Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Najpopularniejsze hasła

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Bezpieczeństwo;
Najpopularniejsze hasła

Chroń swoje dane

Temat bezpieczeństwa haseł był już wielokrotnie poruszany czy to w newsletterze, na forum czy też w bezpośrednich kontaktach z Klientami. Podobnie w sieci znaleźć można masę artykułów na ten temat, czego nigdy za wiele.
Co ciekawe pomimo sporej ilości informacji problem bezpieczeństwa haseł nie jest przez sporą grupę ludzi wciąż brany zbyt poważnie i jak się wydaje ten stan nie prędko się zmieni. Najczęściej tłumaczymy sobie to w bardzo prosty sposób: "mnie problem nie dotyczy, bo kto by chciał włamywać się na stronę prywatną, która nie ma żadnej wartości komercyjnej, nie są na niej przechowywane żadne poufne dane itp...". Otóż taki punkt widzenia jest poważnym błędem o czym wspomniany w dalszej części artykułu.

Temat haseł chcemy odświeżyć przy okazji utworzenia przez firmę SplashData rankingu 25 najgorszych haseł. Nie będziemy wszystkich wymieniać zwrócimy jedynie uwagę na te z pierwszej piątki.
Na szycie jak zwykle znajdują się hasła, które najłatwiej zapamiętać typu "password" czy "123456". Trzecie miejsce zajmuje hasło niewiele różniące się od swojego najbliższego rywala na podium "12345678". Poza miejscami medalowymi znalazły się takie hasła jak "qwerty" i "abc123". Porażający stopień złożoności, prawda?

„Włamywacze często mogą dostać się do konta próbując jedynie kolejno podawać tego typu popularne hasła” - mówi zarządzająca SplashData Morgan Slain.
„Nawet mimo tego, że spora cześć ludzi wybiera bezpieczne hasła, nadal jest duża grupa osób, które tego nie robią, czym wystawiają się na ryzyko oszustw” - informuje Slain.

Do tej wypowiedzi dodamy od siebie tylko tyle, że wystawiają na ryzyko nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych.
Oczywiście nawet silne hasła nie są w stanie zagwarantować w 100% bezpieczeństwa, ale jeśli zmieniamy je regularnie ryzyko wykorzystania hasła bardzo mocno minimalizujemy. Nie biorę tu pod uwagę sytuacji w których hasła wyciekają do sieci (kradzież baz danych itp...) bo to zupełnie inny temat.

Narażasz nie tylko siebie

Stwierdzenie "mnie to nie dotyczy..." jest przejawem ignorancji żeby nie powiedzieć braku odpowiedzialności. Dlaczego? Nawet jeśli strona jest niewielka, nawet jeśli zagląda na nią dosłownie kilku odwiedzających dziennie jest ona łakomym kąskiem dla sieciowych oszustów. Wyobraź sobie, ze hasło do usługi hostingowego np. do konta FTP zostaje złamane i napastnik umieści w podfolderze pliki strony symulującej witrynę logowania się do kont jednego z banków. Następnie odpowiednio wykorzysta adres URL do takiej strony  i w efekcie za jej pośrednictwem uzyska dane dostępowe nieświadomych czy naiwnych właścicieli kont bankowych czyniąc z nich użytek. Czy w tej sytuacji nadal można być pewnym, że "mnie to nie dotyczy"? Dotyczy. Jeśli nie uświadomimy sobie jak ważna jest odpowiednia ochrona kont hostingowych i wszelkich usług sieciowych za pomocą mocnych, systematycznie zmienianych haseł tak długo narażać będziemy nie tylko siebie ale również innych użytkowników sieci na niekiedy poważne konsekwencje.

Używaj mocnych haseł i staraj się je regularnie zmieniać.

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 1 głosie.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2019