Praktyczne informacje i specjalne oferty prosto na Twoją skrzynkę email.
Od teraz o wszystkim co godne uwagi dowiesz się błyskawicznie.
Ty też możesz chronić stronę i swoich Klientów. Sprawdź szczegóły.
Prawdopodobnie Internet of Things (Internet przedmiotów) ma już wpływ na nasze życie, a jeśli jeszcze nie ma, wkrótce będzie miał. Tak twierdzą eksperci.
Ale zacznijmy od początku ... Termin The Internet of Things (Internet przedmiotów lub Internet rzeczy) został po raz pierwszy użyty w 1999 r. przez Kevina Ashtona, brytyjskiego eksperta w dziedzinie nowych technologii, do opisania systemu, w którym Internet jest połączony ze światem fizycznym poprzez wszechobecne czujniki. Ashton zauważył, że większość informacji dostępnych w Internecie (w tamtym czasie ok. 50 petabajtów (PB), 1PB = 1 024 TB) jest tworzona i zapisana przez ludzi w postaci tekstu, zdjęć, plików wideo itp. Skłoniło go to do wysunięcia tezy, że w niedalekiej przyszłości taka sytuacja może ulec zmianie i komputery będą zdolne do wytwarzania danych oraz ich gromadzenia bez ludzkiego nadzoru.Technologia wymagana do tego jest relatywnie prosta - etykiety RFID (służące do przesłania danych za pomocą fal radiowych) do śledzenia obiektów, czujniki niskiej mocy zbierające dane na temat wszystkiego, od temperatury i jakości powietrza, poprzez czujniki ruchu, do urządzeń, które mogą włączać i wyłączać światło, ogrzewanie, systemy klimatyzacji, kamery wideo itp. Początkowo dość sceptycznie pochodzono do przedstawionej przez Asthona koncepcji. Konsumenci nieufnie podchodzili do idei zdalnego sterowania tosterem za pomocą internetu, czy zamawiania przez lodówkę mleka, gdy jego zapasy będą się już kończyć.
Dzisiaj to nastawienie się zmienia. Przyczynił się do tego gwałtowny rozwój technologii wspomagających procesy opisane przez Ashtona, co oznacza, że Internet przedmiotów przestał być ideą, a zaczyna być rzeczywistością.
Dowodem na to jest szereg przedsięwzięć oraz pomysłów prezentowanych na znaczących się konferencjach. Jedną z nich była konferencja LaWeb'12, która odbyła się w grudniu ub. roku w Paryżu i której tematem był waśnie "The Internet of things".
Zaprezentowano na niej wiele rozwiązań i pomysłów, które są lub mogą być wykorzystywane w Internecie przedmiotów.
Poniżej kilka linków do materiałów z konferencji:
http://www.euronews.com/2012/12/11/the-internet-of-things
http://www.euronews.com/2012/12/10/leweb-12-where-the-physical-and-virtual-merge
Według statystyk, w ciągu najbliższych kliku lat 50-100 miliardów urządzeń zostanie podłączone do internetu. Dowodzi to, że Internet przedmiotów jest tworzony w czasie, w którym o nim mówimy i staje naszą nową rzeczywistością.
Co myślicie o takiej koncepcji?
Źródło: euronews.com
Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.
Udostępnij ten artykuł innym: