Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Nowy Skype, nowe GG

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Wydarzenia, Social Media, Rynek IT;
Nowy Skype, nowe GG

Kto z nas nie zna tych dwóch komunikatorów. Oba projekty miały na polskim rynku swoje 5 minut i dziś konsumują potencjał społeczności jaką udało się im wokół siebie skupić. Nieustannie ewoluują starając się z jednej strony utrzymać dotychczasowych użytkowników z drugiej pozyskać nowych. Trzeba jednak pamiętać, że o ile kilka lat temu oba narzędzia nie miały z tym większych trudności o tyle od czasu pojawienia się komunikatorów wybudowanych w serwisy społecznościowe takie jak Facebook, o sielance nie ma mowy. Z moich obserwacji chociażby bazujących na własnych znajomych wynika, że w sporej części przestają oni wykorzystywać GG czy Skype na rzecz narzędzi Facebooka. Właściciele obu tych projektów (GG, Skype) doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń płynących z dużych sieci społecznościowych i szukają sposobów na skuteczną walkę czy może obronę.

Nowy Skype

Skype w swojej najnowszej odsłonie serwuje nam kilka ciekawych funkcjonalności. Jedną z nich jest możliwość prowadzenia wideo-rozmów w jakości uwaga... FullHD. Fajna sprawa jednak w Polsce raczej trudno będzie przeciętnemu użytkownikowi sieci skorzystać z tej opcji. Z jednej strony na tę chwilę tylko jedna kamera na rynku ma certyfikat Skype 1080 (Logitech C920), z drugiej do czerpania satysfakcji z obrazu FullHD w komunikatorze potrzebujemy łącza o przepustowości przynajmniej 2 Mbps w obie strony, a jakie mamy łącza w Polsce (głównie asymetryczne z kiepskim wyjściem) doskonale wiemy. Nowa możliwość Skype będzie więc na naszym rynku jeszcze przez pewien czas niewykorzystywanym gadżetem, nie specjalnie użytecznym.
Jednak to z czego można korzystać „od ręki”, to integracja Skype ze społecznością zmierzającą dużymi krokami do miliarda użytkowników, czyli z Facebookiem. To wydaje się świetnym posunięciem bo otwiera przed komunikatorem potężne pole do działania i z pewnością w dużej mierze czynnik ten sprawi, ze ludzie mniej chętnie będą z tego narzędzia rezygnować np. na rzecz Facebooka. Znajomych z FB będą mieli w kontaktach Skype.

To jednak nie wszystko, w wersji „Skype Premium” mamy możliwość udostępnienia pulpitu swojego komputera np. w trakcie rozmów konferencyjnych, co może być ciepło przyjęte przez firmy. Natomiast z mniej znaczących dodatków znajdziemy możliwość definiowania skrótu dla funkcji "Push to talk" oraz pasek wyszukiwarki Bing (grosz od Microsoftu).

A co z naszym Gadu-Gadu ?

Przez ostatnie lata autorzy tego najpopularniejszego polskiego komunikatora zrobili sporo aby stał się on synonimem ociężałości z olbrzymią ilością funkcji w większości użytkownikowi do niczego nie potrzebnych. Jednak GG zapowiada spore zmiany. Trwają prace nad najnowszą wersją oprogramowania, które z założenia ma czerpać z własnych korzeni czyniąc na nowo ten komunikator przyjaznym i prostym w obsłudze. Nie oznacza to, że program zostanie pozbawiony wielu funkcji, ale użytkownik będzie mógł decydować o tym którą z nich chce włączyć, a którą wyłączyć. To wydaje się świetnym krokiem.

Poza zmianami interfejsu, które mają na nowo uczynić GG przyjaznym narzędziem pojawi się także wersja dla użytkowników systemu Mac OS X i nowe wersje aplikacji mobilnych. Komunikator wg zapowiedzi ma być napisany od nowa. Szykuje się więc nie lada gratka dla wszystkich sympatyków GG, a trzeba powiedzieć, że jest to nadal około 6 milionów użytkowników co stawia ten komunikator w Polsce na pierwszym miejscu.
Nowa wersja (jeszcze beta) pojawi się w ciągu najbliższych dni i dopiero wówczas można będzie ocenić nowe oblicze komunikatora. Nad nowym projektem pracuje obecnie około 100 osób więc całkiem pokaźny zespół.

To czy GG dzięki nowej polityce związanej z użytecznością coś ugra czas pokaże. Osobiście wydaje mi się, że na dłuższą metę nie ma większych szans w starciu z Facebookiem czy Skype i potrzebuje czegoś więcej niż zapowiadana nowa wersja interfejsu, aczkolwiek może to być jedynie wstęp do czegoś interesującego. Widać, że twórcy zapędzili ten projekt w ślepą uliczkę pakując w niego wszystko i nic, co wielu zniechęciło (w tym mnie także). Widząc co zrobili chcą teraz nadrobić stracony czas i straconych użytkowników, ale czy nie jest za późno?

 

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2021