Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Alternatywy dla Google Analytics

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Porady, Marketing sieciowy;
Alternatywy dla Google Analytics

Google Analytics to bez wątpienia jeden z najlepszych programów do analityki związanej z ruchem na stronach www. Połączenie ciekawych wizualizacji danych dotyczących rozmaitych ich zbiorów i masa funkcjonalności czynią to narzędzie najbardziej popularnym. Rzecz jasna do tego walnie przyczynia się także model w jakim aplikacja jest udostępniana, czyli bez żadnych opłat.

Jednak wiele firm bardzo często nie jest zadowolona z faktu, że jedna korporacja jaką jest Google dostaje na tacy tak wiele danych dotyczących aktywności firmy w internecie. Także samo Google rezygnuje z udostępniania pewnej części danych co ma m.in. związek z aktualizacjami i rozwojem silnika wyszukiwarki.

Pomimo, że Google Analytics oferuje potężny zestaw narzędzi i funkcji wspomagających analitykę, to z pewnością ten zestaw nie odpowiada wszystkim. Coraz częściej wielu właścicieli witryn decyduje się na uruchomienie drugiego źródła informacji o ruchu na stronie, co pozwala chociażby porównać dane z Google Analytics  i zebrać ewentualnie dodatkowe dane, których GA z różnych powodów nie udostępnia.

Poniżej przedstawiam wam trzy alternatywy, które w mojej ocenie są ciekawe i godne rozważenia. Oferują interesujące funkcjonalności, dysponują graficznymi interfejsami użytkownika i to co najważniejsze podobnie jak Google Analytics są bezpłatne.

Open Web Analytics (http://www.openwebanalytics.com/)

To projekt OpenSource dostępny na licencji GPLv2, który użytkownik instaluje bezpośrednio na swoim serwerze. Ta cecha jest o tyle atrakcyjna, że do danych gromadzonych na temat witryny mamy dostęp w zasadzie tylko my, a nie np. analitycy z Google.

Program można używać na nieograniczonej ilości stron internetowych, a to co jest w programie interesujące to to, że posiada opcję rejestracji ruchów kursora myszki, śledzenie kliknięć i analizę stref aktywności na stronach.

Open Web Analytics świetnie współpracuje z takimi platformami jak WordPress czy MediaWiki.

OWA

Piwik (http://piwik.org/)

Analogicznie do OWA (wyżej przedstawionego oprogramowania) Piwik także dostępny jest jako projekt OpenSource. Skrypt również instalujemy samodzielnie na własnym serwerze i możemy gromadzić dane z dowolnej ilości stron internetowych. Piwik dostępny jest w ponad 30 językach w tym także w języku polskim.

Przy wykorzystaniu tej aplikacji możesz śledzić ruch na swojej stronie oraz cele konwersji. Ruch możesz śledzić dodatkowo w czasie rzeczywistym.

Piwik jest jednym z bardziej intuicyjnych programów do analityki ruchu na stronach WWW, niektórzy uważają wręcz, że swoją prostotą jest bardzo zbliżony do WordPressa, dzięki czemu projekt zyskuje szybko nowych zwolenników. Co więcej jeśli masz stronę działającą na WordPress-ie możesz zainstalować specjalną wtyczkę WP-Piwik i w ten sposób uzyskać dostęp do danych z Piwika bezpośrednio z poziomu interfejsu WordPress'a.

piwik

Clicky (http://clicky.com/)

To kolejny projekt wart rozważenia. Jest to aplikacja z której można korzystać bezpłatnie w sytuacji gdy strona nie przekracza 3000 odsłon na dobę. W sytuacji gdy Twoja strona generuje większy ruch konieczne będzie zaktualizowanie statystyk do wersji Premium. Aplikacja oferuje wszystkie podstawowe dane analityczne. Wersja Premium to na obecną chwilę koszty zaczynające się od 10 dolarów miesięcznie.

clicky


Zarówno Open Web Analytics jak również Piwik są dostępne do instalacji na każdym koncie hostingowym o12.pl w bibliotece aplikacji Softaculous.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2022