Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Jak sprawdzić historię domeny

Autor: , Data publikacji , Kategoria: ;
Jak sprawdzić historię domeny

Na rynku domen można kupić nie tylko nową, nigdy nie rejestrowaną w przeszłości domenę, ale także domeny z "rynku wtórnego" - wcześniej rejestrowane, które nieprzedłużone wygasły i trafiły do puli wolnych domen lub takie, które aktualni właściciele wystawili na sprzedaż.

Daje to szansę na znalezienie i rejestrację ciekawych adresów, które już nie są nikomu potrzebne i nie zostały przechwycone. Decydując się na rejestrację domeny z puli wygasłych należy jednak pamiętać, że każda z takich domen posiada swoją historię, nie zawsze bez zarzutu.

Istotnym elementem obecności domeny w internecie jest jej dobra relacja z wyszukiwarkami internetowymi takimi jak Google, Yahoo!, Bing itd. Nazwy domen indeksowane są przez wyszukiwarki, co oznacza, że informacje zawarte na stronie internetowej pojawiają się w wynikach wyszukiwania (SERPs), gdy internauci wprowadzają szukane frazy czy słowa kluczowe. W przypadku gdy wcześniej zarejestrowana domena została zbanowana przez główne wyszukiwarki (wskutek działań niezgodnych z ich polityką np. zawierająca spamerskie treści), jest ona karana i jej adres nie pojawia się w wynikach wyszukiwania. Dlatego przed podjęciem decyzji o rejestracji domeny, która posiadała wcześniej właściciela wysoce wskazane jest sprawdzenie jej historii.

W internecie dostępnych jest kilka narzędzi umożliwiających uzyskanie informacji o przeszłości domeny. Każde z nich dostarcza trochę innych informacji, ale po zebraniu uzyskanych przy ich pomocy danych otrzymujemy w miarę pełny obraz historii domeny, który znacznie ułatwia podjęcie decyzji o zakupie domeny bądź rezygnacji.

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych z nich.

  • Internetowe Archiwum czyli serwis archive.org przechowuje kopie stron internetowych. Daje to możliwość zobaczenia jak wyglądała i jak zmieniała się na przestrzeni czasu (od 1996 roku, do chwili obecnej) strona działająca pod daną domeną. Narządzie oferujące tę funkcjonalność nosi nazwę Wayback Machine. Zasięg i kompletność archiwum są imponujące.
  • Domain Tools (http://www.domaintools.com) to płatny serwis (z możliwością darmowego okresu testowego) udostępniający szeroki zestaw statystyk i najbardziej kompletną w internecie bazę danych historii domen. Pomaga użytkownikom śledzić zmiany własności domen od ostatniego właściciela poprzez cały okres funkcjonowania domeny,
  • Wiek domeny można sprawdzić na stronie http://www.webconfs.com wybierając narzędzie Domain Age Tool. Po wprowadzeniu nazwy domeny do sprawdzenia narzędzie wyświetla przybliżony wiek strony oraz pozwala zobaczyć jak wyglądała na początku swojego istnienia.
  • Dzięki ogólnoświatowej, powszechnie dostępnej bazie danych WHOIS możemy ustalić do kogo należy domena. Zapytanie skierowanie do bazy dla zarejestrowanej domeny, w zależności od jej typu, zwraca m.in. takie dane jak dane abonenta, daty rejestracji i wygaśnięcia ważności domeny, a także firm, w których była rejestrowana.
  • MajesticSEO (wykorzystywane najczęściej przez pozycjonerów) , to narzędzie, które między innymi pozwala na uzyskanie informacji jak wygląda profil linkowania do domeny oraz jej "stan ogólny " w Google. Zarejestrowanym użytkownikom udostępnione są dodatkowe opcje pozwalające na jakie hasła była pozycjonowana witryna i czy są one zgodne z tymi, z jakimi chcemy pozycjonować ją teraz.
  • Aby sprawdzić czy domena znajduje się na tzw. czarnej liście warto skorzystać z serwisu BlackListAlert.org. Udostępnione tam narzędzie w ciągu minuty sprawdzi ponad 30 baz danych i dostarczy informacji czy obecność w sieci pod podaną domeną jest bezpieczna lub nie.

W przypadku zakupu domeny na rynku wtórnym warto zapytać sprzedawcę o analitykę domeny, a także dostęp do Narzędzi Google dla Wembasterów. Pozwoli to na ocenę kondycji witryny. Nagłe spadki ruchu w statystykach mogą być oznaką ukarania domeny przez Google. Wskazane jest wtedy sprawdzenie jakie były naprawdę ich przyczyny. Jeśli okaże się, że zakupionej domeny nie ma w indeksie Google, tzn. pomimo, że strona dostępna pod tą domeną (napisana i zakodowana poprawnie) nie pojawia się w wynikach wyszukiwania nawet po użyciu komendy "site:nazwa-domeny" można skontaktować się z Google w celu wyjaśnienia sytuacji. Przyczyną usunięcia domeny z indeksu Google może być wykorzystywanie jej w przeszłości do niewłaściwych celów, takich jak rozsyłanie spamu czy tworzenie niewartościowych zapleczy do pozycjonowania stron.

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 1 głosie.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020