Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

ExpressionEngine Core powraca

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Wydarzenia, Rynek IT;
ExpressionEngine Core powraca

ExpressionEngine (w skrócie EE), to w Polsce praktycznie nieznany system CMS. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Wśród nich można wymienić z jednej strony mnogość konkurencyjnych (zwłaszcza darmowych) rozwiązań, które dużo wcześniej mocno wrosły w świadomość naszych rodzimych webmasterów. Z drugiej strony fakt, że od wersji 2.0 ten CMS dostępny był wyłącznie na licencji płatnej. Niestety ten czynnik, zwłaszcza na naszym podwórku odgrywa znaczącą rolę. Znakomita większość małych i średnich firm woli zainwestować w darmowe rozwiązania i tym samym zaoszczędzić niż podnosić koszt realizacji o dodatkowe 299 dolarów (tyle właśnie kosztuje pełna licencja EE). Oczywiście jest to zrozumiałe i choć EE nie należy do drogich komercyjnych CMS-ów, to sam koszt licencji często potrafi zaspokoić 100% budżetu związanego z uruchomieniem całkiem nieźle prezentującej się strony na darmowym WordPress'ie.

Jako jedna z nielicznych firm nad Wisłą od dobrych kilku lat pracujemy z ExpressionEngine. Prowadzimy także wdrożenia innych systemów CMS takich jak wspomniany już WordPress, TYPO3 czy autorskie rozwiązanie GrapeCMS. W przeszłości pracowaliśmy także na Drupalu, ezPublish, komercyjnym Actualizerze i kilku innych. Daje nam to stosunkowo szerokie pole widzenia i mocne podstawy do oceny każdego z tych środowisk. EE niezwykle cenimy za kilka jego aspektów:

  1. Elastyczność - to co można "ulepić" na tym systemie czasami zaskakuje nas samych. I może nie tyle chodzi tu o możliwości, bo te jak w wielu innych są teoretycznie nieograniczone, ale o połączenie tych możliwości z szybkością ich wdrożenia. Tu EE nie ma sobie równych.
  2. Szybkość - EE powstał na bazie jednego z najpopularniejszych frameworków PHP o nazwie CodeIgniter. Ten Framework to jedno z wydajniejszych środowisk dla programistów PHP i tą wydajność ExpressionEngine dziedziczy.
  3. Bogata biblioteka dodatków - Na początku gdy zetknęliśmy się z EE zaskoczeniem było dla nas to, że dla tego systemu (jakby nie było płatnego i niedorównywającemu popularnością wielu innym) funkcjonuje niezwykle bogate repozytorium rozszerzeń. Rozszerzenia w dużej mierze są płatne, ale dzięki temu motywuje to developerów do ich ulepszania i tworzenia kolejnych. Odsetek porzuconych, nie rozwijanych rozszerzeń jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku systemów dostępnych na licencjach GPL.
  4. Łatwość obsługi i wdrożeń - cecha, której notorycznie brakuje wiekszości konkurencyjnych rozwiązań. Nawet WordPress, który uważany jest za jeden z bardziej intuicyjnych CMS-ów w naszej ogólnej ocenie nieznacznie, ale jednak ustępuje na tym polu EE.

O samym EE z pewnością jeszcze nie raz napiszemy. To szeroki temat. Tymczasem wróćmy do głównego wątku jakim jest dostęp do bezpłatnej wersji tego CMS-a. Na kilka dni przed Świętami producent, firma EllisLab poinformowała na swoim blogu o powrocie wersji Core. Jest to nieco okrojona odsłona ExpressionEngine, która może być wykorzystana na stronach o niekomercyjnym, niezarobkowym charakterze. Z tej informacji mogą więc ucieszyć się osoby prywatne i wszelkie instytucje non-profit np. fundacje, szkoły, instytucje kultury itp… a także osoby, które po prostu chcą nauczyć się pracy i wdrożeń na tym CMS-ie.

Wersja Core ma kilka ograniczeń w stosunku do pełnej (płatnej) wersji. Z bardziej znaczących to np. brak modułu "Members" umożliwiającego zarządzanie użytkownikami systemu czy modułu "Query", który umożliwia wykonywanie zapytań SQL bezpośrednio z poziomu templatek. Generalnie jednak cała elastyczność systemu jest do dyspozycji łącznie z możliwością instalacji rozszerzeń zewnętrznych producentów (w tym także własnych).

Wprowadzenie wersji Core może przyczynić się do zwiększenia popularności tego systemu i przyciągnięcie do niego większej grupy developerów. Nie wydaje nam się jednak aby wpłynęło to jakoś z znacząco na popularność tego rozwiązania w Polsce. Mamy jednak cichą nadzieję, że łatwiejszy dostęp do EE sprawi, że stanie się on coraz chętniej wykorzystywany bo wart jest zainteresowania.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat EE, to najwiecej dowiesz się bezpośrednio ze strony producenta pod adresem http://ellislab.com/expressionengine Z kolei jeśli myślisz o jego wdrożeniu skontaktuj się z nami pisząc pod adres strony@o12.pl.

Wersję Core możesz pobrać tutaj.

 

Ocena: 54321 (5.00/5), bazuje na 1 głosie.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020