Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.
Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.
Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.
Strona błędu 404 to strona, którą widzi internauta usiłujący wejść na nieistniejącą (pod)stronę wybranej witryny. Nazwa strony pochodzi od kodu błędu odpowiedzi HTTP (404) przesyłanego z serwera www do przeglądarki internetowej, który pojawia się w odpowiedzi na żądanie wyświetlenia nieistniejącej strony.
Błędu 404 nie należy mylić z błędem o treści 'server not found' (nie znaleziono serwera) lub podobnymi, które pojawiają się w przypadku, gdy klient nie może połączyć się z serwerem.
Przyczyn pojawienia się takiego błędu 404 może być kilka, np. źle wpisany adres URL, usunięcie podstrony z witryny czy kliknięcie w uszkodzony/niepoprawny link.
Ze względu na fakt, że w większości przypadków standardowe strony 404 nie wyświetlają żadnych użytecznych informacji (chociaż mogą się różnić treścią w zależności od dostawcy internetowego), użytkownik, który na nie trafia zazwyczaj opuszcza witrynę.
Aby zapobiec utracie potencjalnych klientów czy czytelników dobrze jest utworzyć w swojej witrynie własną stronę błędu 404. Dobrze zaprojektowana ułatwi odwiedzającym odnalezienie poszukiwanych informacji, a także zachęci do dalszego przeglądania witryny.
Najprostszą metodą sprawdzenia czy twoja witryna ma własną stronę błędu 404 jest wprowadzenie w pasku adresu przeglądarki adresu http://twojawitryna/nieistniejacastrona (gdzie nieistniejacastrona to nazwa podstrony, która nie istnieje w serwisie).
Strona błędu 404 może być napisana w standardowym języku HTML, więc można ją dostosować w dowolny sposób, ale przy jej tworzeniu warto kierować się kilkoma ogólnie przyjętymi zasadami:
Poniżej przykładowa przyjazna strona błędu 404:
Niektórzy deweloperzy w przypadku błędu 404 stosują rozwiązanie polegające na automatycznym przeniesieniu użytkownika na stronę główną. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż użytkownik może poczuć się zdezorientowany.
Aby aktywować własną stronę błędu 404 po jej utworzeniu należy w pliku .htaccess (znajdującym się w katalogu domowym witryny na serwerze www) wprowadzić zapis przekierowujący na tę stronę w przypadku błędu.
Do pliku .htaccess dodajemy zapis:
ErrorDocument 404 /notfound.html
gdzie notfound.html to nazwa stworzonej własnej strony błędu.
WIększość systemów CMS czy aplikacji e-commerce posiada w panelach administracyjnych funkcje umożliwiające edycję własnej strony 404. Dla najpopularniejszych (np. WordPress czy Joomla) istnieje duży wybór wtyczek ułatwiających stworzenie takiej strony.
Udostępnij ten artykuł innym: