Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Frameworki dla stron responsywnych

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Budowa stron, Porady;
Frameworki dla stron responsywnych

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii mobilnych pojawiła się potrzeba projektowania stron, które zapewnią komfortowe przeglądanie witryn na urządzeniach o niewielkich ekranach, takich jakie spotykamy w smartfonach czy małych tabletach. Pierwotnie królował trend polegający na tworzeniu osobnych wersji strony www, często działających nawet pod inną domeną (czy subdomeną) np: m.domena. Ta metoda okazała się jednak mało elastyczna, wymagająca prowadzenia dwóch w pewnym sensie niezależnych witryn, co wiązało się z dodatkowym czasem pracy i rzecz jasna dodatkowymi kosztami. Niejako w odpowiedzi na ten dyskomfort pojawił się nowy trend w projektowaniu tzw. RWD czyli Responsive Web Design. Pozwala on na uruchomienie jednej witryny, która sama w sposób automatyczny dostosuje się do ekranów różnej wielkości.

Aby ułatwić koderom i programistom prace powstały rozmaite frameworki CSS pozwalające na szybkie i wygodne budowanie stron responsywnych. Bezwzględnie na tym polu króluje Bootstrap od Twittera, który wychodzi z założenia, że na starcie powinno projektować się stronę dla mniejszych ekranów, ponieważ potem jest o wiele łatwiej przeskoczyć na wersję desktopową niż jeśli do tematu podejdzie się odwrotnie. Oczywiście Bootstrap to nie tylko mechanizmy do tworzenia elastycznych witryn, to o wiele więcej, niemniej ta cecha tego frameworka jest najczęściej wykorzystywana i działa bardzo dobrze.

Tak jak wspomniałem Bootstrap to czołowy czy może najpopularniejszy framework dla responsywnych stron, ale nie jedyny. Dzięki temu każdy koder może dobrać rozwiązanie, które najbardziej mu odpowiada bądź lepiej wpisuje się w dany projekt. Co zatem mamy jeszcze do wyboru z ciekawszych frameworków:

Foundation

To naprawdę świetny framework CSS oferujący niezwykle rozbudowany system siatki, który pozwala zaprojektować witrynę responsywną świetnie zachowującą się na dowolnej wielkości ekranach od smartfonów po telewizory włącznie. Framework został również wyposażony w style CSS dzięki czemu koder bez trudu może ukrywać lub wyświetlać dowolne elementy strony w zależności od typu urządzenia na którym strona jest przeglądana.
Z tego frameworka korzysta m.in. witryna National Geographic.

Gumby

Gumby zawiera różnorodne układy siatki oparte na dowolnej liczbie odmian kolumn. Programiści mogą dostosować ten framework do własnych potrzeb, np. decydując jakie elementy, moduły UI, jakie kolory i czcionki chcą wykorzystywać.

Blueprint CSS

Ten framework pomaga programistom wyeliminować rozbieżności związane z korzystaniem ze strony na różnych przeglądarkach (zmora web programistów). Siatki mogą wspierać nawet bardzo skomplikowane layouty, a developerzy mają możliwość wzbogacenia frameworka o dodatkowe wtyczki zwiększające jego możliwości.

960.GS

Ten framework oferuje trzy standardowe siatki oparte o 12, 16 a także 24 kolumn. Wszystkie funkcjonują w oparciu o standardową szerokość 960 pikseli. Z tego frameworka korzysta np. witryna Sony Music.

Tych kilka wymienionych frameworków, to jedne z najpopularniejszych rozwiązań, ale to także nie wyczerpuje tematu bo jest ich o wiele więcej jak chociażby KickStart, Responsive.GS itp… Bez wątpienia są to narzędzia bez których projektowanie responsywnych witryn nie może się dziś obejść, chyba ze ktoś ma skłonności masochistyczne albo bardzo dużo wolnego czasu.

Z własnego podwórka mogę powiedzieć, że głównie wykorzystujemy w pracy Bootstrapa, ten framework najbardziej nam odpowiada. Nie oznacza to jednak że wam także Bootstrap najbardziej przypadnie do gustu, warto dotknąć chociaż kilku różnych systemów, bo może się okazać, że dla danego projektu lepszym rozwiązaniem będzie np. Foundation lub jeszcze coś innego.

Jeśli macie doświadczenia z wymienionymi powyżej lub innymi frameworkami, na których budujecie strony responsywne zapraszam do dzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2022