Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Komentarze Facebooka na swojej stronie

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Porady, Social Media;
Komentarze Facebooka na swojej stronie

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą przybliżymy nieco temat związany z możliwością wykorzystania wtyczki komentarzy Facebooka na stronie wykonanej w kreatorze stron serii hostingowej „K”.

Otrzymujemy wiele pytań od Klientów korzystających z tego narzędzia w rodzaju „czy jest możliwość komentowania treści jakie umieszczam na swoich stronach projektowanych w kreatorze?”. Sam kreator nie posiada takiego mechanizmu jednak tak naprawdę taka funkcjonalność nie jest mu wcale potrzebna.

Komentarze Facebooka

To specjalna wtyczka umożliwiająca bezpłatne osadzenie na dowolnej stronie mechanizmu komentarzy, które są jednocześnie zintegrowane z największym na świecie portalem społecznościowym. To jak wtyczka wygląda możesz sprawdzić pod tym artykułem. Na Wiedzodajni zdecydowaliśmy się właśnie na jej wykorzystanie choć braliśmy pod uwagę także inne rozwiązania - o nich jeszcze napiszemy.

Jakie są zalety stosowania mechanizmów komentarzy Facebooka?

  • prosta instalacja na stronie
  • wysoki poziom ochrony przed spamem
  • integracja z Facebookiem - umieszczony komentarz może się pojawić na tablicy w profilu komentującego, dzięki czemu możemy dodatkowo dotrzeć z naszymi tekstami do jego znajomych i znajomych jego znajomych... Co więcej jeśli ktoś widząc na Facebooku komentarz zdecyduje się na niego odpowiedzieć, ta odpowiedź pojawi się także na Twojej stronie. Daje to olbrzymi potencjał jakiego nie zapewniłby Ci żaden inny produkt, a już na pewno nie dałby Ci tego wewnętrzny system komentarzy,
  • system jest ciągle rozwijany i nie musimy się o to martwić.

Jakie są wady?

  • Komentarze nie są przechowywane na naszym koncie ale na serwerach Facebooka
  • Mamy stosunkowo niewielkie możliwości konfiguracji
  • Brak możliwości komentowania jako anonimowy użytkownik (Gość) co może skutkować mniejszą ilością wpisów, ale z drugiej strony unikamy sporej ilości „śmieci” - coś za coś.

Do dzieła

Aby skorzystać z wtyczki komentarzy musimy przede wszystkim mieć swój profil na Facebooku. Jeśli go nie mamy, to wystarczy wejść na stronę http://facebook.com i zarejestrować się. Następnie na swoim profilu odszukujemy link do tworzenia strony (znajdziemy go w linkach stopki), wybieramy rodzaj strony i wypełniamy formularz rejestracji.


Gdy mamy stworzoną stronę możemy wykorzystać większość wtyczek facebooka i to nie tylko do komentarzy. Możesz umieścić na stronie przyciski „Lubię to”, box z fanami itd. Wszystkie te elementy znajdziesz na stronie dla developerów pod adresem: http://daa.pl/g72 W tym artykule skupimy się wyłącznie na komentarzach stąd pozostałe możliwości celowo pominiemy, ale chętnie opiszemy je w kolejnych artykułach jeśli tylko pojawi się takie zapotrzebowanie.

Pod adresem: http://daa.pl/g2h konfigurujemy podstawowy sposób prezentacji wtyczki komentarzy. Musimy wskazać konkretny adres URL strony, na której komentarze chcemy publikować, np: http:// nazwa-domeny.com/artykul.php. Mamy możliwość określenia tego ile komentarzy ma być widocznych przy uruchomieniu strony, możemy określić szerokość wtyczki dostosowując ją idealnie do przestrzeni jaką dla niej przewidujemy, w końcu możemy wybrać schemat kolorystyczny (jasny lub ciemny). Przyciskiem „Get Code” generujemy kod, który następnie umieszczamy w źródle naszej strony.

Mamy do dyspozycji dwie części kodu. Obie możemy umieścić w źródle konkretnej podstrony (krok 5 kreatora), ale jeśli chcielibyśmy także wykorzystać inne pluginy facebooka w różnych miejscach naszej witryny, bardziej optymalne może być wstawienie kodu bezpośrednio w szablonie strony (wymaga to jednak większego doświadczenia) lub wstawienie go w zakładce źródła edytując górną, wspólną sekcję strony w kroku 3. Bez względu na to czy wstawimy kod w źródle podstrony w kroku 5, w źródle górnej, wspólnej sekcji w kroku 3 czy w źródle samego szablonu, drugą część kodu musimy umieścić już dokładnie w miejscu, gdzie chcemy publikować komentarze czyli najczęściej na końcu danej strony/artykułu. Ty decydujesz.

