Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.
Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.
Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.
W ostatnim tekście "Mierzymy wydajność strony internetowej" pisaliśmy nieco o sposobach kontrolowania wydolności naszych witryn i o tym jak istotne jest dbanie o to, aby strona działała sprawnie. Zaniedbania na tym polu skutkują wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami chociażby w obszarze SEO. Nie każdy zdaje sobie także sprawę z tego, że to jak strona sprawnie działa ma także wpływ na współczynnik jakości w Google Adwords, co z kolei przekłada się pośrednio na koszty publikowanych tam reklam.
Po części w ramach kontynuacji wątku chciałem zachęcić Was dziś do przetestowania nowego narzędzia, którego rozwój finalnie ma doprowadzić do powstania bardzo użytecznego i funkcjonalnego narzędzia - nie tylko analitycznego o czym za chwilę.
Podstawowy cel projektu, to dostarczenie właścicielom stron www bez względu na to na jakim systemie CMS strona działa, narzędzi zwiększających funkcjonalność witryny. Narzędzi, których nie trzeba instalować (wystarczy raz wstawić fragment kodu JS), a korzystanie z nich sprowadza się do kilku kliknięć myszką. W praktyce każdy posiadacz strony, bez znajomości kodowania jest w stanie wzbogacić ją o nowe możliwości poświęcając na to minimum swojego cennego czasu.
Najpierw oczywiście musimy się zarejestrować. Proces ten wymaga od nas podania jedynie adresu email, który będzie naszym loginem, ustanowienia hasła oraz wprowadzenia nazwy pierwszej domeny (adresu pierwszej strony) jaką chcemy podpiąć do narzędzia. Jeśli mamy więcej stron to można je będzie poźniej także dodać.
Rejestrujesz się pod adresem apptiker.com - UWAGA: rejestracja i korzystanie z serwisu jest bezpłatne! W konsekwencji otrzymujesz kod JavaScript, który wystarczy wkleić (analogicznie jak np. kod Google Analytics) w sekcji <head> swojej strony lub wewnątrz znacznika <body> </body>. To w zasadzie jedyna czynność wymagająca ingerencji w źródło witryny, a zarazem pierwsza i ostatnia.
Następnie w panelu Apptiker’a aktywujemy dla strony wybrane narzędzie i to wszystko. Aktywacja odbywa sie poprzez kliknięcie wewnątrz ikony przycisku "+", którą widać na poniższym obrazku:
Nasza poprzednia czynność poskutkuje wizualnie podświetleniem ikony na wybrany kolor (każda aplikacja ma swój kolor).
Idąc dalej, możemy teraz kliknąć na aktywnej ikonie i przejść do ustawień apki. W obecnej chwili Apptiker przeżywa swoją wczesną wersję beta, niemniej jest to beta funkcjonalna, z której już teraz można czerpać korzyści. Pierwszą dostępną aplikacją jest Timing czy jak kto woli Real User Monitoring, która pozwala szybko zorientować się czy strona ładuje się w przeglądarkach użytkowników sprawnie czy też wymaga większej uwagi z naszej strony i np. działań optymalizacyjnych.
Znajdziemy tu takie dane jak procentowe oszacowanie użytkowników, którzy potencjalnie byli zadowoleni z szybkości strony, czy wręcz odwrotnie mieli prawo do bycia poirytyowanym. Sprawdzimy także jakie czasy strona osiąga na różnych typach urządzeń, na ile sprawnie działa w określonych rodzajach przeglądarek czy prześledzimy wydajność najczęściej przeglądanych podstron naszego serwisu.
W przygotowaniu są kolejne dwa narzędzia, często wykorzystywane i pożądane na stronach czyli: pasek z informacją o ciasteczkach oraz przyciski pozwalające dzielić się zawartością strony na portalach społecznosciowych. Aktywacja każdej z nich odbywać się będzie tak samo i nie będziemy musieli już w żaden sposób ingerować w źródło naszej strony.
Te w sumie trzy rozruchowe narzędzia to początek drogi zwłaszcza, że Apptiker ma praktycznie nieograniczone możliwości. Jego twórcy mogą udostępnić narzędzia zarówno nieskomplikowane jak wspomniane chociażby informacje o wykorzystywanych ciasteczkach po rozwiązania złożone takie jak e-commerce, rozbudowaną analitykę itp.
To w jakim kierunku narzędzia wewnątrz Apptikera będą rozwijane zależeć będzie przede wszystkim od potrzeb użytkowników. Twórcy nie zakładają „jedynie słusznej” drogi rozwoju projektu ponieważ ta będzie w znacznej mierze kształtowana przez realne potrzeby osób, które z Apptikera korzystają.
Podsumujmy
Mamy więc do czynienia z dużym potencjałem, który umiejętnie ukierunkowany może przynieść wiele korzyści przede wszystkim użytkownikom stron ale także, co warto zaznaczyć pośrednio firmom hostującym ich strony.
Udostępnij ten artykuł innym: