Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Sprawdź i podkręć prędkość swojej strony

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Budowa stron, Porady;
Sprawdź i podkręć prędkość swojej strony

To jak szybko ładuje się nasza strona ma często na tyle duże znaczenie, że niejednokrotnie decyduje o tym czy uda nam się zachęcić potencjalnego Klienta do skorzystania z naszych usług, zakupu produktu, zarejestrowania się itp… Utarło się przekonanie, że o szybkości decyduje serwer na jakim umieszczona jest strona. To prawda, ale tylko połowiczna. Równie istotne, a niekiedy nawet istotniejsze jest to jak nasza strona jest zbudowana, na ile zoptymalizowana, z jakich zewnętrznych komponentów korzysta itd… Czynników mających wpływ na wydajność po stronie samej witryny jest bardzo dużo począwszy od odpowiednio zoptymalizowanych grafik (ciężar, zastosowanie spritów, itd...), po minimalizację skryptów .js, css, kompresje gzip, konfiguracje nagłówków odpowiedzialnych za cachowanie poszczególnych typów plików w przeglądarkach www, etc… Tak naprawdę jest tego na tyle dużo, że przeciętny webmaster/administrator strony, gdy zaczyna zgłębiać temat z przerażeniem odkrywa kolejne elementy, na które powinien lub musi zwracać uwagę.

Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzą narzędzia, które bardzo szybko potrafią przeanalizować naszą stronę i wychwycić elementy, które warto na niej zoptymalizować.

Jest ich o wiele więc jednak nie będę się silić aby przedstawiać je wszystkie bo nie o to tu chodzi. Postanowiłem wybrać trzy, które moim zdaniem są wystarczające do tego aby wychwycić słabe strony zaprojektowanych witryn.

Zacznę od prostego narzędzia z naszego rodzimego podwórka.

WatchScript. To generalnie komercyjny system monitoringu dostępności stron i poszczególnych usług na serwerach, ale udostępnia darmowe narzędzie on-line do podstawowej analizy szybkości ładowania się naszej strony internetowej. Z narzędzia tego możemy skorzystać pod adresem: http://test.watchscript.pl. Po wpisaniu adresu URL strony lub dowolnej podstrony jaką chcemy sprawdzić po chwili otrzymamy wyniki w przyjemnej dla oka formie graficznej. Dowiemy się jak szybko odpowiedział serwer DNS, ile trwał czas połączenia, zapytania i czas odpowiedzi. Z wykresu dowiemy się także ile czasu na załadowanie się potrzebowały poszczególne elementy witryny, obrazki, pliki js itd…
Bazując na tym narzędziu wychwycimy elementy naszej strony, które mogą stanowić jej "wąskie gardło".

WebPageTest (http://www.webpagetest.org). To narzędzie poniekąd podobne do wyżej wymienionego daje nam jednak zdecydowanie więcej szczegółowych informacji. Tu również po wpisaniu adresu URL jaki chcemy sprawdzić otrzymamy dane na temat prędkości ładowania się poszczególnych elementów strony, ale dodatkowo otrzymamy informacje na temat stanu jej optymalizacji, czyli np. dowiemy się które pliki mają lub nie mają ustawionych optymalnie czasów wygaśnięcia ich w pamięci cache przeglądarek, to jak wykorzystujemy np. kompresję gzip, na ile odpowiednio zoptymalizowaliśmy grafiki na stronie itd… To narzędzie dla nieco bardziej wnikliwych webmasterów i administratorów stron, ale bez wątpienia wiedza jaką otrzymujemy może być odpowiednio spożytkowana z korzyścią dla nas i osób odwiedzających naszą witrynę. Nie wspomnę już o bootach jak chociażby roboty wyszukiwarki Google, które lubią dobrze zoptymalizowane strony za co można zyskać parę punktów na plus.

To co zasługuje na uwagę w tym narzędziu, to możliwość wykonania testów wydajności z kilkudziesięciu różnych lokalizacji rozsianych po całym świecie, a do tego możemy nawet określić jaką przeglądarkę test ma symulować, np. IE, FireFox, Chrome, a nawet urządzenia mobilne. Co więcej możemy wykonać test na różnych typach łącza np: DSL 1,5 Mbps/384 Kbps, itd...

WebPageTest

 

PageSpeed Insights (https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights). To trzecie z omawianych narzędzi udostępniane jest przez samo Google i również oferuje bogaty wachlarz informacji na temat adresu URL jaki chcemy sprawdzić. Wykryte problemy grupuje wg ich ważności, dzięki czemu łatwo możemy wskazać te elementy optymalizacji, które w pierwszej kolejności warto poprawić. Narzędzie charakteryzuje również, to że próbuje sugerować nam, czy wręcz podpowiadać w jaki sposób można dany problem rozwiązać. Co prawda nie znajdziemy tu tak drobiazgowych wyników związanych z prędkością poszczególnych elementów strony, ale na liście spraw do korekty otrzymamy dane na temat tego co może dać odpowiednia optymalizacja danego pliku. Dla przykładu, jedna taka sugestia:
W wyniku ograniczenia ilości kodu w pliku /.../bfb4da3ae23b5cd378a8b92d772b7d7d35339... jego rozmiar po kompresji może się zmniejszyć o 310 B (3%).
I tak po kolei dostajemy listę plików, na których można co nieco zaoszczędzić oraz podsumowanie ile zyskamy dokonując sugerowanych optymalizacji wszystkich wymienionych plików. Przykładowo:
Zmniejszając wielkość następujących zasobów JavaScript, można zaoszczędzić 20,2 KB (11%).
Nie mamy tu kolorowych wykresów, ale dane są podane w sposób bardzo czytelny i intuicyjny także nie powinno być problemu z ich interpretacją.

PageSpeed Insights

 

Jeśli nigdy nie analizowałeś swoich stron pod tym kątem, to warto to zrobić chociażby z czystej ciekawości. Być może okaże się, że możesz zdziałać bardzo dużo aby zwiększyć wydajność i szybkość ładowania się Twojej strony.

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 1 głosie.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020