Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Dobra strona błędu 404

Autor: , Data publikacji , Kategoria: ;
Dobra strona błędu 404

Strona błędu 404 to strona, którą widzi internauta usiłujący wejść na nieistniejącą (pod)stronę wybranej witryny. Nazwa strony pochodzi od kodu błędu odpowiedzi HTTP (404) przesyłanego z serwera www do przeglądarki internetowej, który pojawia się w odpowiedzi na żądanie wyświetlenia nieistniejącej strony.

Błędu 404 nie należy mylić z błędem o treści 'server not found' (nie znaleziono serwera) lub podobnymi, które pojawiają się w przypadku, gdy klient nie może połączyć się z serwerem.

Przyczyn pojawienia się takiego błędu 404 może być kilka, np. źle wpisany adres URL, usunięcie podstrony z witryny czy kliknięcie w uszkodzony/niepoprawny link.

Ze względu na fakt, że w większości przypadków standardowe strony 404 nie wyświetlają żadnych użytecznych informacji (chociaż mogą się różnić treścią w zależności od dostawcy internetowego), użytkownik, który na nie trafia zazwyczaj opuszcza witrynę.

 

Standardowa strona błędu 404

Aby zapobiec utracie potencjalnych klientów czy czytelników dobrze jest utworzyć w swojej witrynie własną stronę błędu 404. Dobrze zaprojektowana ułatwi odwiedzającym odnalezienie poszukiwanych informacji, a także zachęci do dalszego przeglądania witryny.

 

Najprostszą metodą sprawdzenia czy twoja witryna ma własną stronę błędu 404 jest wprowadzenie w pasku adresu przeglądarki adresu http://twojawitryna/nieistniejacastrona (gdzie nieistniejacastrona to nazwa podstrony, która nie istnieje w serwisie).

 

Strona błędu 404 może być napisana w standardowym języku HTML, więc można ją dostosować w dowolny sposób, ale przy jej tworzeniu warto kierować się kilkoma ogólnie przyjętymi zasadami:

  • umieścić krótką i czytelną informację, że strona, której szuka odwiedzający nie istnieje - nie każdy wie co kryje się za odpowiedzią serwera HTTP 404, więc lepiej zastąpić fachową terminologię bardziej przyjazną treścią
  • umieścić link do strony głównej – podobnie jak każda podstrona w obrębie witryny, także strona błędu 404 powinna zawierać odnośnik do strony głównej
  • dobrym pomysłem oprócz umieszczenia linku do strony głównej jest również dodanie odnośników do głównych sekcji witryny czy innych najnowszych wpisów
  • strona powinna nawiązywać graficznie do pozostałych podstron, więc najlepiej aby wykorzystywała szablon witryny, jeśli odwiedzający trafił na stronę błędu przeglądając zasoby twojej witryny, to jest już zaznajomiony z jej układem widząc znajomy układ treści
  • warto umożliwić zgłoszenie nieprawidłowego linku
  • pomocna może okazać się także umieszczona na stronie błędu 404 mapa witryny (o ile taka została stworzona) oraz okno wyszukiwarki
  • dobrze jest zadbać o to, by strona 404 nie pojawiała się w wynikach wyszukiwania Google, aby zapobiec indeksowaniu stron przez Google i inne wyszukiwarki należy upewnić się, że twój serwer www po otrzymaniu żądania nieistniejącej strony zwraca faktyczny kod stanu HTTP 404

 

Poniżej przykładowa przyjazna strona błędu 404:

Niektórzy deweloperzy w przypadku błędu 404 stosują rozwiązanie polegające na automatycznym przeniesieniu użytkownika na stronę główną. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż użytkownik może poczuć się zdezorientowany.

Aby aktywować własną stronę błędu 404 po jej utworzeniu należy w pliku .htaccess (znajdującym się w katalogu domowym witryny na serwerze www) wprowadzić zapis przekierowujący na tę stronę w przypadku błędu.

Do pliku .htaccess dodajemy zapis:

ErrorDocument 404 /notfound.html

gdzie notfound.html to nazwa stworzonej własnej strony błędu.

WIększość systemów CMS czy aplikacji e-commerce posiada w panelach administracyjnych funkcje umożliwiające edycję własnej strony 404. Dla najpopularniejszych (np. WordPress czy Joomla) istnieje duży wybór wtyczek ułatwiających stworzenie takiej strony.

 

Ocena: 43211 (4.00/5), bazuje na 3 głosach.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020