Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Dlaczego warto walidować strony www

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Budowa stron, Porady;
Dlaczego warto walidować strony www

Zbudowanie strony www przy wykorzystaniu dostępnych dzisiaj narzędzi nie jest trudne. W bardzo krótkim czasie możemy samodzielnie stworzyć prostą stronę www i sprawić aby była widoczna w sieci.

Nie zawsze jednak nasza strona, pomimo że wyświetla się w przeglądarkach, jest zbudowana poprawnie. Wiele przeglądarek akceptuje niepoprawny kod, gdyż mają wbudowany mechanizm tolerowania i naprawiania błędów HTML - każda na swój sposób - jakkolwiek są one do tego stopnia skuteczne, że wielu autorów stron www nie zdaje sobie sprawy z konieczności dbania o poprawnośc kodu i  przestrzegania standardów.

Jednak dbałość o zgodność kodu z obowiązującymi standardami  przynosi same korzyści i pomaga w optymalizacji strony na różnych płaszczyznach. Pomocne są  w tym celu walidatory kodu.

Czym jest walidacja?

Wailidacja strony internetowej to proces sprawdzenia kodu witryny pod kątem błedów w warstwie programistycznej oraz zgodności jej kodu z oficjalną specyfikacją języka HTML, dostępną na stronie W3C - The World Wide Web Consortium  - organizacji zajmującej się ustalaniem standardów tworzenia stron internetowych.

Powody, dla których warto walidować stronę www

  • obecność w wyszukiwarkach - jesli chcesz aby Twoja strona była wymieniana na listach wyszukiwania (a kto nie chce), upewnij się, że posiada ona poprawny kod HTML, wiele wyszukiwarek nie potrafi poprawnie zaindeksować lub skatalogować strony posiadającej poważne błędy HTML, może to znacząco ograniczyć ruch na Twoją stronę z takich wyszukiwarek
  • lepsze, szybsze renderowanie* strony - poprawny kod HTML strony sprawi, że będzie się ona wyświetlała lepiej i szybciej w większej ilości przeglądarek internetowych niż strona zawierająca błędy HTML. Poprawny kod HTML ułatwi także jej wyświetlanie czy drukowanie na alternatywnych urządzeniach takich jak telefony komórkowe, tablety, drukarki itp. 
  • wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania poprawnie zbudowanej strony w porównaniu z jej odpowiednikiem zawierającym wiele składniowych błędów. Strona nie zawierająca błędów jest po prostu bardziej “atrakcyjna” dla wyszukiwarek
  • zgodność ze standardami - wszyscy najbardziej liczący się dystrybutorzy przeglądarek internetowych tworzą silnik interpretujący na podstawie wytycznych i standardów W3C, co powoduje, że staje się coraz bardziej niezbędne i ważne, aby zadbać o poprawny kod strony
  • łatwiejsze późniejsze modyfikacje kodu strony, dzięki jego poprawnej i uporządkowanej strukturze

* Renderowanie (ang. rendering) – przedstawienie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie najbardziej właściwej dla danego środowiska (np. wizualnie, w tym na ekranie i w druku, czy dźwiękowo).

Nie zawsze uda się doprowadzić do całkowitej zgodności kodu strony z oficjalną specyfikacją języka (X)HTML. Dzieje się tak np. w przypadkach gdy strona korzysta z zewnętrzych skryptów, których nie możemy zmienić, czasami również też świadomie dodajemy element niezgodny z DOCTYPE aby uzyskać efekt działania w konkrentej czy starszej przeglądarce.

 1   2    następna strona

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2022