Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Serwer dedykowany - nie taki straszny

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Wydarzenia, Hosting;
Serwer dedykowany - nie taki straszny

Do niedawna serwer dedykowany kojarzony był przez znaczną cześć użytkowników kont hostingowych jako usługa nieosiągalna z uwagi na wysokie koszty dzierżawy plus najczęściej koszty związane z administracją systemem operacyjnym serwera (nie każdy potrafi samodzielnie temu podołać). Ale wszystko się zmienia i to z korzyścią dla Konsumenta.

Niedawno na platformie o12 pojawiła się nowa gama serwerów dedykowanych, które dzięki atrakcyjnym cenom wyparły ofertę kont VPS. Dalsze ich funkcjonowanie (mowa o VPS-ach) w obecnych warunkach było z naszego punktu widzenia bezzasadne. Dlaczego? Jeśli za serwer dedykowany, na domiar zawierający pakiet administracji, Klient zapłaci niecałe 99 zł netto miesięcznie, to konto VPS traci rację bytu. Trudno porównywać sytuację, w której ma się do dyspozycji 100% zasobów serwera fizycznego z wirtualną maszyną o znacznie ograniczonych zasobach (cecha usług współdzielonych).

Zanim wprowadziliśmy nową ofertę długo analizowaliśmy wiele wariantów. Jednym z czynników, który miał znaczny wpływ ma kształt nowej oferty była stosunkowo niewielka wiedza Klientów na temat usług dzierżawy serwerów dedykowanych oraz co za tym idzie najczęściej niewielka lub zerowa znajomość związana z zarządzaniem taką usługą. Trzeba pamiętać, że jedną z zasadniczych różnic pomiędzy zwykłym hostingiem, a serwerem dedykowanym jest konieczność samodzielnego zarządzania, czyli instalacja i konfiguracja środowiska serwera, a także późniejsze kontrolowanie jego funkcjonowania, przeprowadzanie aktualizacji, dbałość o bezpieczeństwo itd. To specjalistyczna wiedza, która dobrze aby ugruntowana była także doświadczeniem. Jako, że zwykły hosting zdejmuje z jego użytkowników w 100% konieczność administracji systemem, w naturalny sposób nie mają oni potrzeby zgłębiania tej wiedzy. W momencie gdy prowadzony projekt rozwija się i nagle koniecznym staje się przejście na usługę dedykowaną typu VPS/serwer fizyczny, pojawia się spory problem. Z jednej strony koszt jest znacznie wyższy w porównaniu do konta hostingowego i to nawet tego najdroższego, z drugiej strony pojawiają się dodatkowe obowiązki związane z zarządzaniem systemem operacyjnym usługi i odpowiedzialność z tym związana. Pół biedy jeśli właściciel zna chociaż podstawy administracji serwerem. Problem jest gdy takiej wiedzy nie ma, bo wówczas musi liczyć się z jeszcze większymi wydatkami.
To właśnie te czynniki skłoniły nas do tego aby opracować ofertę, która będzie w stanie zapewnić naszym Klientom, także tym którzy nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, możliwość wykorzystania olbrzymiego potencjału serwera dedykowanego ponosząc przy tym minimalne koszty.

Zacznijmy jednak od wprowadzenia na temat samej usługi serwera dedykowanego. Co to takiego? Kiedy warto z takiej usługi skorzystać lub kiedy staje się to koniecznością.

Najprościej temat ujmując serwer dedykowany to fizyczny komputer wpięty do sieci internet. W przypadku zwykłego hostingu lub kont VPS, które do tej pory były pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy tanim, ograniczonym kontem hostingowym, a drogim aczkolwiek nieporównywalnie wydajniejszym serwerem dedykowanym, konta użytkowników są lokowane na serwerze, gdzie współdzielą z innymi jego zasoby takie jak moc procesorów czy pamięć operacyjną. W konsekwencji hosting daje Klientowi niewielki fragment całości co jest wystarczające do prowadzenia małych i niewymagających projektów, ale nie sprawdza się gdy projekt zaczyna się mocniej rozwijać przez co rosną jego wymagania dotyczące pamięci, procesora, baz danych itd. Bywa także, że kiepsko napisane oprogramowanie lub źle zoptymalizowane, nawet przy stosunkowo niewielkim ruchu, potrafi generować obciążenia dyskwalifikujące je na tradycyjnym hostingu.

