Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Kto i dlaczego powinien mieć własny certyfikat SSL?

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Porady, Bezpieczeństwo;
Kto i dlaczego powinien mieć własny certyfikat SSL?

Certyfikat SSL jest coraz ważniejszym czynnikiem mającym wpływ na powodzenie biznesu w internecie. Już dziś decyduje się na niego spora rzesza przedsiębiorców. Zapewnienie bezpieczeństwa własnej stronie i jej użytkownikom powinnismy traktować jak "chleb powszedni" choć nie wszyscy są tego samego zdania. W sieci znaleźć można sporo opinii o tym, że certyfikat nie jest konieczny. Czy aby na pewno?

Oczywiście jeśli prowadzimy zwykłą stroną o charakterze wizytówki certyfikat SSL nie jest konieczny, ale jeśli poprzez narzędzia dostępne na stronie przesyłamy jakieś dane, np. dane logowania wówczas warto już rozważyć wykorzystanie certyfikatu. Z kolei jeśli posiadamy sklep internetowy certyfikat powinien być tak samo ważny jak oprogramowanie z którego korzystamy. Nie wyobrażam sobie wiarygodnego sklepu w sieci, który działa bez certyfikatu SSL, a takich o zgrozo jest wziąż wiele co wynika przede wszystkim z braku wiedzy na ten temat osób prowadzacych te sklepy.

Na całym świecie firmy prowadzące interesy w sieci wdrażają certyfikaty SSL. Również w Polsce od kilku lat, coraz więcej przedsiębiorców internetowych uważa taki certyfikat za niezbędny do prowadzenia działalności w sieci i chwała im za to. Sam certyfikat SSL jest protokołem sieciowym używanym do bezpiecznych połączeń internetowych.  Jeśli serwer WWW ma zainstalowany certyfikat SSL, wówczas komunikacja w obie strony (między serwerem WWW a przeglądarką internetową) odbywa się w sposób zaszyfrowany. Dzięki temu zapewniona jest poufność przesyłanych danych np. haseł, danych osobowych itd....

Wraz ze wzrostem popularności SSL, pojawili się i krytycy dla których ten certyfikat jest zbędnym wydatkiem. Nic bardziej mylnego.

Wśród negatywnych komentarzy najczęściej przewija się taki jak ten: "Certyfikat SSL jest za drogi i nie opłacalny". Bzdura. SSL to podstawa bezpieczeństwa, a każdy Klient ceni bezpieczeństwo transakcji i poufność przekazywanych w sieci danych. Co więcej certyfikaty SSL wcale nie są drogim zakupem. Koszt zaczyna się średnio od około 150 zł w skali jednego roku. Warto zestawić tę kwotę z potencjalnymi stratami w razie wycieku danych i dyskusja na ten temat jest z miejsca ucinana. Warto też mieć na uwadze fakt, że każdy właściciel domeny jest zoobowiązany do ochrony danych osobowych użytkowników swojego serwisu internetowego, sklepu itp przed nieuprawnionym dostępem. Taką ochronę można zapewnić min. dzięki certyfikatowi SSL.

Nieprawdą jest również stwierdzenie, że jedynie właściciele wielkich firm powinni decydować się na SSL. To właśnie mniejsze przedsiębiorstwa najczęściej padają atakiem hackerów. Jeśli nie zapewnimy sobie ochrony, mają oni pełny wgląd w dane weryfikacyjne a nawet numery kart płatniczych jeśli nasz sklep takie dane gromadzi.

Uzyskanie certyfikatu w większości przypadków nie jest czynnością skomplikowaną i czasochłonną. W tej materii sporo zależy od klasy certyfikatu jaki jest zamawiany. W najtańszych, wydawanych praktycznie "od ręki" sprawdzane są prawa zamawiającego do domeny, dla której certyfikat jest wystawiany, a cała procedura może potrwać mniej niż jedną godzinę. Z kolei certyfikaty najwyższej klasy mają bardziej złożony proces wydawania/autoryzacji, co wiąże się przede wszystkim z gruntowną weryfikacją podmiotu zamawiającego certyfikat. Tu procedura może potrwać nawet kilka tygodni (znamy takie przypadki).

Na certyfikat SSL decydują się dziś (na szczęście) nie tylko takie instytucje jak banki ale również małe firmy zajmujące sie handlem w internecie, ale wciąż i to bez większego problemu znajdujemy w sieci działające sklepy internetowe, które z bezpieczeństwem nie mają nic wspólnego.

 

Ocena: 14321 (1.00/5), bazuje na 1 głosie.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020