Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Zakończono prace nad protokołem HTTP/2

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Wydarzenia;
Zakończono prace nad protokołem HTTP/2

W połowie lutego 2015 r. zakończone zostały prace nad największym od 15 lat „uaktualnieniem internetu” - protokołem HTTP/2. Informację tę przekazał Mark Nottingham – przewodniczący IETF HTTP Working Group.


Zanim HTTP/2 zostanie ogłoszone oficjalnym standardem musi jeszcze przejść proces weryfikacji i prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni HTTP/2 ma zostać wprowadzony do powszechnego użytku i zastąpić stosowany od ponad 16 lat standard HTTP w wersji 1.1.

Protokół HTTP (Hypertext Transfer Protocol), jeden z kluczowych elementów sieci internetowej, to protokół wymiany danych pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem stron www. Definiuje sposób formatowania i transmitowania danych pomiędzy przeglądarką (komputerem klienta) a serwerem www. Standardowo HTTP korzysta z portu numer 80.

Protokół HTTP został stworzony i użyty po raz pierwszy w roku 1991. Ostatnią znaczącą modernizację przeszedł w roku 1999 i od tego czasu do dnia dzisiejszego, jako HTTP 1.1, odpowiada za obsługę ruchu w internecie.
Przez lata sieć internetowa zmieniła się diametralnie. Wprowadzenie ogromnych ilości grafik, multimediów,  złożonych arkuszy stylów, kodu JavaScript czy Flasha odmieniło strony internetowe. Stały wzrost liczby internautów oraz multimedialnych stron powoduje, że odczuwalne jest wyraźne spowolnienie ładowania się stron internetowych. Oryginalny HTTP był z założenia prostym protokołem dla prostej sieci, nie został zaprojektowany do obsługi coraz bardziej medialnych stron www.

W roku 2009 Google rozpoczęło prace nad projektem SPDY (wymawiane „speedy”) mającym na celu usprawnienie protokołu HTTP. Protokół o nazwie SPDY początkowo miał mieć zastosowanie „wewnętrzne”, ale został wykorzystany również z powodzeniem w innych miejscach o dużym natężeniu ruchu takich ja Twitter, Facebook czy WordPress.
Pozytywne doświadczenia ze SPDY zwróciły uwagę Internet Engineering Task Force (IETF) – nieformalnej organizacji rozwijającej i promującej standardy internetowe, która w roku 2012 przyjęła jako SPDY jako podstawę do prac nad HTTP/2. Początkowo oba projekty były prowadzone równolegle, ale niedawno Google ogłosiło, że zaprzestaje prac nad SPDY i czeka na zapowiadany HTTP/2.
Obsługa protokołu SPDY została zaimplementowana w Google Chrome przy komunikacji z Google Search czy Gmail, zaimplementowały go również Firefox i Opera.

HTTP/2 jest już protokołem binarnym (HTTP do komunikacji używa czystego tekstu), a co za tym idzie jest szybszy do analizy i bardziej kompaktowy do transmisji. Podczas gdy HTTP 1.1. posiadał 4 różne kanały obsługi wiadomości, w  HTTP/2 jest to zredukowane do jednego. Oznacza to, że w trakcie jednego połączenia na komputer - serwer zostaną przekazane dane odnoszące się do kilku rodzajów treści. Kanał komunikacji jest dwukierunkowy, co pozwala serwerowi jaki i przeglądarce na transmisję danych w trakcie jednego połączenia. Łatwiejsze jest również ustalanie priorytetu przekazywanych informacji.

Nowa wersja protokołu koncentruje się zatem na uproszczeniu komunikacji pomiędzy przeglądarką a serwerem, a co z tym idzie do zmniejszeniu opóźnień w komunikacji komputer- serwer przyczyniając się tym do zwiększenia prędkości wczytywania stron internetowych.
Zastosowanie nowej, multipleksowej funkckji pozwalającej na dostarczenie w tym samym czasie wielu zapytań sprawi, że strona będzie ładować się szybciej (prawdopodobnie zmniejszy to nakład prac programistycznych związanych z optymalizacją kodu). HTTP/2 wykorzystuje również znacznie mniej połączeń i zapewnia kompresję nagłówków, co powinno odciążyć serwery i sieć.
Nowa wersja protokołu przyczyni się także do wzrostu bezpieczeństwa sieci, gdyż jak wynika z zapowiedzi twórców przeglądarek Chrome i Firefox, protokół HTTP/2 w ich najnowszych wersjach ma działać wyłącznie z protokołem SSL.

Więcej szczegółowych informacji o protokole HTTP/2 można znaleźć w sekcji FAQ poświęconej nowej wersji protokołu.

Nie brak również głosów krytyki wokół HTTP/2. Nowej wersji protokołu zarzuca się bazowanie na starej architekturze swojego poprzednika, brak większej ochrony prywatności, stosunkowo małe przyśpieszenie,

Kiedy tylko przeglądarki i serwery www  zapimplementują  obsługę protokołu  HTTP/2  (co może nastąpić w przeciągu kilku tygodni) będziemy mogli przekonać się czy zapowiadane "przyspieszenie internetu" stanie się faktem i wydajność surfowania po sieci ulegnie poprawie.
Najnowszych wersje przeglądarek Firefox (v.36, v.40), Chrome i Internet Explorer (v.11) już obsługują HTTP/2, należy więc tylko zadbać o ich uaktualnienie.

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 1 głosie.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020