Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Optymalizacja zdjęć dla strony WWW

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Pozycjonowanie i optymalizacja, Budowa stron, Porady;
Optymalizacja zdjęć dla strony WWW

Każdy obraz opublikowany na stronie, musi być pobierany przez przeglądarkę WWW osoby ją odwiedzającej. Sprawia to, że jej ładowanie trwa nieco dłużej niż gdyby była pozbawiona elementów graficznych. Można jednak ten niepożądany efekt skutecznie zminimalizować.

Jeśli sądzisz, że przy obecnej szybkości łącz nie ma sensu przykładać się do optymalizacji zdjęć, jesteś w błędzie. Im szybciej strona się załaduje, nawet jeśli jest to różnica w granicach sekundy, tym rośnie również zadowolenie użytkownika strony, co automatycznie zwiększa szansę na osiągnięcie założonych celów, np. rejestrację, zakup w sklepie internetowym, aktywność w systemie komentarzy itp... Również z punktu widzenia pozycjonowania stron w takich wyszukiwarkach jak chociażby Google odpowiednia optymalizacja elementów graficznych ma znaczenie. Google bez problemu rozpoznaje czy autor strony dba o komfort internautów czy też zaniedbuje ten aspekt, a jest to jeden z wielu czynników oceny jakości witryny, który ma wpływ na jej ranking.

Niezależnie od tego o czm już wspomniałem zdjęcia zajmują określoną przestrzeń dyskową i zużywają określoną ilość transferu i pasma. Nie jest to może specjalnie istotne w sytuacji gdy dopiero zaczynamy, ale z czasem gdy strona się rozrośnie, a wrzucamy na nią niezoptymalizowane zdjęcia wspomniane parametry mogą być wykorzystywane mocno na wyrost i mogą przyczynić się do generowania większych kosztów.

Formaty plików

Istnieje wiele formatów dla plików graficznych, ale dwa z nich są obecnie najpopularniejsze i najlepiej sprawdzają się na stronach internetowych. Mam na myśli format JPEG oraz PNG. W przypadku formatu JPEG jego wykorzystanie lepiej sprawdza się w przypadku zdjęć, gdzie mamy dużą ilość barw i przejść tonalnych, natomiast PNG świetnie sprawdza się w przypadku ilustracji, ikon, przycisków itp... Ten format używa bezstratnej kompresji więc jakość obrazów jest wysoka jednak oznacza to także większe rozmiary plików graficznych.

Jest jeszcze jeden popularny format. To GIF, który jednak coraz częściej zastępowany jest formatem PNG. GIF wykorzystywany jest do grafik z niewielką ilością kolorów i do tworzenia prostych animacji.

Optymalizacja zdjęć przed ich załadowaniem na stronę

Bardzo dobrym nawykiem jest przygotowanie odpowiednio zoptymalizowanych obrazów przed ich opublikowaniem na stronie internetowej. Oczywiście wiele popularnych systemów CMS posiada wbudowane mechanizmy do generowania miniatur jednak nawet one najczęściej i tak przechowują oryginalnie przesłane zdjęcie, które jest otwierane np. w sytuacji kliknięcia w miniaturkę. Jeśli załadujemy zdjęcie np. prosto z aparatu bez optymalizacji będzie nie tylko zajmowało sporo miejsca na koncie, ale także będzie wymagało większej aktywności skryptu CMS-a do generowania miniatury a powiększenie zdjęcia będzie zdecydowanie dłużej ładować się internautom jak i botom wyszukiwarek.

Wiele popularnych programów graficznych takich jak np. Photoshop instalowanych na komputerach posiada opcje zapisu obrazów na potrzeby stron WWW "Save for Web". Możemy w trakcie zapisu wybrać format, stopień kompresji i inne opcje, które pozwolą zredukować wielkość obrazu. Oczywiście nie zapomnijmy aby wcześniej zmniejszyć także gabaryty zdjęcia. W większości przypadków nie ma najmniejszego sensu optymalizować i przesyłać na serwer fotki większej niż 1000px (dłuższy bok).

Jeśli nie dysponujemy takim oprogramowaniem jak Photoshop czy jego tańszej odmiany Photoshop Elements, możemy wykorzystać podobne rozwiązania, np. bezpłatnego GIMP-a, który przez wielu uznawany jest za rewelacyjną alternatywę dla Photoshopa. Są także inne, do tego bezpłatne programy do optymalizacji zdjęć na potrzeby stron WWW np:

Nie lekceważ wagi optymalizacji plików graficznych na stronie internetowej. Skraca ona czas ładowania się witryny, zmniejsza wykorzystanie przepustowości łącz także osób odwiedzających Twoją stronę oraz zwiększa komfort związany z jej przeglądaniem.

Optymalizując obrazy zwróć tylko uwagę aby nie przesadzić, bo łatwo można pogorszyć jakość obrazu stosując zbyt duży stopień kompresji. Na szczęście większość programów pozwala na podgląd wyniku kompresji w trakcie zapisu, także łatwo wychwycisz punkt krytyczny. Zachowanie równowagi pomiędzy jakością, a rozmiarem jest istotne.

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 6 głosach.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020