Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Jak sprawdzić jakiego szablonu używa strona WordPressa

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Porady;
Jak sprawdzić jakiego szablonu używa strona WordPressa

Na pewno niejednokrotnie oglądając wordpressowe strony zastanawialiśmy się z jakiego szablonu korzysta dana witryna. Jak sprawdzić z jakiego CMS-a korzysta strona pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów na Wiedzodajni.

Dla przypomnienia - jednym z najpopularniejszych i najefektywniejszych narzędzi stosowanych w tym celu jest wyszukiwarka na stronie W3Techs.

Odpowiedźna pytanie o użyty szablon WordPressa można uzyskać na kilka sposobów.

Najszybszą metodą może okazać się zerknięcie na stopkę strony, gdzie niektórzy twórcy stron dołączają informację o nazwie tematu i/lub jego autorze. Nie jest to jednak częsta praktyka.

 

 

Drugi sposób, to odnalezienie takiej informacji w kodzie strony. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana czynność.

Należy wyświetlić źródło strony (w przeglądarkach FireFox, Chrome czy IE najszybciej można to uzyskać naciskając kombinację klawiszy Ctrl+U).  Kolejny krok to odszukanie arkusza stylów powiązanego z kodem strony. Dla 99% stron działających na silniku WordPressa będzie to plik o nazwie "style.css" i będzie znajdował się w podkatalogu o nazwie "wp-content". Najprostszym sposobem na znalezienie tego pliku jest szybie wyszukanie (Crtl+F) frazy "style.css". Plik style.css to plik klucz. Można w nim znaleźć wszystkie specyfikacje używanego szablonu.

 

 

Po znalezieniu frazy w kodzie pozostaje kliknięcie lewym klawiszem myszki na tekście "style.css" (który będzie faktycznie fragmentem odnośnika do tego pliku), które spowoduje wyświetlenie zawartości pliku arkuszy stylów (style.css). Na górze strony (choć w niektórych przypadkach trzeba jednak trochę ją przewinąć w dół) będą znajdować się konkretne informację na temat używanego przez stronę motywu: nazwa, autor i jego opis. Z formalnego punktu widzenia nie wszystkie te informacje są wymagane, ale na pewno można liczyć na nazwę szablonu oraz jego autora.

Osoby o mniejszym zacięciu technicznym mogą skorzystać wyszukiwarki na stronie http://whatwpthemeisthat.com , która stara się wykryć z jakiego szablonu korzysta podana strona. Wyszukiwarka próbuje również rozpoznać wykorzystywane na danej witrynie wtyczki. Jeśli szablon zostanie wykryty, to również oprócz jego nazwy pojawi się link do strony, na której można go pobrać (lub zakupić).  Niestety to narzędzie sprawdza się w 100% i wielu przypadkach nie otrzymamy odpowiedzi na zapytanie o nazwę szablonu.

Istnieją również wtyczki do popularnych przeglądarek (np. WP Sniffer pod Chrome), ale opinie użytkowników na temat ich skuteczności nie są zachęcające do instalacji.

Najbardziej skuteczną metodą w odpowiedzi na pytanie okazuje się więc być wyszukanie informacji o szablonie w pliku style.css wybranej strony.

Jeśli wszystkie opisane metody zawiodą, a bardzo nam zależy na informacji o szablonie, pozostaje jedynie kontakt mailowy z właścicielem witryny, który może, ale nie musi, udzielić nam odpowiednich informacji lub skontaktować z twórcami strony lub projektantami szablonu (jeśli był on na przykład tworzony na indywidualne zamówienie).

 

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020