Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Instalacja sklepu PrestaShop w 2 minuty

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Budowa stron, Porady, Hosting, e-Commerce;
Instalacja sklepu PrestaShop w 2 minuty

W tym artykule chciałbym przedstawić proces instalacji na koncie hostingowym bardzo popularnego skryptu sklepu internetowego PrestaShop. Popularność swoją skrypt ten zawdzięcza dwóm czynnikom. Jednym z nich jest cena która wynosi 0 zł, drugim duże możliwości konfiguracji i rozbudowy.

Są także dwa sposoby jego instalacji. Pierwszy to pobranie ze strony producenta najnowszej wersji i "ręczna" instalacja krok po kroku zgodnie z dostarczoną dokumentacją. Drugi, na którym oprzemy się w tym artykule, to instalacja sklepu przez autoinstalatora Softaculous.

OK więc do dzieła. Pierwsze co powinniśmy zrobić instalując praktycznie każdy skrypt, to sprawdzić jego wymagania i zestawić je z tym co oferuje nasze konto hostingowe. Zdarza się, że hosting nie spełnia pewnych minimalnych warunków. W takiej sytuacji warto zwrócić się do firmy hostingowej z pytaniem czy jest możliwość wprowadzenia zmian na koncie. Czasem jest to możliwe, czasem nie, zapytać jednak zawsze warto. Pamiętajmy, że każdy skrypt jest inny, a więc i jego wymagania także mogą się różnić. I właśnie dlatego nie zawsze dane konto hostingowe w standardzie jest w stanie sprostać takim wymaganiom. W naszym przykładzie będziemy instalować skrypt sklepu na kontach hostingowych naszej platformy, gdzie mamy możliwość swobodnej konfiguracji środowiska na koncie pod potrzeby rozmaitych skryptów.

Zaglądamy więc na stronę producenta sklepu (w naszym przykładzie PrestaShop) i analizujemy czego skrypt potrzebuje. Poniżej wymagania dla wersji dostępnej na dzień pisania tego tekstu 1.5.6.1:

Presta wymagania

Jak widać podstawowe wymagania nie są specjalnie wygórowane Apache, PHP w wersji przynajmniej 5.1, MySQL w wersji przynajmniej 5.0. Wszystkie je znajdziemy na koncie hostingowym o12 w standardzie, gdzie mamy Apache 2.2.x, PHP do wyboru od 5.2 do 5.5, MySQL w wersji 5.5.x i oczywiście dostęp do konta FTP.

To co zaproponuję w tym opisie to uruchomienie Presta na PHP 5.4. Aby to zrobić w cPanelu przejdź do działu "Wybór wersji PHP"

PrestaShop wymagania php

Jeśli wcześniej nic tu nie zmieniałeś zobaczysz zapewne informację o PHP działającym w natywnej wersji interpretera (domyślna), której nie można indywidualnie konfigurować. Wybierzmy więc wersję 5.4 abyśmy mogli wprowadzić ewentualne zmiany konfiguracyjne.

Wybór wersji PHP

Zobaczymy zestaw rozszerzeń PHP możliwych do aktywacji bądź deaktywacji. Na razie jednak sprawdźmy czy konfiguracja PHP spełnia wymagania PrestaShop. W tym celu przechodzimy do zakładki "Show PHP Settings".

PHP ustawienia

Na tej stronie zobaczymy domyślną konfigurację PHP w wersji jaką wybraliśmy wcześniej. Sprawdźmy więc czy wymagania jakie stawia producent skryptu są spełnione. Sugeruje on aby limit przydzielonej pamięci nie był mniejszy niż 64 MB. U nas jak widać domyślnie mamy 256 MB, a więc znacznie powyżej zalecanego minimum. Możemy tak zostawić lub zmniejszyć np. do 128 MB. Wystarczy kliknąć na aktualnej wartości aby ją zmienić. Kolejnym elementem jaki sugeruje producent, to limit wielkości ładowanych plików z poziomy sklepu. Wg wymagań dobrze by było aby wynosił on 16 MB. My w standardzie mamy drugie tyle bo 32 MB i to spokojnie wystarczy. Ten punkt mamy więc spełniony.

PHP zmiana ustawień

Przejdźmy zatem dalej. Wracamy do głównej sekcji z dostępnymi rozszerzeniami i sprawdzamy co mamy. Curl i xml jest standardowo obsługiwany (aktywny) i nie można tych opcji modyfikować stąd nie znajdziemy ich na liście, ale już np. obsługę GD czy SOAP jak najbardziej. Sprawdzamy czy są zaznaczone. Jeśli nie zaznaczamy i zapisujemy zmiany.

Wybór rozszerzeń PHP

Nasze środowisko potrzebne do poprawnego działania sklepu opartego na skrypcie PrestaShop jest gotowe. Pozostaje nam już tylko instalacja samego sklepu. Wracamy na główną stronę cPanelu i odszukujemy ikonkę "Softaculous".

Softaculous

Następnie odszukujemy skrypt PrestaShop i wykonujemy jego instalację. Pełnego procesu instalacji nie będę tu omawiał. Ci z was, którzy w ten sposób nigdy nie instalowali skryptów znajdą informację na ten temat w naszej bazie wiedzy pod adresem: http://o12.pl/panel/knowledgebase.php?action=displayarticle&id=165

Instalacja PrestaShop

Instalacja to proces, który potrwa nie więcej niż minutę i nie sprawia żadnych trudności. Gdy już skrypt sklepu jest zainstalowany możemy zacząć z niego korzystać. To co sugeruję na starcie, to ustawienie przede wszystkim polskiej wersji skryptu (domyślnie instalowana jest wersja anglojęzyczna). Aby to zrobić zaloguj się do panelu administracyjnego sklepu i przejdź do sekcji "Localization"

PrestaShop język polski

W polu "Localization pack you want to import" wybieramy "Poland" i klikamy w przycisk "Import". Spowoduje to pobranie z repozytoriów zewnętrznych skryptu polskiego tłumaczenia. Gdy to zrobimy nie zapomnijmy poniżej tej sekcji zdefiniować domyślne ustawienia językowe sklepu.

PrestaShop ustawienia językowe

Na koniec musimy jeszcze przejść do sekcji preferencji samego użytkownika (administratora), gdzie musimy zmienić preferowany przez tego użytkownika język z angielskiego na polski.

Język administratora

Po zapisaniu zmian cały backend będzie dostępny w języku polskim i od tej chwili swobodnie możemy przystąpić do konfiguracji sklepu, tworzenia kategorii produktów i samych produktów.

PrestaShop po polsku

W czasie tych prac warto przełączyć sklep w tryb konserwacji tak aby nie był on dostępny dla przypadkowo trafiających osób, aż do momentu gdy przygotujemy go do publicznej odsłony.

To co istotne z punktu widzenia przepisów prawa, to to aby sklep, a przede wszystkim jego Klientów odpowiednio chronić. Chodzi tu głównie o zapisy ustawy o ochronie danych osobowych i wymagania GIODO stawiane właścicielom sklepów internetowych w Polsce. Kiedyś pisaliśmy o tym w artykule: GIODO, a sklep internetowy, także zainteresowanych odsyłam do lektury. W skrócie to czego wymaga od nas GIODO to rejestracja bazy w ramach której przetwarzane są dane osobowe oraz stosowania odpowiednich zabezpieczeń tych danych jak chociażby wykorzystywanie przez sklep certyfikatu SSL.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2022