Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.
Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.
Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.
W dzisiejszym odcinku przedstawimy podstawowe zasady wprowadzania treści na stronie www oraz zarządzania nimi.
WordPress posługuje się dwoma podstawowymi pojęciami: wpisy (ang.posts) i strony (ang. pages).
Wpisy są treściami typowymi dla blogów, które możemy określić jako serie artykułów wyświetlanych w odwrotnie chronlogicznym porządku. Strony są używane do bardziej "statycznych" treści, tj. takich, które nie zmieniają się często. Przykładem typowej strony jest na przykład strona "O nas". Główną róźnicą pomiędzy wpisem a stroną, oprócz sposobu ich wyświetlania, jest to, że wpisy pozwalają na skojarzenie ich z kategoriami i tagami, co jest niedostępne dla stron. Tagi są doraźnymi słowami kluczowymi, które identyfikują ważną informację na Twojej stronie www (np.nazwiska, tematy, nazwy itp.) i mogą lub nie powtarzać się w innych wpisach, podczas gdy kategorie są ustalonymi z góry sekcjami. Jeśli myślisz o swojej witrynie jak o książce, to Kategorie są jak spis treści, a Tagi jak Indeks.
Po wybraniu tej opcji menu Kokpitu wyświetlana jest lista wszystkich wpisów, które zawiera Twoja strona. Informacja o każdym wpisie zawiera takie dane jak: tytuł wpisu, autora, kategorię, do której jest przypisany wpis, tagi, liczbę komentarzy, a także daty publikacji. Po najechaniu kursorem na wiersz ze wpisem poniżej jego tytułu pojawia się klika odnośników do opcji dostępnych na danym wpisie. Są to: Edytuj, Szybka edycja, Kosz i Zobacz. Umożliwiaja one kolejno:
Ekran z listą wszystkich wpisów wygląda podobnie jak na rysunku poniżej:
Na górze strony widoczne są informacje o łącznej liczbie wpisów na Twojej stronie wraz ich ilością uwzględniającą podział na opublikowane, zaplanowane do publikacji, szkice, przeniesione do kosza. Dostępne są również opcje ich filtrowania wg dat lub kategorii, do których należą, a także przyciski do zmiany widoku wpisów pomiędzy listą a widokiem wypisów (początkowych fragmentów wpisów).
Obok każdego wpisu jest wioczny checkbox. Checkboxy umożliwiają wykonanie takiej samej operacji, dostępnej na liście Masowe działania, na wszystkich zaznaczonych wpisach.
Udostępnij ten artykuł innym: