Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Google pracuje nad zmianami

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Domeny, Social Media;
Google pracuje nad zmianami

Google szykuje wielkie zmiany dla internautów.  Do tej pory na nasze zapytanie generowano jedynie linki do docelowych stron. Teraz ma się to zmienić. Google pracuje nad tym, by ich wyszukiwarka szerzej analizowała pytania i podawała gotowe odpowiedzi.

Wszystko ma opierać się na wyszukiwaniu semantycznym, czyli analizie złożonych zapytań. Do stworzenia bazy danych pod taką analizę może być włączona firma Metaweb Technologies, przejęta przez Google w 2010 roku. Baza danych ma zawierać zarówno osoby, przedmioty jak i miejsca. Google zamierza część z tych rozwiązań wprowadzić już za kilka miesięcy, ale na całkowitą zmianę wyszukiwarki trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat.

W praktyce mniej więcej będzie to wyglądało tak: szukamy tabletu do kupienia, wyszukiwarka sama przeanalizuje czy szukamy parametrów sprzętu czy może ofert sprzedaży i dla przykładu wyświetli nam najbliższy sklep oraz godziny otwarcia, gdzie możemy go nabyć, bez konieczności przeglądania strony tego sklepu. Również w momencie, gdy będą nam potrzebne informacje o jakimś kraju, Google wyświetli gotowe dane takie jak stolica, waluta itp., nie odsyłając nas do chociażby Wikipedii.

Obecnie mnóstwo internautów narzeka, że często szukając konkretnych danych dla jakiejś frazy muszą tracić wiele czasu na przebijanie się przez mało wartościowe wyniki. Wszystko za sprawą efektów pozycjonowania, które momentami dla zwykłego użytkownika wyszukiwarki jest uciążliwe.

Pomysł Google nie jest jednak niczym innowacyjnym. Mniej znane wyszukiwarki również prowadzą testy z analizą semantyczną, a nawet analogiczne projekty są już obecne w internecie. Serwisy takie jak Wolfram Alpha (http://www.wolframalpha.com/), Hakia (http://www.hakia.com/) podają precyzyjne odpowiedzi, a nie tylko linki do stron. Te wyszukiwarki nie są co prawda idealne, ale są dowodem na to, że dopracowanie takiego rozwiązania nie jest już daleką przyszłością.

Póki co wszystko wygląda imponująco. Na nowych zmianach w najpopularniejszej obecnie wyszukiwarce na pewno zyskają internauci, którym ułatwi to wyciąganie informacji z sieci. Jednak nie dla każdego ta zmiana będzie dobra. W momencie, gdy Google będzie wyświetlało gotowe dane, to w znacznym stopniu może spaść liczba wyświetleń serwisów, do których linki były do tej pory serwowane. Ponadto pozycjonowanie nie będzie już odgrywało, tak znaczącej jak obecnie roli dla stron, kiedy będą one układane według np. odległości od internauty. Sami użytkownicy, też mają obawy co do analizy semantycznej. Boją się, że Google, będzie miało zbyt duży wgląd w ich prywatne dane, w to co oglądają, czytają itd.... Ponadto pojawiają się komentarze, że Google tymi zmianami, chce walczyć nie tylko z konkurencyjnymi wyszukiwarkami ale i wszystkimi popularnymi serwisami, jak Facebook o samodzielną dominację w internecie.

Czy stwierdzenie, że Google jest synonimem Internetu nie wydaje sie wam w takim ujęciu czymś co być może stanie się rzeczywistością? Osobiście bardzo bym tego nie chciał, ale jeśli w jednym miejscu znajdziemy wszystko i nawet nie będziemy musieli docierać do konkretnych serwisów zewnetrznych, bo nasza aktywność ograniczy się do zasobów baz danych Google, to taka wizja jeszcze wiekszego monopolu faktycznie może być realna.

Źródło: Dziennik Internautów, Slatest

 

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020