Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Nokia ciągle traci. Co dalej?

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Wydarzenia, Rynek IT;
Nokia ciągle traci. Co dalej?

Koniec roku 2011 i pierwsza połowa 2012 to dla Nokii bardzo ciężki okres. Spadek sprzedaży urządzeń i tysiące zwolnień to główne problemy firmy. Fiński gigant jednak nie zamierza się poddawać.

Firmę Nokia zna każdy. Ich telefonów używał prawie każdy. Po latach ogromnej popularności i popytu na sprzęt, nad fińskim gigantem pojawiły się czarne chmury. Na początku roku, Nokia ujawniła raport za 4 kwartał 2011 roku. Już wtedy wiadomo było, że firma boryka się z problemami. Generowane zyski były prawie o 1/4 mniejsze niż w poprzednim roku. Znaczący wpływ na to miał znaczny spadek sprzedaży telefonów komórkowych. Jednak nie to było najgorsze dla Nokii. O wiele bardziej drastycznie spadł popyt na smartfony od fińskiej firmy. Jak sama Nokia przyznaje, nie trafiła w gusta konsumentów z nowymi modelami i dlatego straciła w tym segmencie.

W szeregach fińskiego giganta zaczęło się mocne zaciąganie pasa. Na początku zaczęto oszczędzać na inwestycjach. Znacząco obniżono wydatki na promocję, badania i rozwój. Gdy to zbyt wiele nie pomogło, zmniejszenie wydatków upatrywano w przeniesieniu siedziby z Singapuru do Pekinu, gdzie są o wiele mniejsze koszta produkcyjne. Jak stwierdzili szefowie Nokii miało to pomóc także w efektywności, bo znaleźli się bliżej dostawców swoich części. Rynek wschodni wydawał się być także świetnym obszarem zbytu. Jak się później okazało była to pomyłka. Nokia i tym razem nie trafiła w potrzeby konsumentów z Chin i Indii, którzy mogliby wyciągnąć markę z dołka. Woleli telefony niższej klasy, niż smartfony, które zaproponował im fiński gigant. Ostatecznie w ramach oszczędności zaczęto masowo zwalniać pracowników.

Nokia za wszelką cenę stara się odbić od bilansu ujemnego. Na początku zmieniono prezesa firmy. Następnym krokiem ma być wejście na rynek tabletów, a trzeba zwrócić uwagę na fakt, że smartfony Lumia 900 cieszą się ogromną popularnością. Dodatkowo ciekawą informację podał niedawno Microsoft, który w razie poważnych problemów Nokii ma zamiar pomóc firmie wyjść z tarapatów. Nie jest więc tak źle i być może Nokia znów pojawi się na szczycie.

 

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2019