Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Pierwsze kroki z WordPress’em - instalacja, zmiana i dostosowywanie szablonów

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Budowa stron, Porady;
Pierwsze kroki z WordPress’em - instalacja, zmiana i dostosowywanie szablonów

Każda witryna oparta na WordPressie potrzebuje wzorca określającego układ strony i treści, czyli najprościej mówiąc szablonu. Szablony często określa się również jako motywy, skórki czy „templatki” (od angielskiego słowa template - szablon).

Po zainstalowaniu WordPressa mamy do dyspozycji kilka standardowych szablonów, z których jeden jest aktywny i możliwe jest wprowadzanie treści na stronę. Nawet jeśli odpowiada nam domyślny szablon, to wymaga on personalizacji, a w większości przypadków chcemy zmienić go na inny, dopasowany do tematyki i charakteru strony.

Funkcje umożliwiające zarządzanie szablonami dostępne są w panelu administracyjnym w zakładce Wygląd/Motywy. Po przejściu do tej zakładki widoczna jest lista zainstalowanych szablonów, a jeden z nich jest oznaczony jako aktywny. Domyślnie Wordpress posiada trzy wbudowane szablony, z których możemy skorzystać, a także dopasować je do swoich potrzeb. Są to Twenty Fifteen (najnowszy, ustawiony jako domyślny), Twenty Fourteen i Twenty Thirteen.

 

 

Personalizacja szablonu

Szablon oznaczony jako aktywny możemy spersonalizować klikając w przycisk Personalizacja poniżej podglądu danego szablonu lub wybierając opcję Wygląd/Personalizacja z menu bocznego. Po jego wyborze mamy dostęp do opcji umożliwiających zdefiniowanie takich parametrów jak m.in.: tytuł i opis witryny, kolory głównych elementów szablonu, obrazek w nagłówku, obrazek tła, nawigację (określenie które ze stworzonych menu będą dostępne na stronie) i określenie zawartości strony głównej (może to być strona statyczna lub ostatnio dodane wpisy). Po prawej stronie widoczny jest podgląd wprowadzanych zmian, jeśli chcemy je zastosować, należy je zapamiętać. Zapisanie zmian odbywa się poprzez kliknięcie w przycisk Zapisz i opublikuj.

Należy pamiętać, że lista dostępnych opcji personalizacji oraz ich działanie jest uzależnione w dużym stopniu od szablonu (a raczej od jego budowy). Wiele szablonów zawiera swój własny panel dostosowywania wyglądu, a opcje w zakładce Personalizacja ograniczają się do podstawowej listy.

 

 

Zmiana szablonu

Aby zmienić szablon na inny należy w zakładce Motywy najechać kursorem myszki na wybraną miniaturkę szablonu, na której pojawią się dodatkowe przyciski: Szczegóły motywu (krótki opis funkcjonalności szablonu), Podgląd (opcja podejrzenia w powiększeniu szablonu) oraz Włącz, za pomocą którego aktywujemy wybrany szablon.

 

 1   2    następna strona

 

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020