Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Porządki w bazie danych WordPressa

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Porady;
Porządki w bazie danych WordPressa

Każdy właściciel strony opartej na WordPressie zapewne zauważył, że po pewnym czasie dodawania nowych treści, zmieniania szablonów, dodawania i usuwania różnych wtyczek instalacja WordPressa może zostać zaśmiecona przez nieużywane, osierocone czy zduplikowane dane.

Nie każdy plugin kasuje wszystkie swoje pliki czy dane z bazy danych przy jego usunięciu, podobnie jest przy deinstalacji motywów.

WordPress posiada wbudowany mechanizm zapisujący w bazie danych rewizje wpisów, czego efektem jest zapisywanie historii wprowadzonych we wpisach zmian. Niezależnie od tego czy we wpisie dodamy jeden znak czy dłuższy fragment tekstu, każdorazowo zapisywana jest nowa wersja wpisu. Wszystkie one prowadzą do zwiększenia rozmiaru bazy danych, co w konsekwencji skutkuje wolniejszym ładowaniem się strony.

Dlatego warto do listy czynności administracyjnych na stronie dodać również te, których zadaniem jest usuwanie zbędnych informacji zapisanych w tabelach bazy danych WordPressa.

Do porządków w bazie danych można podejść na kilka sposobów. Użytkownicy posiadający umiejętności zarządzania bazami danych i znajomością struktury tabel WordPressa mogą wykonać czyszczenie odpowiednich tabel z poziomu panelu administracyjnego bazy danych np. phpMyAdmina.

Dla mniej doświadczonych użytkowników powstało wiele dodatków, które umożliwiają przeprowadzenie procesu czyszczenia bazy danych z poziomu panelu administracyjnego WordPressa. Różnią się one i zakresem oferowanych działań porządkowych jak i sposobem ich wykonywania. Niektóre używają poleceń języka SQL do usuwania danych, inne wykorzystują w tym celu właściwe funkcje WordPressa , m.in. wp_delete_post_revision(), delete_post_meta(), wp_delete_comment() ), co zdaniem wielu użytkowników sprawia, że proces czyszczenia bazy danych jest bardziej spójny.

Jedną z najpopularniejszych ostatnio wtyczek, która wykorzystuje do czyszczenia bazy danych funkcje WordPressa jest WP-Sweep.

Wtyczka została pobrana przez ponad milion użytkowników i jest kompatybilna z najnowszą wersją Wordpressa. Oferuje kompleksowe czyszczenie bazy danych, w skład którego wchodzi m.in. usuwanie:

  • rewizji
  • automatycznie zapamiętanych kopii wpisów
  • usuniętych komentarzy
  • niezatwierdzonych komentarzy
  • komentarzy będących spamem
  • usuniętych komentarzy
  • osieroconych meta tagów postów, użytkowników i komentarzy
  • nieużywanych terminów
  • zduplikowanych meta tagów postów, komentarzy, użytkowników
  • i innych osieroconych elementów bazy danych

Po zainstalowaniu wtyczki oferowane przez nią funkcje są dostępne w panelu administracyjnym w opcji Narzędzia/Sweep. Wybranie tej opcji powoduje wykonanie analizy bazy danych i wyświetlenie zestawienia elementów, które mogą zostać wyczyszczone.

 

 

Przewijając stronę w dół są widoczne szczegółowe raporty podzielone tematycznie m.in. na komentarze, użytkowników, terminy czy opcje. Wybierając opcję Details dla każdej sekcji wyświetlana jest szczegółowa lista elementów, które mogą być usunięte z bazy danych. Wybór przycisku Sweep powoduje wykonanie czyszczenia bazy danych w odniesieniu do danych z danej sekcji.

Na dole ekranu dostępna jest również opcja Sweep All, która dokonuje zbiorczego czyszczenia bazy danych.

Należy mieć na uwadze fakt, że proces czyszczenia bazy danych jest nieodwracalny. Niezbędne jest zatem wykonanie kopii bezpieczeństwa bazy danych WordPressa przed podjęciem jakichkolwiek działań czyszczących bazę danych. Przypomina o tym komunikat widoczny na górze ekranu uruchomionej wtyczki.

 

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020