Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Jak założyć bloga

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Budowa stron, Porady, Hosting, Social Media;
Jak założyć bloga

Blog do doskonały sposób na dzielenie się z innym swoimi zainteresowaniami, pasją czy bieżącymi informacjami na temat życia firmy, jej produktów itd… Dobrze prowadzone blogi mają szansę stosunkowo szybko pozyskać wielu stałych Czytelników, tworząc wokół siebie społeczność, którą łączy zainteresowanie do poruszanych tematów.

Motywacji do prowadzenia bloga jest wiele. Jedni podejmują decyzję o założeniu bloga spontanicznie, chcąc dzielić się z innymi własnymi refleksjami na tematy z życia wzięte inni podchodzą do tego w sposób bardziej metodyczny mając na uwadze jakiś konkretny cel, np. przyciągnięcie do firmy nowych Klientów i budowanie wokół marki społeczności (niezależnie lub jako uzupełnienie profili na portalach społecznościowych).

Bez względu na to jaka motywacja przyświeca właścicielom blogów, to na początku wielu z nich zadaje sobie fundamentalne pytanie "Jak założyć bloga?" i co się z tym wiąże.

Na starcie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy blog traktujemy jako zabawę czy jako poważne przedsięwzięcie. Czy zależy nam na jakości bloga i na tym aby mieć pełną kontrolę nad nim, czy może raczej są to rzeczy drugoplanowe. Gdy już odpowiemy sobie na to pytanie podejmujemy decyzję o tym czy bloga założymy w jednym z bezpłatnych serwisów blogowych, czy może zainwestujemy we własne konto hostingowe i domenę.

Prowadzenie bloga za darmo

Założenie bezpłatnego bloga jest niezwykle proste. Serwisów, które oferują tego typu blogi jest bardzo dużo od sieci WordPress, po Bloggera i wiele innych. Aby założyć w takim miejscu bloga wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny i w zasadzie od razu możemy działać. Niewątpliwą zaletą tego typu miejsc poza faktem, że nie ponosimy kosztów jest to, że dzięki byciu częścią platformy blogowej mamy łatwiejszy start, ponieważ najczęściej ułatwia ona dotarcie Czytelnikom do ciekawych blogów poprzez promocję ich treści. Kolejnym plusem jest to, że nie musimy się martwić oprogramowaniem, ponieważ nad wszystkim czuwają administratorzy platformy blogowej, a my skupiamy się w zasadzie wyłącznie na tworzeniu treści. To dwa istotne plusy jednak trzeba mieć świadomość, że decydując się na taki sposób prowadzenia blogów przyjmujemy także wiele ograniczeń narzucanych przez daną platformę. Najczęściej blogi nie mogą mieć charakteru komercyjnego, a wyświetlane na nich reklamy są narzucane przez właściciela platformy (na czymś w końcu platforma musi zarabiać). Poza zarządzaniem treścią i podstawową konfiguracją bloga praktycznie nie mamy wpływu na to jakie funkcjonalności blog będzie posiadał. Innymi słowy nie mamy możliwości swobodnego rozbudowywania bloga o bardziej zaawansowane elementy. Możemy korzystać praktycznie wyłącznie z tego co oferuje operator i jesteśmy zmuszeni dostosowywać się do przyjętej przez niego strategii rozwoju platformy. Dla wielu blogerów te ograniczenia są poważną przeszkodą wykluczającą taką formę blogowania.

Blogowanie na własnym hostingu

To druga droga, nieco bardziej złożona choć jak się przekonasz nie tak bardzo jakby mogło się wydawać. W tym wypadku potrzebujesz trzech rzeczy, a są nimi: hosting, domena oraz oprogramowanie do prowadzenia bloga. Pojawiają się koszty, są to koszty związane z utrzymaniem hostingu i domeny, które mieszczą się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali roku. Uzależnione jest to od planu hostingowego (jego parametrów i ceny) oraz rodzaju domeny. W przypadku dysponowania własnym kontem hostingowym masz możliwość instalacji nie jednego, ale nawet kilku blogów, strony firmowej, sklepu itd… Jeśli więc planujesz dodatkowe projekty poza samym blogowaniem, warto rozważyć odpowiednio mocniejsze konta hostingowe, ale jeśli zamierzasz prowadzić tylko bloga, wówczas najczęściej najniższy plan będzie wystarczający. Polecam plan ATRIA, który spełnia wszystkie wymogi, zapewniając stabilny dostęp do bloga i jego wygodną rozbudowę. Samo zamówienie konta hostingowego nie trwa dłużej niż rejestracja na platformie blogowej i w zasadzie podobnie jak na niej, niemal natychmiast możesz zacząć pracę nad swoim blogiem. Dodatkowo masz 14 dniowy okres próbny, a więc możesz w pełni przetestować środowisko i świadomie podjąć decyzję. Wybierz jeden z planów hostingowych na stronie http://o12.pl/hosting i sprawdź jak działa.

Mając hosting i domenę ostatnim elementem układanki jest oprogramowanie do prowadzenia bloga. Aplikacją, która bezsprzecznie jest najpopularniejszym rozwiązaniem rekomendowanym do tego typu aktywności, to WordPress. Oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie na licencji GPL, co oznacza, że możesz z niego korzystać za darmo bez względu na to czy Twój blog będzie miał charakter komercyjny czy nie. Jedyne co musisz zrobić to zainstalować WordPress'a na swoim koncie hostingowym. Czy to trudne? Skąd. Instrukcję na temat tego jak zainstalować Wordpress'a znajdziesz na kolejnej stronie. Tymczasem skupmy się na cechach tej formy prowadzenia bloga.

Zaletą posiadania bloga na własnym koncie hostingowym jest pełna niezależność, swoboda działania i możliwość decydowania o kierunku rozwoju projektu. Masz nieograniczony dostęp do wszystkiego od kodu źródłowego aplikacji począwszy po kod motywów graficznych. Nikt nie decyduje za ciebie jak ma wyglądać Twój blog ani jakie rozszerzenia będziesz na nim wykorzystywał. Czym są rozszerzenia? Najprościej to ujmując są to małe skrypty, które dodają lub zmieniają określone funkcjonalności bloga. Dzięki nim możesz zrobić praktycznie wszystko co zechcesz, a masz do swojej dyspozycji potężną bazę bezpłatnych dodatków. Jeśli cenisz sobie swobodę decydowania o własnym blogu, o tym jak ma wyglądać, jakie ma mieć możliwości oraz w jakim kierunku ma się rozwijać ten wybór jest oczywisty.

Jakie są wady? Konieczność wnoszenia opłat abonamentowych za hosting i domenę dla niektórych osób może być przeszkodą. I choć nie są to opłaty wysokie, to jednak trzeba o nich pamiętać, bo przespanie terminów może skutkować np. wygaśnięciem domeny i tym samym zniknięciem bloga z sieci. Kolejnym elementem jest konieczność samodzielnego dbania o to aby zainstalowane oprogramowanie działało sprawnie i  było regularnie aktualizowane. Jednak czy rzeczywiście? Do niedawna problem spędzający sen z powiek wielu amatorom blogowania aktualnie tak naprawdę trudno nazywać problemem. Aktualizacja oprogramowania WordPress sprowadza się do kliknięcia w przycisk aktualizacji, a wykorzystując autoinstalatora na koncie hostingowym ATRIA można włączyć opcję automatycznej aktualizacji oprogramowania gdy tylko pojawi się jego nowsza wersja. Jeśli do tego zwracamy uwagę na to jakie rozszerzenia instalujemy, czyli czytamy opinie na ich temat, sprawdzamy czy są rozwijane przez autorów i je aktualizujemy, szanse, że stanie się coś niedobrego minimalizujemy praktycznie do zera.
Niestety sami musimy zadbać o promocję naszego bloga i dotarcie do Czytelników. Można być jednak pewnym, że dobrze prowadzony blog zawierający ciekawe, dobrej jakości treści stosunkowo szybko przyciągnie ludzi, a Ci w naturalny sposób zadbają o to aby zwiększyć ruch do do niego, dzieląc się linkami na forach, portalach społecznościowych lub na własnych stronach. To z kolei punktuje Twojego bloga w Google co sprawia, że Twój blog jest lepiej pozycjonowany w wyszukiwarce przyciągając nowych Czytelników i tak koło się zamyka. Kluczem są tu jednak zawsze wysokiej jakości, unikalne treści i ten czynnik będzie coraz bardziej istotny, dlatego decydując się na prowadzenie bloga, zwłaszcza gdy zależy Ci na jego popularności musisz przede wszystkim skoncentrować się na jakości publikowanych treści.

Ten wariant rekomendowany jest dla wszystkich blogerów poważnie myślących o swoich blogach, dla których możliwość decydowania o najdrobniejszym elemencie jest istotna.

Podsumowując. Wybór sposobu na prowadzenie bloga zależy przede wszystkim od Twoich preferencji, oczekiwań, wymagań, a także planów związanych z rozwojem projektu. Możesz wybrać darmową platformę blogową lub zainwestować w konto hostingowe, by w pełni kontrolować bloga. Każda forma ma swoje zalety i wady dlatego powinieneś odpowiedzieć sobie, co dla Ciebie jest ważne i na tej podstawie dokonać najlepszego wyboru.

Na kolejnej stronie znajdziesz instrukcję instalacji WordPress'a na koncie hostingowym.

 1   2    następna strona

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2022