U większości przypadków pojedyncze konto może wykorzystać maksymalnie kilka procent procesora (zwykle dostawcy udostępniają 1-2%) i kilkaset MB pamięci operacyjnej (najczęściej nie więcej niż 500 MB). W obu przypadkach poziomy te mogą zależeć od posiadanego planu hostingowego. Generalnie jednak na tego typu parametrach z powodzeniem pracują najpopularniejsze skrypty takie jak WordPress, Joomla, Drupal i inne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że i te systemy mogą nie działać na hostingu współdzielonym jeśli Twoja strona, blog, sklep itp... będzie cieszyć się dużą popularnością lub strona zostanie wzbogacona o sporą ilość rozszerzeń czy też po prostu niewłaściwie zoptymalizujesz jej konfigurację, mechanizmy cache itd. Jeśli jednak założymy, że zrobiłeś wszystko co możliwe aby poprawić wydajność skryptów, a mimo tego nadal przekraczasz dopuszczalne pułapy wykorzystania zasobów, stajesz przed koniecznością podjęcia decyzji związanej z dalszym rozwojem Twojego projektu. Decyzji, która często oznacza zmianę nie tylko planu hostingowego, ale usługi, która powinna zapewnić Ci nie tylko minimum koniecznych do sprawnego działania zasobów, ale ma również dać Ci ich odpowiedni zapas co pozwoli rozwijać projekt.

Na o12 do niedawna w podobnej sytuacji najlepszą alternatywą były wspomniane powyżej konta VPS, których koszty zaczynały się od kwot poniżej 50 zł netto miesięcznie. Tego typu konta u rozmaitych operatorów hostingowych zapewniają na ogół niewielkie wykorzystanie procesora i pamięci operacyjnej (np. gwarantowane 128MB, maksymalne 256MB). Są to więc konta nadające się bardziej na testy dla deweloperów niż na wirtualny serwer produkcyjny mający obsłużyć nieco bardziej wymagający serwis. Dopiero wyższe plany umożliwiają w miarę przyzwoite zasoby, ale są to już koszty powyżej 100-200 zł netto miesięcznie. Do tego dochodzą koszty związane z administracją systemem operacyjnym VPS-a ponieważ na tym polu nie różni się on od serwera dedykowanego. Masz własną instancję systemu, sam ją konfigurujesz i w pełni nią  zarządzasz. Jeśli tego nie potrafisz, to albo jesteś skazany na VPS managed czyli z administracją (niektórzy dostawcy oferują takie plany), co z reguły jest droższe albo szukasz administratora systemem na własną rękę, co najczęściej także wiąże się z dodatkowymi kosztami. Podsumowując przyzwoity VPS z zapewnioną podstawową opieką administratorów to często wydatek powyżej 200 - 300 zł netto miesięcznie. Mimo tego wciąż jest to tylko usługa współdzielona.

To co zaproponowaliśmy na o12 w obszarze usług serwerów dedykowanych, to oferta przeznaczona dla każdego bez względu na to jakim poziomem wiedzy na temat sieciowych systemów operacyjnych dysponuje. Serwer dedykowany można mieć już za 99 zł netto miesięcznie gdzie Klient otrzymuje w ramach opłaty także do 1 godziny (w miesiącu kalendarzowym) pracy administratora o12 na maszynie.

