Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Drastyczne spadki w Google

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Wydarzenia;
Drastyczne spadki w Google

W ostatnich dniach mogliśmy zaobserwować znaczące zmiany w indeksie wyszukiwania google.pl w branży e-commerce. Tym razem na swój celownik Google wzięło między innymi najpopularniejsze porównywarki cen, których pozycje "poleciały na łeb na szyję", co może oznaczać spore straty również dla przeciętnego Kowalskiego, który prowadzi własny sklep internetowy.

Wg Google serwisy takie jak: Nokaut, Ceneo, Skąpiec itp. działają niezgodnie ze wskazówkami giganta, w głównej mierze wykorzystując systemy wymiany linków (tzw. SWL) dla podnoszenia swoich pozycji. Google od samego początku stara się doskonalić jakość prezentowanych wyników w swojej wyszukiwarce, eliminując strony, które w nienaturalny sposób zajmują wysokie pozycje w stosunku do prezentowanej, powielonej bądź niskiej jakości treści. W moim przekonaniu, jako przeciętnego użytkownika usunięcie serwisów tego typu z indeksu wyszukiwania wyjdzie z pewnością na dobre. Stopień manipulacji porównywarek i oferowanych produktów w wyszukiwarce skutecznie utrudnia odnajdywanie konkretnych informacji. Google chce to zmienić.

Porównywarki cen nie są jedynymi serwisami, które odnotowały drastyczny spadek. Wśród większych internetowych projektów możemy również wymienić serwisy: Fotka.pl, Precyl.pl, Tesco.pl, Euro.com.pl. Jest to pierwsza tego typu akcja w Polsce obejmująca strony o wysokiej oglądalności. Trudno powiedzieć, czy tego typu zmiany zostały wprowadzone na stałe, czy tymczasowo np. do czasu poprawienia przez "ukarane serwisy" działań zarówno na płaszczyźnie optymalizacyjnej, jak również w kwestii nadużywania linków sponsorowanych. Google w tej sprawie milczy.

Wprowadzenie zmian na stałe w przypadku porównywarek cen, może skutkować utrudnieniem funkcjonowania wielu sklepów internetowych, których głównym źródłem pozyskiwania nowych Klientów była integracja z tego typu systemami wspomagającymi sprzedaż. Dla wielu handlowców sporym wsparciem było wykorzystywanie wysokiej oglądalności porównywarek. Na szczęście rozsądni sprzedawcy nie skupiają się wyłącznie na jednym kanale sprzedaży i tacy nie powinni mocno ucierpieć.

Przeglądając komentarze internautów w sieci najczęściej widzę falę zdowolenia z nowej sytuacji i własnie o to Google chodzi, ale czy tylko? "Google Search Product", to usługa która prędzej czy poźniej pojawi się w polskim wydaniu, a to nic innego jak porównywarka cen giganta. W połączeniu z dynamicznie rozwijającymi się innymi usługami Google, w tym przede wszystkim ze społecznością Google+, ta porównywarka ma dużą szansę aby "wyciąć w pień" konkurentów, a jeśli wcześniej oczyści się poletko (czytaj wyszukiwarkę) z konkurencyjnych projektów, to zadanie staje się jeszcze prostsze.

Myślę, że 2012 rok będzie trudny na porównywarek, nie wykluczone, że wiele z nich pójdzie śladem SaveUp (napiszemy o tym projekcie w najbliższym artykule) tworząc ciekawe rozwiązania dla urzadzeń mobilnych lub bądą szukać innych innowacyjnych rozwiązań aby w ten sposób obronić się przed Google. Ostatecznie może to przynieść ciekawe owoce, na których wszyscy skorzystamy, jednak bez wątpienia zanim to nastąpi wielu poniesie spore straty. Z dużym zainteresowaniem oczekujemy styczniowego i lutowego Megapanelu.

 

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2021