Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Nowy WordPress sam się zaktualizuje

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Budowa stron, Wydarzenia, Bezpieczeństwo;
Nowy WordPress sam się zaktualizuje

Właśnie pojawiła się najnowsza wersja popularnego systemu CMS WordPress oznaczona numerem 3.7 o kodowej nazwie "Basie".

To co chyba najistotniejsze z naszego punktu widzenia jako dostawcy usług hostingowych i rzecz jasna z punktu widzenia samych użytkowników stron działających na tym CMS-ie, to nowość, która wg producenta ma automatycznie wprowadzać krytyczne aktualizacje związane z bezpieczeństwem. Aż chce się krzyknąć Woooowww! Jeśli tak faktycznie będzie i do tego będzie działać jak należy może to znacznie podnieść bezpieczeństwo kont hostingowych.

To, że nieaktualizowane przez użytkowników skrypty są zmorą każdego operatora, specjalnie pisać nie muszę. Wielokrotnie wspominamy czy to na Wiedzodajni czy w mailingach do Klientów o potrzebie dbania o to co instaluje się na usłudze, czyli apelujemy wciąż i wciąż o nawyk wykonywania aktualizacji skryptów. Niestety nawet w sytuacji, kiedy wykonanie aktualizacji, jak w przypadku WP, to kliknięcie myszką w przycisk "Aktualizuj", ta operacja przysparza wielu osobom poważne problemy. Nie dlatego, że jest to trudne, bo cóż w tym trudnego. Dzieje się tak po części z braku, czasu po części - nie boję się użyć tego słowa - z lenistwa. Dlatego tak bardzo cieszą takie nowości jak ta wprowadzona z wraz nową wersją WordPress'a, gdzie CMS sam ma wprowadzać krytyczne aktualizacje. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce, ale bez wątpienia jest to bardzo dobry kierunek rozwoju.

Zdecydowanie rekomendujemy wszystkim aktualizacje WordPress'a do nowej wersji 3.7!

Kolejną nowością, która także ma związek z bezpieczeństwem, to lepsze kontrolowanie siły hasła. No cóż, pomimo tak wielu informacji na temat tego jak ważne są złożone, trudne do złamania hasła, nadal wielu użytkowników usług w sieci używa haseł słownikowych. Czasem wynika to z braku świadomości na temat niebezpieczeństwa jakie ze sobą niosą kiepskie hasła, a czasem ta świadomość jest ograniczona wyłącznie do własnego podwórka. Przykład: Nie tak dawno rozmawiałem z jednym z Klientów, który prosił mnie o zmianę hasła do swojej strony i podał hasło praktycznie niewiele różniące się od jego domeny. Przy próbie wyjaśnienia mu, że takie hasło to prośba o włamanie usłyszałem "tak wiem, wiem… ale mnie to nie interesuje, nie mam tu nic ważnego". Dopiero gdy uświadomiłem mu, że to nie chodzi tylko o niego, ale także innych użytkowników sieci, bo przejęcie kontroli nad jego stroną może mieć negatywne konsekwencje dla osób ją odwiedzających, może stać się furtką do ataków na inne strony itd…, to wówczas, po dłuższej chwili zastanowienia się, przyznał mi rację i poprosił o silne hasło.

To niezwykle ważny element. Tak popularny CMS jak WordPress powinien mieć mechanizm generujący złożone hasła na dobrym poziomie. Cieszę się, że i tu pojawiają się zmiany na plus.

Z innych istotniejszych nowości jakie pojawiają się w WP 3.7, to lepsza obsługa tłumaczeń. Nowa wersja zyskała obsługę automatycznych ich aktualizacji.

No więc do dzieła, wszyscy aktualizujemy WordPress'a smile

Na koniec jako ciekawostkę dodam tylko, że CMS zmienił swój cykl wydawniczy, który teraz będzie o wiele krótszy niż miało to miejsce w przeszłości. Ostatnia wersja 3.6 pojawiła się w sierpniu, a 3.8 zapowiadana jest na grudzień tego roku.

Tych z Was, którzy jeszcze nie korzystali z WordPressa zachęcam do przetestowania tego skryptu. Można go szybko zainstalować korzystając z biblioteki Softaculous na kontach hostingowych platformy o12.pl: http://o12.pl/hosting

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 3 głosach.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2022