Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Czym jest Cloud Computing?

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Rynek IT;
Czym jest Cloud Computing?

Cloud Computing (chmura obliczeniowa czy przetwarzanie danych w chmurze) to bardzo szerokie pojęcie. Najogólniej mianem chmury obliczeniowej można określić nowoczesny model przetwarzania danych, w którym zasoby IT dostarczane są jako “usługa na żądanie”.

Innymi słowy jest to system połączonych komputerów, pamięci masowych i aplikacji, do których dostęp odbywa się przez Internet lub sieć lokalną (w zależności czy mamy do czynienia z chmurą zewnętrzną czy wewnętrzną) za pośrednictwem standardowych urządzeń takich jak komputer, tablet czy smartfon.

Pod wieloma względami Cloud Computing jest podobny do pulpitu komputera, zawiera trzy podstawowe elementy: sprzęt, system operacyjny i oprogramowanie. Główną różnicą jest to, że w Cloud Computing te wszystkie elementy można wynająć przez Internet. Zasoby dostępne w chmurze przydzielane są użytkownikom na żądanie. Oprogramowanie oraz dane są dostępne dla użytkowników niezależnie od systemu operacyjnego komputera czy innego urządzenia, z którego łączą się z chmurą.

Modele chmur obliczeniowych

W zależności od tego co użytkownik chmury może wynająć stosowany jest następujący podział:

  • kolokacja (najstarsza i najprostsza forma usług w chmurze) - wynajęcie serwerowni wraz z potrzebną infrastrukturą, tj. sprzętem, oprogramowaniem oraz wsparciem i zapleczem technicznym
  • IaaS (Infrastructure as a Service) - z ang.infrastruktura jako usługa - model dostarczający użytkownikowi chmury infrastruktury informatycznej, tj. sprzętu, serwisowania i oprogramowania, które w tym modelu może być dostarczone przez użytkownika
  • PaaS (Platform as a Service) - z ang. platforma jako usługa - wynajęcie gotowego, często dopasowanego do potrzeb klienta zestawu aplikacji. Użytkownik nie musi dbać ani o sprzęt ani o środowisko pracy. Używane przez niego aplikacje działają na serwerach dostawcy, a klient ma do nich dostęp poprzez jednolity interfejs (np. przeglądarkę internetową). Usługi są dostępne dla użytkownika z dowolnego komputera z dostępem do Internetu
  • SaaS (Software as a Service) - z ang. oprogramowanie jako usługa - użytkownik posiada jedynie dostęp do konkretnych narzędzi i oprogramowania połączonych ze sobą jednolitym interfejsem. Aplikacje działają na serwerze dostawcy. Użytkownik nie jest zobligowany do wykupienia licencji na nie, płaci jedynie za ich każdorazowe użycie.

Cloud Storage


Cloud Storage (chmury pamięci masowych lub przechowywanie danych w chmurze) jest to dzierżawa konkretnej ilości pamięci dyskowej wraz z usługami umożliwiającymi dostęp do danych oraz poprawiających ich bezpieczeństwo. Dane są przechowywane poza lokalizacją użytkownika, na wielu serwerach, a nie na pojedynczym, dedykowanym serwerze.

Użytkownik Cloud Storage widzi tylko jeden wirtualny serwer, więc z jego punktu widzenia dane w chmurze są dostępne w jednym miejscu. Praktycznie pliki użytkownika są przechowywane na jednym lub kilku komputerach w chmurze, których fizyczna lokalizacja może ulegać zmianie z dnia na dzień, gdyż mechanizmy zarządzania chmurą dynamicznie przydzielają wolną przestrzeń dyskową. W takim modelu usługodawca odpowiada za tworzenie kopii bezpieczeństwa oraz zapewnienie dostępu do danych, a użytkownik płaci jedynie za faktycznie wykorzystaną przestrzeń dyskową.

Z Cloud Computing mamy do czynienia już teraz, niezależnie od tego czy korzystamy z tego świadomie, czy nie. Najbardziej popularne przykłady jego wykorzystania to darmowe konta e-mail (np. Gmail), portale do publikacji mediów (takie jak YouTube czy Picassa), pakiet biurowy Google Apps, platfromy e-learningowe, popularne portale społecznościowe, platformy hostingowe, systemy obiegu dokumentów, popularne portale informacyjne czy poczytne blogi, wirtualne stacje robocze itd...
Prawie wszystkie duże firmy w branży IT (m.in. Google czy Microsoft) rozwijają różne usługi oferowane w chmurach obliczeniowych.

Korzyści wynikające z używania chmury

Chmury pamięci masowych są atrakcyjne dla użytkowników nie tylko ze względu na niskie koszty przechowywania danych, ale również ich bezpieczeństwo. Przechowywanie danych w chmurze jest znacznie tańsze niż utrzymywanie własnych pamięci masowych. Dane w chmurze są lepiej chronione przed ich utratą, gdyż są przechowywane w wielu kopiach. W związku z tym, że są one kilkakrotnie powielane, chmura może działać nawet gdy część serwerów będzie niedostępna (np. z powodu awarii czy innych przyczyn).

Cloud computing ułatwia i reorganizuje system pracy. Chmury obliczeniowe są atrakcyjne przede wszystkim dla małych i średnich firm, które mogą korzystać z ogromnej mocy obliczeniowej komputerów, która do tej pory była dostępna tylko dla przedsiębiorstw posiadających zasoby na budowanie zaawansowanych rozwiązań.
Usługi w chmurach obliczeniowych, takie jak np. poczta firmowa, wspólne terminarze, zaawansowany obieg dokumentów czy inne aplikacje są dostępne ‘od zaraz’ i płacimy za nie tylko wtedy kiedy z nich korzystamy. Stanowi to atrakcyjną alternatywę dla kosztownych rozwiązań IT.
Cloud Computing zmienia sposób pracy - korzystanie z usług wymaga jedynie komputera osobistego i dostępu do internetu, fizyczna lokalizacja użytkownika nie jest istotna. Użytkownicy rozproszeni po całym świecie mogą pracować nad tymi samymi dokumentami czy projektami.

Cloud computing jest uznany za najważniejszy trend w branży IT oraz najszybciej rozwijającą się technologię, która została umieszczona w czołówce strategicznych technologii przyszłości.
W celu szybkiego wdrożenia modelu chmury obliczeniowej w Unii Europejskiej w 2012 r. Komisja Europejska zaproponowała m. in. przyjęcie nowych ram prawnych dla ochrony danych oraz opracowanie jednolitych standardów regulujących ich przetwarzanie, co ma zwiększyć bezpieczeństwo świadczenia tej usługi.

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 3 głosach.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020