Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Pierwsze kroki z WordPress’em - Kokpit

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Budowa stron, Porady;
Pierwsze kroki z WordPress’em - Kokpit

WordPress jest nowoczesną platformą CMS zdobywającą coraz większe grono użytkowników. Rosnąca popularność systemu nie zawsze idzie w parze z wiedzą dotyczącą pełnego, bezpiecznego i świadomego wykorzystywania jego możliwości. Mamy nadzieję, że nasz cykl artykułów przybliży Wam zasady korzystania z systemu, przyczyni się do rozwoju Waszych stron internetowych i zachęci do pogłębienia wiedzy na temat możliwości wykorzystania tego CMS-a.

W tym tekście na zasadzie wstępu krótko i ogólnie przedstawiamy podstawowe elementy panelu adminstracyjnego, a w kolejnych artykułach będziemy koncentrować się już na poszczególnych elementach funkcjonalnych. WordPress to jeden z bardziej intuicyjnych systemów CMS na rynku. Wielokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, że osoba niemająca nigdy do czynienia z tym ani jakimkolwiek innym CMS-em po instalacji WP nie miała najmniejszych problemów z identyfikacją i zrozumieniem przeznaczenia poszczególnych elementów interfejsu. To bez wątpienia siła WordPress'a i czynnik, który znacznie przyczynił się i nadal przyczynia do olbrzymiej popularności tego rozwiązania.

Wróćmy jednak do ogólnego opisu kokpitu. Aby móc dokonywać jakichkolwiek zmian na stronie, należy zalogować się do panelu zarządzania. W przypadku standardowej instalacji strona logowania ma adres w postaci: http://twoja-domena/wp-admin

logowanie

Po zalogowaniu sie ujrzymy główną stronę administracyjną WordPress'a, tzw. Kokpit. W górnym pasku Kokpitu widzimy nazwę strony wraz z linkiem do niej, informację o liczbie komentarzy oczekujących na moderację, opcje dodawania elementów strony (np. wpisy, strony itd...) oraz nazwę aktualnie zalogowanego użytkownika. Po najechaniu myszką na nazwę użytkownika uzyskamy dostęp m.in do edycji profilu.

kokpit

Poniżej nazwy zalogowanego użytkownika dostępne są dwie rozwijalne zakładki: Opcje ekranu i Pomoc. Kliknięcie w każdą z zakładek skutkuje rozwinięciem  jednego z paneli: systemu pomocy WordPress'a lub opcji umożliwiająych konfigurację elementów wyświetlanych na ekranie.

header

 

Opcje menu Kokpitu

Główne menu nawigacyjne dostępne jest po lewej stronie panelu administracyjnego. Opcje głównego menu umożlwiają konfigurację oraz edycję wpisów i stron,  zarządzanie użytkownikami, komentarzami, wtyczkami oraz ustawieniami. Po najechaniu kursorem na wybraną opcję menu głównego widoczne są funkcje dostępne w danej opcji menu. Kliknięcie w jedną z opcji menu głównego powoduje jej rozwinięcie i wyświetlenie wszystkich dostępnych w jej orbębie funkcji.

wpisy

Oto wykaz standardowych opcji menu głównego wraz z ich krótką charakterystyką:

 • Kokpit - dostęp do "strony głównej" Kokpitu
 • Wpisy - tworzenie wpisów bloga, zarządzanie kategoriami oraz tagami wpisów
 • Media - zarządzanie bibliotekami mediów dostępnych na stronie, tj. obrazami, dokumentami, muzyką itp.
 • Strony - opcje do tworzenia i zarządzania stronami
 • Komentarze - administracja komentarzami do wpisów na stronie
 • Wygląd - funkcje do zarządania wyglądem strony (skórkami, wiadgetami, menu) 
 • Wtyczki - zarządzanie wtyczkami (tzw. pluginami), czyli modułami rozszerzającymi funkcjonalność WordPress'a
 • Użytkownicy - administracja użytkownikami posiadającymi dostęp do strony
 • Narządzia - dostęp do użytecznych funkcji importu i eksportu danych do/z WrodPress'a
 • Ustawienia - sekcja z opcjami do konfiguracji strony www

W zależności od tego,  jakie dodatki zdecydujemy się zainstalować, struktura menu może ulec zmianie. Przede wszystkim może wzbogacić się o opcje charakterystyczne dla zainstalowanej przez nas wtyczki lub motywu graficznego. Powyższe opcje opiszemy szczegółowo w kolejnych artykułach.

Pasek narzędzi

Pasek narzędzi WordPress'a umożliwia szybki dostęp do najczęściej używanych funkcji. Gdy jesteś zalogowany i odwiedzasz swoją stronę, pasek narzędzi pojawi się na górze strony.  Pozwala Ci to wygodnie zarządzać zawartością strony.

front

Pasek umożliwia szybki dostęp do nastepujących funkcji:

 • przejście do strony Wordpressa, forów dla programistów i wsparcia
 • podgląd i edycję komentarzy bloga
 • dodanie nowego wpisu, strony, pliku do biblioteki mediów lub użytkownika
 • edycję bieżącej strony lub wpisu bloga
 • wyszukiwania na stronie
 • podgląd i edycję twojego profilu oraz wylogowanie się ze strony

Pasek narzędzi można ukryć zmieniając ustawienia twojego profilu. W edycji profilu należy wyłączyć opcję "Pokazuj pasek narzędzi podczas przeglądania witryny"

profil

 

Na tym poprzestańmy. Szczegółowe opisy poszczególnych opcji znajdziesz w kolejnych artykułach. Tymczasem zachęcamy do instalacji WP na dowolnym koncie hostingowym platformy o12. Opis procesu standardowej instalacji znajdziesz w jednym ze starszych artykułów na Wiedzodajni: tutaj, lub jeśli cenisz sobie wygodę skorzystaj z bibliotegi Softaculous koncie hostingowym. Masz pytania? Skorzystaj z komentarzy poniżej.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2022