Przeszukaj Wiedzodajnię

Przejdź do wyszukiwarki globalnej

Poradniki na Twój Email

Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.

Wpisz Email: 
 

Ostatnie Artykuły

Jak dodać pasek z informacją o ciasteczkach
 
Apptiker - czyli narzędzia dla strony www
 
Mierzymy wydajność strony internetowej
 
Mniej znane funkcje Google
 
Wielkie zmiany w Google
 

Ostatni komentarz

Subskrybuj kanał RSS

Kanał RSS

Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.

U nas jesteś bezpieczny

website security

Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.

Apptiker

Do kogo należy ta domena?

Autor: , Data publikacji , Kategoria: Domeny;
Do kogo należy ta domena?

Bazy WHOIS (z ang. Who is = Kim jest) to powszechnie dostępne bazy danych o wszystkich zarejestrowanych domenach internetowych i ich abonentach. Dane w nich są umieszczane automatycznie po rejestracji adresu www, a niektóre z nich aktualizowane przypadku wprowadzania zmian (np. cesji domeny).

Bazy te są kontrolowane poprzez wyznaczonych operatorów, dla których nadrzędną organizacją jest ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) – organizacja odpowiedzialna za nadzór nad działaniem serwerów DNS oraz przyznawanie nazw domen internetowych. I tak na przykład domena europejska .eu jest kontrolowana przez EURid (The European Registy for Internet Domains), a domena .pl przez NASK (Naukową Akademicką Sieć Komputerową).

Dostęp do bazy danych WHOIS można uzyskać za pomocą poleceń tekstowych (komenda whois w wierszu poleceń) lub wielu serwisów umożlwiających wysłanie takiego zapytania bezpośrednio ze strony internetowej.

Informacji o krajowych domenach .pl najlepiej szukać na stronach Krajowego Rejestru Domen. Z danymi o domenach europejskich .eu można zapoznać się na stronie EURid, a informacji o domenach globalnych na stronie serwisu Who.is. Istnieje również wiele innych serwisów,w których umieszczono wyszukiwarki zapytań do bazy WHOIS.

Odpytywanie bazy WHOIS jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji. Nakładane są jednak limity odnośnie ilości zapytań z jednego adresu IP w określonym przedziale czasu.

W odpowiedzi na zapytanie o daną domenę zostają zwrócone 3 grupy informacji dotyczące kolejno: Domeny, Abonenta oraz Rejestratora. Informacje na temat domeny mogą się różnić nieznacznie w zależności od końcówki domeny. Różnice te obejmują głównie udostępnianie danych abonenta i wynikają z odmienności przepisów prawnych (głównie dotyczących ochrony danych osobowych), którym podlegają poszczególni rejestratorzy.

W sekcji Domena wyświetlane są informacje obejmujące: nazwy i adresy serwerów DNS, na których umieszczona jest domena, daty jej utworzenia, ostatniej modyfikacji oraz końca okresu rozliczeniowego, a także informacja czy jest nałożona na nią opcja – tzw. rezerwacja domeny).

Zakres danych udostępnianych w sekcji Abonent zależy od charakteru podmiotu rejestrującego (osoba prywatna, firma czy organizacja) oraz rozszerzenia danej domeny. Przykładowo, dla domen .pl dane abonentów będącymi osobami fizycznymi są domyślnie ukrywane, jawne są jedynie informacje o abonentach będących firmami czy organizacjami. Osoby fizyczne rejestrujące domeny .pl mają możliwość wyrażenia zgody na publikację ich danych.

Dla domen globalnych (np. .com, .biz, .info, .net) nie jest już stosowana ta reguła i niezależnie od statusu podmiotu rejestrującego domenę., Oznacza to, że w przypadku osób fizycznych można dowiedzieć się kto jest abonentem domeny i  poznać jego adres i inne dane kontaktowe. Dopiero wykupienie specjalnej usługi o nazwie Protect ID  pozwala na zachowanie anonimowości.

Trzecia sekcja Rejestrator zawiera informacje o nazwie usługodawcy, u którego domena została zarejestrowana, a także jego dane teleadresowe.

Wynik zapytania WHOIS dla domeny o12.pl:

 

Baza danych WHOIS jest wykorzystywana powszechnie ze względu na przydatność udostępnianych przez nią danych. Oto kilka powodów, dla których jest odpytywana:

  • zakup domen oraz handel nimi
  • sprawdzenie terminu wygaśnięcia domeny
  • sprawdzenie tożsamości właściciela domeny
  • zdobycie informacji danych teleadresowych właściciela
  • różne cele marketingowe

Z wyników wyszukiwania WHOIS korzystają handlarze domen – wśród danych można znaleźć dokładny termin wygaśnięcia domeny, którą chcą licytować. Dla nabywców domen istotnymi informacjami są dane teleadresowe abonenta domeny, które pozwalają na kontakt z właścicielem w przypadku chęci odkupienia domeny. Dostępność danych o abonentach domeny jest również w pewnym stopniu elementem odstraszającym hakerów od szkodliwych działań w sieci, gdyż ich tożsamości mogą zostać łatwo zidentyfikowane, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań prawnych.

Z drugiej strony dane z bazy WHOIS są wykorzystywane przez spamerów czy marketingowców, którzy traktują je jako świetne źródło do pozyskiwania adresów e-mail czy numerów telefonów i wykorzystywaniu ich do swoich działań.

Brak standardowej ochrony prywatności danych abonentów domen (poza wyjątkami opisanymi powyżej), który prowadzi do nadużyć jest powodem wielu głosów krytyki.

W związku z tym ICANN zaproponował już całkowite wycofanie usługi WHOIS ze względu na rosnącą falę nadużyć i zastąpienie jej bardziej bezpiecznym systemem. Ale dopóki to nie nastąpi WHOIS jest użytecznym narzędziem dla wielu internautów.

 

Ocena: 14321 (1.00/5), bazuje na 1 głosie.

 

Udostępnij ten artykuł innym:

 

Podobne artykuły

 
comments powered by Disqus

Hosting

Rejestracja domen

Tworzymy strony WWW

Firma

Platforma hostingowa o12.pl . 2003-2020