HELPDESK > Baza Wiedzy > Hosting cPanel > Zagadnienia Ogólne > Co to jest konto shell i czy mogę z niego korzystać na o12?


Co to jest konto shell i czy mogę z niego korzystać na o12?
Konto shell (ang. shell account) to konto w wieloużytkownikowym systemie operacyjnym (najczęściej z rodziny Unix - np. Linux, FreeBSD, Solaris) pozwalające na zdalny dostęp do usług terminalowych świadczonych przez serwer.

Umożliwia ono dostęp do powłoki systemu zdalnego komputera i wykonywanie na nim standardowych poleceń systemowych oraz uruchamianie dostępnych programów. Wprowadzanie danych i wyprowadzanie wyników odbywa się przez odległy terminal, na którym pracuje użytkownik, a wszystkie uruchamiane przez nie go programy są wykonywane na serwerze udostępniającym usługę. Możliwości konta shell zależą od systemu operacyjnego, parametrów sprzętowych oraz praw i ograniczeń regulowanych przez administratora serwera.

Pierwotnie zdalny dostęp do serwera był oferowany przez telnet. Obecnie, ze względu na brak szyfrowania połączenia, a co za tym idzie niski poziom bezpieczeństwa, jest rzadko wykorzystywany. Został zastąpiony przez protokół SSH (ang. secure shell), szyfrujący wszystkie przesyłane dane oraz umożliwiający identyfikację użytkownika na wiele różnych sposobów. W szerszym znaczeniu, SSH to wspólna nazwa dla całej rodziny protokołów, nie tylko terminalowych, ale także wykorzystywanych do przesyłania plików (SCP, SFTP), zdalnej kontroli zasobów i wielu innych zastosowań. Ich wspólną cechą jest identyczna z SSH technika szyfrowania danych i rozpoznawania użytkownika. Protokoły z rodziny SSH do połączenia standardowo wykorzystują port 22 protokołu TCP, jakkolwiek w wielu przypadkach, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, celowo stosuje się inny port.

Istnieją dwie wersje protokołu SSH - SSH1 i SSH2. SSH1 obsługuje tylko stałą listę kliku sposobów szyfrowania i 2 sposoby rozpoznawania użytkownika. W wersji SSH2 możliwe jest użycie dowolnych sposobów szyfrowania danych i 4 różnych sposobów rozpoznawania użytkownika.

Konta shell na platfrormie o12 są dsostępne dla planów hostingowych WEGA i SYRIUSZ.

Aby połączyć się przez SSH z serwerem potrzebny jest klient SSH. Każdy uniksowy system operacyjny zawiera konsolowego klienta SSH. Wystarczy z linii poleceń terminala wpisać polecenie:

ssh nazwa_użytkownika@adres_serwera

Po poprawnej weryfikacji użytkownika możemy pracować na zdalnej maszynie. 

Dla Windows także istnieje wiele klientów SSH. Najbardziej popularnym jest okienkowy klient PuTTY. W oknie ustawień połączenia podajemy adres lub IP serwera, następnie klikamy Open i po poprawnym zalogowaniu mamy możliwość pracy na serwerze.
Od momentu wprowadzenia, SSH stał się najlepszą i najbezpieczniejsza metodą zdalnego zarządzania środowiskami serwerowymi, np.serwerami dedykowanymi. Przy jego pomocy możesz wykonać o wiele więcej zadań niż poprzez panel administracyjny konta hostingowego. Co więcej, niektóre czynności administracyje mogą być wykonywane tylko bezpośrednio przy pomocy poleceń z linii komend.

Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych    Pobierz do druku Pobierz do druku

Ci którzy czytali ten artykuł czytali także:
Instalacje skryptów (czytano: 12687)
Utrata połączenia z bazą (czytano: 5841)

comments powered by Disqus

Powered by WHMCompleteSolution