Z naszych obserwacji wynika, że nawet Klienci nie mający żadnego doświadczenia w zarządzaniu systemami operacyjnymi z powodzeniem mogą skorzystać z proponowanej opcji i w większości sytuacji będzie ona wystarczająca nie generując przy tym dodatkowych kosztów. Najtańszy wariant jaki proponujemy Klientom bez dużego doświadczenia, to maszyna z zainstalowanym, bezpłatnym systemem zarządzania ISPConfig. Gdy oddajemy serwer z tym systemem od razu Klient może z niego korzystać w taki sposób w jaki korzystał z tradycyjnego, współdzielonego hostingu. Dla znacznej części użytkowników to świetne rozwiązanie i jeśli nie zamierzają eksperymentować z systemem na własną rękę co często kończy się koniecznością interwencji administratorów o12, utrzymanie maszyny jest bardzo ekonomiczne. Na temat samego systemu zarządzania hostingiem ISPConfig przeczytasz na stronie producenta pod adresem http://ispconfig.org. To świetna alternatywa dla płatnych paneli takich jak DirectAdmin, Plesk czy cPanel i spełnia swoje zadanie związane z zarządzaniem serwerem nad wyraz dobrze.

Najmniejszy serwer dedykowany jest w stanie obsłużyć średnich rozmiarów serwis internetowy, sklep itp. A niewątpliwą zaletą usługi jest fakt, że zasoby całego serwera są wyłącznie dla Ciebie, natomiast jego środowisko możesz dostosować do specyficznych potrzeb i wymagań prowadzonego projektu/projektów. Masz pełną kontrolę nad maszyną z poziomu konta użytkownika root, a w Strefie Klienta o12.pl masz możliwość wykonania m.in. zdalnego resetu maszyny (reboot sprzętowy) czy nawet przeprowadzić proces reinstalacji całego systemu operacyjnego na serwerze i wiele innych opcji.

Dla kogo?

Przy tych kosztach bez wątpienia dla każdego. Potencjał serwera dedykowanego docenią zarówno prywatni użytkownicy jak i firmy w tym także, a może przede wszystkim agencje interaktywne/reklamowe, które w ten sposób mogą poszerzyć zakres swoich usług o własne konta hostingowe oferowane w 100% pod własnym szyldem i na własnych zasadach. Z kolei właściciele dynamicznie rozwijających się projektów w nowej ofercie o12 znajdą praktycznie nieograniczony potencjał do dalszego ich rozwoju.

Kto potrzebuje?

Oczywiście nie każdy. W większości przypadków standardowa usługa hostingowa jest w zupełności wystarczająca i nie ma potrzeby na siłę wchodzić w większe koszty, no chyba że dla kogoś ma to znaczenie. Jeśli prowadzisz stronę wizytówkę, niewielkiego bloga, mały sklep internetowy, niewielkie forum itp... jest wielce prawdopodobne, że podstawowy hosting zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby i pozwoli Ci całymi latami prowadzić swoją stronę. Jeśli przyjdzie czas na zmiany będziesz o tym wiedzieć obserwując pracę strony czy otrzymując sygnały od dostawcy hostingu o znacznym wykorzystaniu zasobów obliczeniowych serwera przez Twoje konto. Na o12 możesz śledzić te dane w panelu administracyjnym swojego konta, co pozwoli Ci obwiednio wcześnie zareagować na ewentualne problemy związane z przekraczaniem dopuszczalnych pułapów wykorzystania usługi. 

Często jednak bywa, że nawet wówczas wystarczy lepiej zoptymalizować skrypty, ich konfigurację, zapytania SQL itp... I dalej można jechać na hostingu współdzielonym. Tak naprawdę każdy przypadek jest indywidualny i nie ma tu jednego złotego środka.

Podsumowując. Serwery dedykowane to dziś usługa w zasięgu praktycznie każdego i dotyczy to zarówno firm jak również osób fizycznych. Daje ona nieporównywalnie większy komfort związany z rozwojem prowadzonych projektów w sieci, ale jednocześnie nakłada dodatkowe obowiązki jak np. działania administracyjne z czym nie każdy jest w stanie sobie poradzić. W związku z tym na o12 pojawiły się plany, które już w standardzie oferują czas pracy administratora o12 na Twojej maszynie, co znacznie temat upraszcza.

Informacje na temat aktualnej oferty serwerów dedykowanych znajdziesz tutaj. Jeśli masz pytania z tym związane skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta platformy hostingowej o12.pl

 

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020