera, uszkadzania lub usuwania danych i rozprzestrzeniania się w na innych komputerach. Wirus komputerowy jest bardzo podobny do wirusa biologicznego. Oba wstawiają swój własny kod do normalnie funkcjonujących systemów w celu ich zakłócenia, co umożliwia im rozmnażanie się. Jako termin informatyczny słowo wirus zostało użyte po raz pierwszy w 1984 r. przez Freda Cohen'a - amerykańskiego informatyka – pioniera badań nad wirusami komputerowymi w jego publikacji "Experiments with Computer Viruses".

Firewall (z j.ang. ściana/zapora przeciwogniowa)

W świecie rzeczywistym ściany (zapory) przeciwogniowe są strukturami mającymi na celu zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia lub podobnych sił niszczycielskich. W świecie komputerów ich rola niewiele się różni. Zamiast chronić przed ogniem zapory chronią przed wirusami, hakerami, robakami sieciowymi i innymi zagrożeniami. Określenie firewall może odnosić się zarówno do dedykowanego sprzętu komputerowego wraz odpowiednim oprogramowaniem, jak i do samego oprogramowania blokującego niepowołany dostęp do komputera.

Wiki

Wiki – to rodzaj serwisu internetowego umożliwiającego tworzenie stron z poziomu przeglądarki internetowej do tworzenia zasobów informacji, które są rozwijane stopniowo, np. wspólnych projektów takich jak repozytoria wiedzy z danej dziedziny czy projekty różnych grup społecznych. Największym z serwisów wykorzystującym tę technologię jest Wikipedia.

Nazwa wiki pochodzi z języka hawajskiego, w którym wyrażenie "wiki wiki" oznacza "bardzo szybko" i została użyta przez autora koncepcji oraz oprogramowania do jej wdrożenia WikiWikiWeb – Warda Cunningham'a.

Google

Nazwa Google powstała z błędnego zapisu słowa "googol" oznaczającego liczbę dziesięć do potęgi setnej (jedynka i 100 zer w systemie dziesiętnym). Podczas poszukiwań nazwy dla nowo stworzonej wyszukiwarki internetowej (o roboczej nazwie BackRub) jej twórcy (Lary Page i Sergiej Brin) rozważali nazwę Googolplex - nazwę liczby, której zapis dziesiętny składa się z jedynki i googla zer, mającej symbolizować możliwość przeszukania ogromniej liczby danych.

Nazwa miała zostać skrócona do googol. Sprawdzając czy domena googol.com jest wolna i można ją zarejestrować, Sean Anderson (kolega twórców wyszukiwarki) źle zrozumiał jej wymowę i dokonał sprawdzenia dostępności domeny google.com. Domena google.com okazała się wolna i, zanim błąd został zauważony, zarejestrowana. Tak narodził się adres internetowy najpopularniejszej wyszukiwarki. Adres googol.com był w tamtym czasie już zarejestrowany.

Spam

Spam to niechciane wiadomości elektroniczne lub reklamy wysyłane do wielu odbiorców.

Słowo spam pojawiło się o wiele wcześniej, bo w latach 30-tych XX w., ale w zupełnie innym kontekście. Powstało jako nazwa popularnej amerykańskiej mielonki konserwowej (znanej wcześniej pod nazwami Hormel Spieced Ham, której nowa nazwa powstała prawdopodobnie od skrócenia Spiced Ham).

W latach powojennych mielonka opanowała również rynek brytyjski do tego stopnia, że stała się tematem wielu żartów odnoszących się do jej "tajemniczego" składu i "wszechobecności" na brytyjskim rynku.

Nazwa spam została wykorzystana między innymi w jednym ze skeczów Monthy Pythona w 1970 r., w którym to w menu jednego z barów znajdowały się jedynie potrawy zawierające spam. Podczas gdy klient żałośnie prosił o jakiekolwiek danie bez spamu (mielonki), kelnerka odczytywała kolejne pozycje menu zawierające spam, a grupa wikingów w rogu sali śpiewałą w kółko: "Spam, spam, spam, spam... " zagłuszając konwersację. W skeczu spam (mielonka) stał się symbolem niepożądanego i nielubianego jedzenia.

W latach 90-tych XX w. słowo to zostało użyte przez analogię w określeniu "e-mail spam" (spam elektroniczny) w odniesieniu do niechcianych elektronicznych wiadomości-śmieci, których ilość przytłacza pozostałe wiadomości.

 

Poniżej można obejrzeć wideoklip ze wspomnianym skeczem Monty Pythona:

 

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 2 głosach.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2019