Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Jak zwiększyć zaangażowanie czytelników bloga

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Porady;
Jak zwiększyć zaangażowanie czytelników bloga

Większość blogerów niemal obsesyjnie koncentruje się na zdobywaniu coraz większych rzeszy nowych czytelników, podczas gdy równie istotnym, a nawet kluczowym elementem gwarantującym sukces bloga jest położenie nacisku na działania zwiększające zaangażowanie czytelników, czego efektem jest osiągnięcie celowego ruchu na stronę.

Poprawa zaangażowania czytelników jest procesem stopniowym. Ciekawe, wartościowe treści na blogu to podstawa, ale nie mniej istotny jest sposób interakcji z odwiedzającymi bloga – im więcej powiązań z odwiedzającymi, tym silniejsza relacja pomiędzy blogerem a jago czytelnikami.

Dlaczego warto dbać o siłę tych relacji? Ano dlatego, że budowanie takich relacji to świetny sposób do pozyskania wiernych czytelników, którzy są niezbędni to trwałego sukcesu bloga. Wierni czytelnicy są tymi, którzy natychmiast przeczytają nowo opublikowany artykuł, entuzjastycznie podzielą się z nim z innymi internautami i, jeśli coś sprzedajesz, chętniej dokonają zakupu.

Nie istnieje gotowa recepta na bloga, który zaangażuje czytelników, zachęci do zostawienia komentarza, powrotu na stronę czy udostępnienia treści z Twojej strony w mediach społecznościowych, jednak wszystkie odnoszące sukces blogi posiadają wiele cech wspólnych – oferują różnorodne formy wzajemnej interakcji pomiędzy czytelnikami bloga, zarówno między sobą, a także jego autorem.

Poniżej przedstawiamy kilka metod interakcji z internautami, które wykorzystane na stronie mogą skutecznie przyczynić się do zwiększenia zaangażowania jego czytelników. Przy każdej z metod podajemy również wybrane wtyczki WordPressa (najpopularniejszej platformy blogowej), które umożliwiają omawiany typ interakcji.

 

Stwórz aktywną sekcję komentarzy

Wtyczka Disqus Comment System to świetne (darmowe) narzędzie do rozpoczęcia interakcji z odwiedzającymi poprzez komentarze umieszczane poniżej wpisów. Wordpress posiada wbudowany system komentarzy, który działa dość dobrze, ale w porównaniu z innymi wtyczkami o bardziej rozbudowanych możliwościach wypada dość blado. Istnieje wiele wtyczek o rozbudowanych funkcjach komentowania, jednakże plugin Disqus Comment System z ponad 1,5 mln pobrań wydaje się być najpopularniejszy. O jego popularności świadczy nie tylko prosty i stylowy układ, ale przede wszystkim wielorakość sposobów zalogowania się odwiedzających w celu zostawienia komentarza.. Mogą się oni zalogować poprzez konto Facebooka, Twittera, Google+ czy Disqus'a, co znacznie ułatwia komentowanie treści, a co zatem idzie prowadzi do wzrostu ich liczby. Disqus również obsługuje wątki komentarzy, co umożliwia na dodanie komentarza pod wybranym wątkiem.

Dostępna funkcja wystawiania pozytywnych lub negatywnych ocen komentarzom (up/down voting system) zachęca odwiedzających do zostawiania sensownych komentarzy. Taka wtyczka to idealna platforma do promowania wartościowych, znaczących dyskusji.

 

Zachęcaj do dyskusji poprzez ankiety

Dobrym sposobem wejścia w interakcję z czytelnikami jest umieszczenie na stronie ankiety. Na początek może to być ankieta pomagająca uzyskać informacje zwrotne od czytelników, aby uzyskać informację na jakimi tematami są zainteresowani. Innym dobrym przykładem jest ankieta z możliwością wyrażenia swojej opinii na temat poruszanych treści w opublikowanym wpisie, a następnie opublikować szybki post zachęcający do debaty na ten temat.

Jedną z lepszych wtyczek umożliwiających tworzenie ankiet jest Responsive Poll (koszt ok $14). Wyniki ankiet są przedstawiane za pomocą responsywnych, animowanych wykresów, których wtyczka oferuje 7 rodzajów, m.in..: słupkowy, kołowy, pierścieniowy, liniowy i inne. Ankiety są w pełni konfigurowalne, można dokonywać wyboru z dowolnej liczby odpowiedzi, jeśli zachodzi taka potrzeba.Ankietę można umieścić nawet w środku treści za pomocą oferowanych przez wtyczkę tzw. krótkich kodów albo dodać do dowolnego obszaru widgetów na stronie.

 

Generuj "szum" poprzez konkursy na stronie

Ludzie uwielbiają dostawanie rzeczy za darmo, należy to wykorzystać na swoją korzyć. Zorganizowanie konkursu z atrakcyjnymi nagrodami na stronie może przynieść wiele pozytywnego szumu na stronie.

Przydatna w tym wypadku może być darmowa wtyczka ContestHopper, która pozwala na dodanie na stronie przejrzystych formularzy konkursowych. Można je umieścić na stronie również przy pomocy krótkiego kodu lub przy wykorzystaniu odpowiedniego widgetu. Wtyczka jest w pełni konfigurowalna – można ustawić nagłówek i jego treść, kolory tła, dokonać wyboru czcionki ( z ponad 600 dostępnych czcionek Google), a także ustalić ramy czasowe konkursu. Możliwe jest również określenie dodatkowych kryteriów uczestnictwa w konkursie, np. jakie dane o sobie musi zostawić uczestnik, limit odpowiedzi na użytkownika czy potwierdzenie przez uczestnika wyrażenia chęci na udział w konkursie (mail z linkiem potwierdzającym). Wtyczka umożliwia również równoległe prowadzenie konkursu na najpopularniejszych portalach społecznościowych, a po terminie zakończenia konkursu może wybrać losowego zwycięzcę (jeśli taka opcja jest zakładana).

 

Zadbaj o bezpośrednią komunikację

Czasami odwiedzający chcą nawiązać bezpośredni kontakt z autorem bloga, ale nie nie zawsze czują się komfortowo mając możliwość zostawienia pytania jedynie w sekcji komentarzy, widocznej publicznie. Najłatwiejszą metodą na otrzymywanie wiadomości od odwiedzających stronę jest udostępnienie na niej formularzy kontaktowych.

Istnieje wiele darmowych dodatków do WordPressa, bardziej lub mniej rozbudowanych, umożliwiających tworzenie formularzy i umieszczenie ich na stronie. Do godnych polecenia należy na pewno wtyczka Contact Form 7. Z komercyjnych wtyczek rozbudowaną funkcjonalność oferuje chociażby plugin Contact Form Generator. Pozwala na stworzenie nie tylko rozbudowanych, ale również wspaniale wyglądających formularzy przy pomocy intuicyjnej techniki „przeciągnij i upuść”. Wszystkie stworzone przy jego pomocy formularze są responsywne., oferują możliwości wyboru czcionek, obramowań, tła, przycisków itp.

 

Stwórz dodatkowe kanały komunikacji - dodaj elementy przyciągające uwagę

Do takich elementów zalicza się wtyczki umożliwiające wyświetlenie na stronie elementów przyciągających wzrok odwiedzających, a przy pomocy których wyświetlane są informacje, z którymi właściciel strony chciałby dotrzeć do jak najszerszej liczby odbiorców. Najczęściej takimi elementami są paski komunikatów wyświetlanych na górze strony, paski odsyłające do wybranych (pod)stron czy zachęcające do zapisania się do listy mailingowej czy newslettera. Posiadanie gotowej listy czytelników, do których możńa wysłać maile to jeden z najlepszych sposóbów zwiększenia celowego ruchu na Twojej stronie.

Do pluginów pozwalających stworzenie takich funkcjonalności na stronie zaliczają się darmowe: Attention Grabber, WordPress Notification Bar czy Sticky Notification Bar for WordPress

 

Jeśli zależy Ci na budowaniu lojalnej społeczności wokół bloga oraz ciągłego napływu nowych wiernych czytelników, zastosuj jedną lub kilka opisanych powyżej strategii. Wykorzystanie ich na stronie może nawet ochronić stronę przed negatywnymi skutkami zmiany algorytmu Google (pogorszenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania). Poza tym należy nie zapominać, że interakcja z czytelnikami bloga sprawia po prostu przyjemność i prawdopodobnie jest to najlepszy powód aby kontaktować się z nimi jak najczęściej.

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 1 głosie.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020