Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

GIODO, a sklep internetowy

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Porady, e-Commerce, Bezpieczeństwo;
GIODO, a sklep internetowy

Handel w internecie jest w fazie rozkwitu i ciągłej ewolucji. Każdego dnia nowi przedsiębiorcy wpadają na pomysł sprzedaży poprzez sieć internet i sprzedaż ta nieustannie - ku radości obu stron transakcji - rośnie.
E-sprzedawcy rozważają jakiego rodzaju oprogramowanie sklepu wybrać, na jakim hostingu uruchomić sklep, jakie narzędzia mogą się im przydać, np. moduł integracji z Allegro, porównywarkami cen, serwisami społecznościowymi, system newslettera itd... To ważne elementy biznesu elektronicznego ponieważ ich właściwy dobór oraz odpowiednie wykorzystanie po pewnym czasie przynosi korzyści, a sklep zaczna zarabiać.

W całym tym spektrum potrzeb i możliwości zatrważające jest jednak to, że wielu handlowców nie zwraca uwagi na jeden istotny aspekt jakim jest konieczność lub jej brak zgłoszenia bazy Klientów do rejestru GIODO (Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych). Co więcej z naszych obserwacji i relacji z Klientami wynika że znacznej ich części ten skrót w ogóle nic nie mówi.

Czy bazę sklepu internetowego trzeba zgłosić do GIODO?

I tak, i nie. Jeśli sklep przetwarza dane osobowe Klientów wyłącznie do celów związanych z transakcją, czyli do tego aby wystawić fakturę VAT i do celów sprawozdawczości finansowej, wówczas taki obowiązek nie występuje (art. 43 ust. 1 pkt. 8 ustawy o ochronie danych osobowych). Są to jednak bardzo sporadyczne sytuacje ponieważ handel w sieci ma to do siebie, że istotą jego są także akcje marketingowe (np. wysyłka od czasu do czasu jakiegoś mailingu z informacjami o nowościach) oraz inne działania jak chociażby prozaiczna rejestracja konta w sklepie. Jeśli występują tego typu działania, a występują w zdecydowanej większości,  posiadacze sklepów mają obowiązek zarejestrowania bazy w GIODO.

Każdy kto prowadzi sprzedaż w sieci i zdobywa w ten sposób dane osobowe, które potem chce wykorzystywać np. do celów marketingowych bezwzględnie winien dopełnić obowiązku zgłoszenia bazy w GIODO. Jednak nawet w sytuacji gdy prowadzony sklep tego nie wymaga, ponieważ pozyskane dane wykorzystywane są wyłącznie do sfinalizowania transakcji i celów księgowych, przedsiębiorca powinien zadbać o bezpieczeństwo procesu zbierania danych instalując na stronie sklepu certyfikat SSL. To kolejny element, który jest ignorowany przez bardzo dużą grupę sprzedawców i również w tym wypadku wielu z nich gdy słyszy o certyfikatach SSL, podobnie jak z terminem GIODO, nie wie o co chodzi. Ten niski poziom świadomości jest momentami przerażający wszak chodzi o dane osobowe, a niekiedy spotkać można i takie sklepy (to na szczęście już sporadyczne i skrajne przypadki braku poczucia odpowiedzialności żeby nie powiedzieć głupoty) gdzie sklep przetwarza dane kart kredytowych bez wykorzystania SSL-a. Porażające, prawda?
Tego typu sytuacje są tym bardziej zaskakujące, ze dziś certyfikaty nie są drogie i można je kupić w cenie nawet poniżej 100 zł netto / rok. Dlaczego zatem tak wielu właścicieli sklepów nie stosuje certyfikatów do szyfrowania przesyłanych danych? Prawdopodobnie jest to związane z kiepską informacją na ten temat, wielu z nich po prostu nie wie czemu one służą i jak ważną rolę pełnią. Dlatego warto co pewien czas o tym pisać.

Jak zarejestrować bazę w GIODO

Rejestracja nie jest specjalnie skomplikowana i wymaga złożenia w GIODO odpowiedniego wniosku rejestracyjnego, co można przeprowadzić w trybie on-line. Jeśli wniosek zostanie wypełniony poprawnie oprócz rejestracji elektronicznej musimy go wydrukować i podpisać, a następnie odesłać już tradycyjną pocztą. Potem czekamy na potwierdzenie rejestracji naszej bazy. Wszelkie informacje oraz wniosek on-line znaleźć można na stronie  http://egiodo.giodo.gov.pl/

Jak kupić certyfikat SSL

Dziś certyfikaty SSL można nabyć w bardzo prosty i szybki sposób. Mamy do swojej dyspozycji spory wachlarz wydawców. To co dla kupującego certyfikat jest ważne, to głownie to czy jest on rozpoznawany przez wszystkie najważniejsze przeglądarki. Jeśli tak nie będzie, połączenie się na protokole https z wykorzystaniem certyfikatu spowoduje wyświetlenie przez przeglądarkę komunikatu o błędzie, co prawie na pewno zniechęci potencjalnych Klientów do zamówienia czegokolwiek w takim sklepie.

Szczegółowe informacje na temat certyfikatów SSL znajdziesz tutaj >>

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2022