Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Monitoring strony - dlaczego i jak

Autor: , Data publikacji , Kategoria: ;
Monitoring strony - dlaczego i jak

Stworzenie dobrej strony internetowej i zapewnienie jej wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania to nie wszystko co można zrobić dla swojego biznesu. Nie mniej istotnym elementem przyczyniającym się do jej sukcesu w sieci jest zagwarantowanie stronie stałej dostępności.

Jest to szczególnie istotne w przypadku gdy witryna jest naszym źródłem dochodów lub znaczną częścią ich pozyskiwania (np. sklep internetowy czy blog, na którym umieszczone są reklamy). Ale nie tylko wtedy. Niedostępna strona to także brak możliwości kontaktu z jej właścicielem, gdyż gro internautów szuka danych kontaktowych (telefonu czy adresu e-mail) właśnie na stronie firmowej.

Brak dostępności strony może spowodować nie tylko utratę klientów, ale także podważyć wiarygodność jej właściciela oraz przyczynić się do utraty zaufania wyszukiwarek internetowych, co znacząco odbija się na wynikach pozycjonowania.

Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby nasza strona była cały czas dostępna online, a w przypadkach pojawienia się jakichkolwiek problemów z jej dostępnością reagować jak najszybciej.

Zapewni to stały monitoring dostępności strony. Nikt nie jest w stanie efektywnie „ręcznie” nadzorować dostępność strony w każdej chwili. Nieodzowne tym celu okazują się narzędzia i usługi monitoringu stron.

Usługa monitoringu polega na ciągłym automatycznym testowaniu wybranej strony przez zewnętrzny serwis i w przypadku stwierdzenia awarii informowaniu o tym fakcie administratora strony.

Bez wątpienia kluczowym czynnikiem wpływającym na czas nieprzerwanego dostępu do strony (z ang. uptime) jest wybór sprawdzonego dostawcy usług hostingowych. Taki dostawca powinien zapewniać wysoki poziom dostępności usług, zawarty tzw. dokumencie SLA (informacje o gwarancji jakości naszych usług znajdują się tutaj).

Ciągłe monitorowanie naszej strony pozwala jednak także na wykrycie i szybkie podjęcie działań w przypadku braku jej dostępności nie zawinionej przez hostingodawcę. Takie sytuacje mogą być spowodowane m.in. atakiem na stronę (gdyż nie zadbaliśmy o jej bezpieczeństwo), błędami w kodzie aplikacji, problemami z  jej wydajnością lub niewłaściwą konfiguracją parametrów serwera lub aplikacji.

W sieci możemy znaleźć wiele serwisów oferujących monitoring stron. Różnią się oferowanymi funkcjonalnościami, opcjami konfiguracyjnymi oraz kosztami ich użytkowania. Poniżej omawiamy kilka serwisów oferujących takie usługi.

 

Pingdom

Pingdom jest jednym z najpopularniejszych serwisów monitorujących nieprzerwany czas pracy strony. Serwis jest całkowicie darmowy i oferuje kilka kluczowych funkcji jak i dodatkowych funkcjonalności. Podstawową funkcją jest oczywiście monitorowanie strony i informowanie w sytuacjach gdy strona staje się niedostępna. Taka informacja jest przesyłana na adres e-mail lub SMS. Dodatkowo serwis dostarcza szczegółowe raporty o czasach dostępności strony, opatrzone przejrzystymi wykresami. Ponadto dostępne są takie funkcje jak monitorowanie w czasie rzeczywistym aktywności użytkowników na stronie (to cenne informacje pomagające poprawić wydajność strony), a także dostęp do logów rejestrujących problemy z kluczowymi interakcjami na stronie (np. logowanie, wyszukiwanie informacji, itp.).

Kontem w serwisie można zarządzać przez stronę www, a także przy pomocy dedykowanych aplikacji na smartfony, która jest szczególnie przydatna w przypadku otrzymywania alertów o problemach ze stroną.

 

 1   2   3    następna strona

 

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020