Zwróć uwagę na kilka parametrów w drugim kodzie, to parametry definiujące zachowanie się wtyczki.

href - w tym parametrze musimy podać pełny adres URL strony na której kod jest umieszczony, np: http:// nazwa-domeny.com/artykul.php. Możesz go wprowadzić ręcznie dla każdej podstrony lub skorzystać z możliwości uruchamiania skryptów PHP w kodzie stron tworzonych w kreatorze. Dzięki temu nie będziesz musiał edytować tego fragmentu dla każdej strony z osobna, ale pamiętaj, że komentarze są powiązane właśnie z określonym adresem URL, jeśli więc zmienisz go na inny wówczas wtyczka komentarzy potraktuje taką podstronę jako nową i będzie zbierała dla niej komentarze od początku. Wróćmy jednak do kodu. Aby wykorzystać możliwości kreatora w zakresie skryptów PHP i nie wpisywać za każdym razem adresu URL podstrony możemy zastosować następującą składnię:

<?php
$url = (!empty($_SERVER['HTTPS'])) ? "https://".$_SERVER['SERVER_NAME'].$_SERVER['REQUEST_URI'] : "http://".$_SERVER['SERVER_NAME'].$_SERVER['REQUEST_URI'];
?>
<div class="fb-comments" data-href="<?php echo $url ?>" data-num-posts="2" data-width="470"></div>

Nic więcej nie jest nam potrzebne.

num-posts - to parametr określający ilość domyślnie wyświetlonych komentarzy na stronie.
width - tym parametrem możesz regulować szerokość wtyczki.
Możesz także dodać parametr colorscheme, który przyjmuje wartość „light” lub „dark”. Jeśli twoja strona utrzymana jest w ciemnej kolorystyce być może parametr ustawiony na „dark” sprawi, że komentarze będą się lepiej prezentować.
Jest także możliwy parametr mobile, którym możesz sterować wyświetlaniem wersji mobilnej komentarzy. Domyślnie wtyczka automatycznie wykrywa rodzaj urządzenia i pod tym kątem dobiera sposób prezentacji komentarzy.
To praktycznie wszystkie możliwości konfiguracji wtyczki, nie ma tego zbyt wiele ale z drugiej strony pozostaje pytanie czy coś więcej jest potrzebne. Na to odpowie sobie już każdy użytkownik indywidualnie.

Moderowanie komentarzami

Komentarze bez możliwości moderowania byłyby mało użytecznym narzędziem, nie może więc zabraknąć takiej funkcji. I choć także tu opcje moderacji nie są specjalnie rozbudowane, to jednak w pełni spełniają swoje zadanie. Moderować komentarzami możesz pod adresem http://developers.facebook.com/tools/comments, a jeśli chcesz mieć możliwość moderacji bezpośrednio z poziomu wtyczki na swojej stronie, wówczas możesz w sekcji head szablonu (do pobrania w kroku 2 kreatora) wstawić specjalny znacznik open graph, którego postać to:

<meta property="fb:admins" content="{TWOJE_ID}"/>

Narzędzia moderatora pozwalają Ci m.in. tworzyć listę słów cenzurowanych i listę zbanowanych użytkowników.

Dodatki

Jeśli zechcesz stworzyć podstronę z listą swoich artykułów, a przy każdym tytule umieścić także informację o ilości komentarzy, możesz wykorzystać dodatkowe możliwości wtyczki. Przykładowo zależy Ci na czymś takim:

Tytuł mojego artykułu
data publikacji 24 stycznia 2012, Komentarzy: 5

Tytuł mojego drugiego artykułu
data publikacji 24 stycznia 2012, Komentarzy: 0

itd...

Nie ma problemu, wystarczy, że w kodzie źródłowym w miejscu ilości komentarzy wstawisz taki kod:

Komentarzy: <fb:comments-count href="http://url_do_artykulu"></fb:comments-count>

Proste prawda?

Jak widzisz nic nie stoi na przeszkodzie aby na stronie wykonanej przy pomocy kreatora na kontach hostingowych serii „K” mieć profesjonalny system komentarzy, który dodatkowo będzie promował Twoją stronę na Facebooku. Poniżej publikujemy krótki filmik, który pokazuje w bardziej praktyczny sposób to o czym napisaliśmy. Życzymy wielu komentarzy !!!

 

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2022