Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Rozszerzenia, które polecamy dla Wordpress’a

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Porady;
Rozszerzenia, które polecamy dla Wordpress’a

Niedawno pisaliśmy o pojawieniu się nowej wersji Wordpress'a i przy tej okazji pomyśleliśmy, że fajnie by było podzielić się z Wami także informacjami na temat, naszym zdaniem, ciekawych rozszerzeń (wtyczek) dla tego niezwykle popularnego CMS-a, ale z małym zastrzeżeniem. Skupimy się na rozszerzeniach płatnych.

Dlaczego? Po prostu z bezpłatnymi dodatkami stykamy się na każdym kroku, więc nie problem je sprawdzić i ocenić. W przypadku rozszerzeń płatnych, pomimo, że w większości koszty nie są duże, to z testowaniem jest już niestety gorzej. Często aby takie rozszerzenie sprawdzić trzeba za nie najpierw zapłacić. Inną sprawą jest to, że w przypadku darmowych rozszerzeń tak naprawdę trudno o coś dobrego. Posypie się zaraz lawina niezadowolenia więc żeby ją uprzedzić dodam, że nie znaczy to, że nie ma dobrych, darmowych rozszerzeń. Oczywiście są, ale jest ich niewiele. Ktoś może mi od razu zarzucić stwierdzenie, że jeśli coś jest płatne to automatycznie jest także lepsze. Nie jest to w żadnym razie regułą, ale prawdą jest, że nagradzany za swoją pracę developer (odpowiedzialny developer) będzie miał nieporównywalnie większą motywację do rozwoju swojej wtyczki niż ten, który za swoją pracę jest poklepywany po ramieniu. Niektórym to wystarcza, ale znacznej części tylko do pewnego momentu, a potem…

To co jest fenomenalnego w WordPressie to jego popularność, dzięki której zaczęły powstawać rozszerzenia, za które ich autorzy pobierają opłaty i niekiedy jest to ich jedyne źródło dochodu. Dlaczego nazwałem to fenomenem? W końcu co w tym nadzwyczajnego, że ktoś zarabia na swojej pracy. Sęk w tym, że w przypadku aplikacji dostępnych na licencji GPL, do których należy także WordPress problem polega na tym, że licencja ta zakaża niczym wirus wszystko co korzysta z mechanizmów skryptu udostępnionego na jej zasadach. Mówiąc prościej jeśli napiszemy wtyczkę dla WordPress'a czy dla innego systemu dostępnego na licencji GPL, to automatycznie kod naszego skryptu także musi być udostępniony na zasadach tej licencji. Innymi słowy każdy kto dostanie kod naszej pracy może z nim zrobić praktycznie to co chce, może go modyfikować, może wykorzystywać go dla własnych potrzeb, a także potrzeb swoich Klientów czy wręcz rozdawać. Wyobraź więc sobie, że stajesz przed zadaniem wykonania złożonego modułu dla dowolnego CMS-a na licencji GPL. Zrobisz go, poświęcisz mu dużo swojego czasu, swojej wiedzy i serca, a osoba której odsprzedasz swój moduł zacznie go rozpowszechniać dalej. Nawet jeśli nie chcesz aby tak robiła, niewiele jesteś w stanie zrobić bo na takie działania pozwala licencja GPL. Jedyne co musi pozostać to informacja o autorze w skryptach. Dobre i to.
I właśnie tu dostrzec można niezwykłość WordPress'a bo pomimo warunków niezbyt sprzyjających rozwojowi komercyjnych projektów one powstają i mają się całkiem nieźle. Kluczowe znaczenie ma tu popularność systemu dlatego także kilka innych rozwiązań może pochwalić się sporym dorobkiem takich dodatków np. Joomla. 10 klientów kupi i wykorzysta skrypty dla siebie, 3 będzie rozdawać - bilans i tak wyjdzie na plus. Do tego można zarabiać na wsparciu, co także jest w tym wypadku bardzo często praktykowane. Płacimy więc nie tylko za dostęp do skryptu, ale także za to, że w razie potrzeby autor pomoże nam rozwiązać problem no i będziemy mieli dostęp do nowych wersji skryptu. Ale już dla przykładu CMS TYPO3, który jest profesjonalnym kombajnem do tworzenia aplikacji webowych i podobnie jak WordPress dostępny jest na licencji GPL, pomimo wielu lat swojego rozwoju, dużej społeczności i tysięcy darmowych rozszerzeń nie dorobił się jak do tej pory strefy dodatków płatnych. Jest garstka, którą pewnie zliczyłbym na palcach jednej reki do tego nie robią większego wrażenia. Szkoda. Generalnie developerzy TYPO3 wolą pracować pod konkretne zlecenia bojąc się zaryzykować wypuszczeniem swojej pracy na szersze wody choć wielu bardzo by tego chciała. Dopóki jednak główny skrypt jest udostępniony na licencji GPL (to raczej się nie zmieni) nie będą w stanie chronić swojej pracy intelektualnej tak jakby tego chcieli. Mała popularność oznacza mały popyt dlatego wspomniane ryzyko nabiera w tym świetle innego znaczenia. Obszar nazwijmy go PRO takich systemów jak TYPO3 usadowił się "w podziemiu" i ma się tam dobrze, ale czy nie miałby się lepiej gdyby mógł z niego wyjść? Czy nie byłoby to także z większą korzyścią dla właścicieli stron działających na takim systemie? No cóż na to pytanie spróbuj odpowiedzieć sam.

Wróćmy jednak do WordPress'a bo na nim chcemy się skupić. W kolejnych artykułach z tego cyklu będziemy prezentować wtyczki, które w naszej ocenie zasługują na uwagę administratorów/webmasterów stron działających na tym CMS-ie. Pokażemy najróżniejsze dodatki z jakimi mamy styczność w pracy. Od prostych slajderów poprzez rozbudowane mechanizmy do zarządzania rodzajami treści czy ich układem. Mam nadzieję, że treści te okażą się praktycznie użyteczne i nie jednej osobie ułatwią pracę przy stronie, bo w końcu taki jest cel nadrzędny stosowania wszelkich rozszerzeń funkcjonalnych każdego systemu CMS. Zaglądajcie więc na Wiedzodajnię lub śledźcie nas na Facebooku, Twitterze czy Google+, będziemy informowali o każdym artykule z tej serii.

 

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020