Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Optymalizacja strony WWW

Autor: , Data publikacji , Kategoria: ;
Optymalizacja strony WWW

Mówi się, że cierpliwość jest cnotą jednak w przypadku witryn internetowych, a zwłaszcza czasu ich ładowania, ta szlachetna cecha nie jest specjalnie mile widziana.

Właściciele stron internetowych toczą nieustanne batalie z konkurencją, nie tylko na polu oferowanych produktów, usług, treści na stronach itd... co ma za zadanie przyciągnąć potencjalnych Klientów, ale także w obszarze optymalizacji stron czyli prędkości ich ładowania się.

Ci którzy uważają, że prędkość działania strony WWW nie ma większego znaczenia powinni zweryfikować swój pogląd. Opóźnienia zaledwie jednosekundowe skutkują mniejszą nawet o ponad 10% ilością odsłon witryny, ponad 15% spadkiem satysfakcji internautów, a co najgorsze potrafi to generować około 7% spadek konwersji. Patrząc na te dane potwierdzone przez ostatnie badania Aberdeen Group widać wyraźnie, że optymalizacja witryny pod kątem czasu jej ładowania się to aspekt niezwykle ważny. Dobra optymalizacja witryny nie tylko jest istotna z uwagi na ranking strony w wyszukiwarce Google, ale także ze względu na poziom konwersji czyli dochody jakie strona generuje.

Istnieją trzy podstawowe elementy mające wpływ na to jak strona działa. Są to:

  • sprzęt (serwer www, łącze itp...),
  • optymalizacja skryptów np. PHP, ASP, Java itd...,
  • wydajność front-endu witryny. 

Ten ostatni element jest najłatwiejszy to poprawy i daje najwyższy zwrot z inwestycji poniesionej na optymalizację. Chodzi tu głównie o optymalizację takich elementów strony jak kod HTML, CSS, skrypty JavaScript, multimedia itp. W praktyce większość działań optymalizujących front-end strony nie generuje żadnych kosztów, to po prostu nasz czas jaki spędzimy poprawiając wydajność. Ten element optymalizacji jest najważniejszy ponieważ to od niego w dużej mierze zależy jak szybko przeglądarka WWW osób odwiedzających stronę będzie w stanie ją poprawnie i szybko przetworzyć. Błędy na tym polu mogą skutkować bardzo znacznymi opóźnieniami ładowania witryny w przeglądarce.

Przekierowania

Jednym z elementów optymalizacji jest wyeliminowanie zbędnych przekierowań. Przekierowania generują dodatkowe żądania HTTP przez co wydłużają czas reakcji. Jeśli posiadasz stronę www w wersji mobilnej, to zapewne witryna posiada takie przekierowania odsyłając internautów do wersji strony odpowiadającej urządzeniom na jakich strona jest przeglądana. Jeśli tak jest, to sugeruję abyś rozważył przygotowanie strony responsywnej rezygnując tym samym z dotychczas działającej wersji mobilnej swojej strony. Także Google w sposób otwarty rekomenduje uruchamianie witryn responsywnych. Więcej informacji  znajdziesz na stronie https://developers.google.com/webmasters/smartphone-sites/details

Serwer WWW

Kolejnym punktem jest optymalizacja pracy serwera WWW. W tym przypadku nie zawsze będziesz miał wpływ na jego konfigurację, ale jeśli tak jest, np. posiadasz własny serwer, to warto sprawdzić jego wydajność. Możesz np. zainstalować Apache Web server benchmarking tool. Jeśli nie masz doświadczenia możesz pokusić się o testy zewnętrznymi narzędziami np. Fiddler albo HTTPWatch.

Wtyczki

Przyczyną wolnego działania strony mogą być także wtyczki instalowane na stronie. Podstawowa zasada o jakiej warto pamiętać brzmi: "Im mniej tym lepiej". Niestety niektórzy właściciele stron zachwyceni możliwościami popularnych systemów CMS takich jak WordPress czy Joomla instalują na swoich stronach dziesiątki wtyczek z czego najczęściej 90% to zbędne gadżety. Instaluj tylko to co jest Ci faktycznie niezbędne zwłaszcza, że obniżenie prędkości ładowania się strony to nie jedyne z negatywnych skutków, innym równie częstym jest obniżenie bezpieczeństwa strony oraz narażenie jej na awarie i inne problemy techniczne. Jeśli czujesz, że strona działa wolno warto wyłączyć selektywnie doinstalowane wtyczki i po kolei sprawdzać, która z nich generuje największe obciążenia. Następnie gdy masz już listę zasobożernych wtyczek możesz rozejrzeć się za ich alternatywami lub rozważyć czy rzeczywiście są do szczęścia potrzebne.

Zewnętrzne zasoby

Kolejna sprawa to wykorzystywanie na stronie elementów pochodzących z zewnętrznych serwisów, np: korzystasz z zewnętrznych bibliotek skryptów np Google AJAX Libraries API itd. Ładowanie tego typu elementów niestety powoduje dodatkowe opóźnienia.

 

Ocena: 32121 (3.00/5), bazuje na 2 głosach.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020